Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sukilėliai perspėja Vakarus, kad Libijos naftos telkiniams iškilo pavojus

Libijos sukilėlis šaudo į vyriausybinių pajėgų lėktuvą.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Libijos sukilėlis šaudo į vyriausybinių pajėgų lėktuvą.
Šaltinis: BNS
0
A A

Sukilėliai rytinėje Libijoje baiminasi, kad Muamaras Kadhafi imsis elgtis kaip „sužeistas vilkas“ ir pradės bombarduoti naftos telkinius, jeigu Vakarai nesiryš sustabdyti jo taktiniais oro smūgiais, pirmadienį pareiškė sukilėlių atstovas.

„Vakarai turi imtis veiksmų arba šis beprotis (Kadhafi) mėgins pakenkti naftos telkiniams. Jis kaip sužeistas vilkas. Jei Vakarai neįsikiš su taktiniais oro smūgiais, jis ilgam laikui išves iš rikiuotės naftos telkinius“, – sakė Mustafa Gheriani, sukilėlių judėjimo Bengazyje žiniasklaidos atstovas.

Kai kurie analitikai anksčiau buvo nurodę, kad M.Kadhafi kaip paskutinės išeities gali griebtis mėginimų sutrikdyti Libijos naftos tiekimą, bet kol kas nėra požymių, jog jis tai ketintų daryti.

Tuo tarpu Arabų Lyga parėmė siūlymą paskelbti Libiją neskraidymo zona, kad M.Kadhafi lojalios režimo pajėgos negalėtų atakuoti sukilėlių iš oro, remdamiesi Lygos generaliniu sekretoriumi, pirmadienį sakė Prancūzijos pareigūnai.

Arabų Lygos generalinis sekretorius Amras Mussa Prancūzijos užsienio reikalų ministrui Alainui Juppe sakė, kad arabų šalių organizacija parėmė šią idėją per A.Mussos ir A.Juppe susitikimą, kuris sekmadienį įvyko Kaire, žurnalistams pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Bernard'as Valero.

„Ponas Musa patvirtino Arabų Lygos pritarimą neskraidymo zonai“, – sakė B.Valero.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaro Kadhafi aviacija bombarduoja sukilėlius.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaro Kadhafi aviacija bombarduoja sukilėlius.

Kol vyksta šios diskusijos, į rytus nuo Ras al Unufo miesto Libijos lyderiui M.Kadhafi lojalių pajėgų aviacija apšaudė sukilėlių taikinius, o sukilėliai atsišaudė iš zenitinių patrankų, pranešė AFP reporteris.

Reporteris, esantis prie vieno kontrolės posto rytinėse Ras al Unufo prieigose, matė sprogimą ir didelį tamsių dūmų kamuolį, kuris kilo į dangų.

Jo vertinimu, oro smūgis buvo suduotas apie už 2 km į rytus nuo šio dykumoje įsikūrusio svarbaus naftotiekių mazgo.

Iš visų šešių sukilėlių priešlėktuvinių patrankų buvo paleista ugnis į dangų. Paleidę seriją šūvių sukilėliai ėmė šokinėti ir dainuoti.

Toliau vyksta intensyvūs susirėmimai

Per Libijos sukilėlių ir M.Kadhafi šalininkų susirėmimus pakrantės kaimelyje Bin Džavade mažiausiai septyni žmonės žuvo, o dar 52 buvo sužeisti, pirmadienį pranešė Adždabijos ligoninė.

Liudininkų teigimu, dar šešių ar septynių žuvusiųjų palaikai buvo išvežti į pagrindinį sukilėlių bastioną – šalies rytuose esantį Bengazio miestą. Tačiau šitų pranešimų kol kas nebuvo įmanoma patikrinti iš nepriklausomų šaltinių.

Visi žuvusieji yra savanoriai kovotojai, daugiausia iš antrojo pagal didį šalies Bengazio miesto.

Libijos sukilėlių kontroliuojamame rytiniame Misratos mieste sekmadienį per susirėmimą žuvo 21 žmogus, tarp jų vienas vaikas, ir dar daug žmonių buvo sužeista, pranešė medikai.

Libijos sukilėlių kontroliuojamame rytiniame Misratos mieste sekmadienį per susirėmimą žuvo 21 žmogus, tarp jų vienas vaikas, ir dar daug žmonių buvo sužeista.„Yra 21 kankinys. Žuvusiųjų skaičius gali išaugti. Sužeistas dar 91 žmogus, iš jų devyni yra sunkios būklės“, – telefonu naujienų agentūrai AFP iš trečiojo pagal dydį Libijos miesto pranešė gydytojas, nenorintis skelbti savo pavardės.

„Didžioji dalis jų yra civiliai, yra ir pustrečių metų berniukas. Iš kokių ginklų buvo šaudoma, nežinau, bet ten buvo šaudoma“, – sakė jis.

Misratos sukilėlių administracijos atstovas taip pat telefonu nurodė, kad žuvo 21 žmogus.

Jungtinės Tautos reikalauja, kad būtų galimybė suteikti būtinąją pagalbą „sužeistiesiems ir mirštantiems“ Misratoje, kurią laiko apsupę M.Kadhafi pajėgos.

M.Kadhafi kaltina Prancūziją kišimusi į šalies reikalus

Į kampą spaudžiamas M.Kadhafi apkaltino Prancūziją kišantis į šalies vidaus reikalus, o atsakomybę dėl sukilimo prieš jo autoritarinį režimą vėl suvertė su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusiai grupuotei.

Tai jis sakė interviu televizijos kanalui „France24“, kuris buvo parodytas pirmadienį.

Paklaustas, kaip vertina tai, kad Paryžius remia Nacionalinę tarybą – antrajame pagal dydį šalies mieste Bengazyje suformuotą embrioninę laikinąją Vyriausybę, – M.Kadhafi atsakė: „Toks kišimasis į vidaus reikalus negali nekelti juoko.“

„O kas, jei mes įsikištume į Korsikos ar Sardinijos reikalus?“ – arabiškai sakė Libijos lyderis.

„Scanpix“ nuotr./Libijos sukilėliai prie zenitinio pabūklo
„Scanpix“ nuotr./Libijos sukilėliai prie zenitinio pabūklo

Paminėjęs „ginkluotus ekstremistus“ ir „al Qaeda“ kovotojų įslaptintas kuopeles, M.Kadhafi pareiškė, kad prieš Libiją yra surengtas „sąmokslas“. „Mes esame partneriai kare su terorizmu“, – pridūrė jis.

Paryžius sekmadienį pagyrė ginkluoto sukilimo prieš M.Kadhafi lyderių įkurtą Nacionalinę tarybą ir sakė remiantis jos tikslus.

Taryba šeštadienį susirinko sukilėlių kontroliuojamame rytiniame Bengazio mieste ir pasiskelbė atstovaujanti visai Libijai, nors M