Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sprogimas Minsko metro. KGB teigia, kad teroristas jau nustatytas, minimos kelios galimos išpuolio versijos (atnaujinta 18.24 val.)

Sužeistam keleiviui suteikiama pagalba.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sužeistam keleiviui suteikiama pagalba.
Šaltinis: 15min
0
A A

Sprogimas Minsko metro sukrėtė visą šalį. Prezidentas Aliaksandras Lukašenka iškart liepė spec. tarnyboms skubiai išsiaiškinti, kas padėjo sprogmenį, prikimštą metalo skeveldrų. KGB antradienį teigia, kad teroristas jau nustatytas.

Baltarusija gedi žuvusių sprogimo Minsko metro metu. Kol kas, naujausiais duomenimis, žuvo 12 žmonių, sužeista 149–204 žmonės (taip skiriasi saugumo struktūrų ir Gynybos ministerijos duomenys). Balandžio 13-oji Minske skelbiama gedulo diena. Tarp devynių atpažintų žuvusiųjų kūnų Lietuvos piliečių nėra. 22 sužeistieji yra itin sunkios būklės. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, pagalbą metro „Oktiabrskaja“ rajone (vos 100 metrų nuo A.Lukašenkos būstinės) sužeistiesiems teikė 98 greitosios pagalbos ekipažai.

Plačiau apie sprogimą Minsko metro pirmadienio vakarą skaitykite čia. Sprogmens galia įvertinta kaip 5–7 kg trotilo ekvivalentas.

Žuvusiųjų sąrašą rusų kalba rasite čia.

Nors CNN teigia, kad kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės už sprogimą ir įtariamieji nenustatyti, Baltarusijos žiniasklaida trimituoja apie ryžtingus saugumo struktūrų veiksmus. KGB (Valstybės saugumo komitetas) jau paskelbė ieškomo įtariamojo duomenis ir preliminarias nuotraukas.

Preliminariais duomenimis, sprogmenį teroristas padėjo po suoleliu ties antrojo vagono sustojimo vieta stotelėje „Oktiabrskaja“. Pareigūnai teigia, kad nusikaltėliai bombą padėjo labai „tinkamoje“ vietoje, tuo metu sprogimo epicentre buvo apie 300 žmonių. KGB atstovų teigimu, teroristo asmenybė nustatyta, paskelbta jo paieška.

Bomba buvo valdoma radijo bangomis (papildyta 10.45 val.). Baltarusijos spec. tarnybos teigia, kad sprogmuo, ko gero, buvo valdomas nuotoliniu būdu. Šiuo metu metro linija, kurioje įvyko sprogimas,

Lifenews.ru/Įtariamasis dėl sprogimo Minsko metro
Lifenews.ru/Įtariamasis dėl sprogimo Minsko metro

uždaryta. Ekspertai renka nuolaužas, tarp jų – ir sprogmens detalės. Bomba buvo paslėpta sportiniame krepšyje ir kol kas neįvardyto asmens padėta po suoliuku.

Minske suimti pirmi įtariamieji (papildyta 14.45 val.). Baltarusijos generalinio prokuroro pavaduotojas Andrejus Švedas patvirtino, kad antradienį suimti pirmieji įtariamieji dėl įvykdyto terorizmo akto Minsko metro. Kiek anksčiau buvo skelbta, kad sudaryti dviejų įtariamųjų fotorobotai. Jie netrukus bus išplatinti žiniasklaidoje. „Life News" praneša, kad vienas iš ieškomų yra kaukazietiško gymio, su mėlyna kepurėle, nesiskutęs.

Saugumo sumetimais, šį rytą Baltarusijos policija uždraudė Minsko gyventojams vaikščioti po miestą su dideliais krepšiais. Visi įtariamieji buvo tikrinami tiesiog gatvėse. Tuo pat metu Baltarusijos vyriausybė tikina, kad situacija mieste rami, panikos nėra.

Tuo pat metu paaiškėjo, kad vienas iš 12-os žuvusių sprogimo Minsko metro metu yra žinomo Baltarusijos disko metiko, Olimpiados bronzos laimėtojo Vasilijaus Kaptiucho sūnus.

Už informaciją Vyriausybė siūlo piniginę premiją (papildyta 15.15 val.). Incidento tyrėjai žada finansinį atlygį ir visišką konfidencialumą už nuotraukas ir filmuotą medžiagą iš sprogimo epicentro. Tiesa, konkrečios sumos nėra minimos.

Atnaujinta 17.00 val. Kaip praneša naujienų portalas newsru.com, Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai teigia, kad teroro aktą įvykdė ne mirtininkai.

Jau pradėtos vardinti ir galimos šio išpuolio versijos. Opozicijos atstovai kategoriškai atmeta versiją, kad prie šių išpuolių organizavimo galėjo prisidėti ir A.Lukašenkai oponuojančios Baltarusijos politinės jėgos.

Jarolsavas Romančiukas teigia, kad pastaruoju metu prieš opozicijos atstovus Baltarusijoje griebtasi represijų ir visi jie buvo arba stebimi, arba uždaryti į kalėjimus. „Teoriškai viena iš galimų versijų yra kerštas Baltarusijai už tai, kad ji yra Rusijos sąjungininkė, o Rusija yra teroristinių išpuolių taikinys“, – teigė jis. Jis taip pat išreiškė įsitikinimą, kad teroro aktą įvykdė atvykėliai iš užsienio.

Tuo metu Baltarusijos politologė Olga Abramova teigia, kad išpuolio tikslas – destabilizuoti padėtį šalyje ir sumenkinti šalies valdžią. Anot jos, teroro aktas yra smūgis Baltarusijos kaip stabilios šalies įvaizdžiui. Ji taip pat teigė, kad išpuolio nereikėtų sieti su Baltarusijos opozicija, mat „ten nėra tokių radikalių jėgų.“ Politologė neatmetė ir versijos, kad tai yra tarsi užuomina į tai, kas gali nutikti ateityje – smarkaus padėties šalyje destabilizavimo.

Atnaujinta 17.51 val. Baltarusijos saugumas tiria kelias teroro akto versijas, praneša portalas lenta.ru. Pagal vieną jų išpuolio organizatoriai siekė destabilizuoti padėtį Baltarusijoje. Nusikaltėliai matyt siekė „pasėti baimę, paniką ir nepasitenkinimą valdžia.“

Pagal antrą versiją teroro aktą organizavo vietinės jaunimo radikaliosios organizacijos. Kaip vieni iš galimų organizatorių minimi anarchistai.

Trečioji versija – kad teroro aktą įvykdė „psichiškai nesveikas žmogus.“ 

Atnaujinta 18.24 val. Baltarusijos valstybiniame saugumo komitete (VSK) manoma, kad pirmadienį vakare metropolitene sprogimas buvo inicijuotas, davus komandą radijo bangomis.

„Sprogstamasis įtaisas buvo valdomas per radiją. Jį įjungė vykdytojas. Pirminiu ekspertų, vertinimu, sprogstamasis įtaisas buvo sudėtinis, pagamintas su daugeliu naikinančių elementų“, – sakė spaudos konferencijoje antradienį VSK pirmininkas Vadimas Zaicevas.

Jis dar pažymėjo, kad kalbėti apie metropoliteno darbuotojų ar milicijos pareigūnų aplaidumą – gal neatkreipė dėmesio į perone paliktą kokį nors krepšį – dar per anksti.

„Tai, kaip mes suprantame saugumą, lemia ir mūsų požiūrį į aplinką. Gyventi nuolatinėje baimėje labai nepatogu, tačiau saugumui tai naudinga. Jeigu mes visi būsime atidesni saugumo reikalams, galėsime geriau apsisaugoti“, – pabrėžė VSK pirmininkas.

Anksčiau antradienį tyrimų grupės vadovas, Baltarusijos generalinio prokuroro padėjėjas Andrejus Švedas sakė, jog labai didelė tikimybė, jog ten buvo radijo bangomis valdomas įtaisas. „Į šį sprogstamąjį įtaisą buvo pridėta įvairių žalojančių dalių - rutuliukų, strypelių, vinių“, – sakė A.Švedas.


 

VIDEO: 'It was a bomb': Eye witnesses, blood & dead bodies at Minsk metro station
VIDEO: Belarus metro bombing? First video of Minsk subway blast
VIDEO: Terror Attack: Deadly metro blast shocks Belarus capital Minsk
VIDEO: Dramatic on-site footage of Minsk metro explosion aftermath
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min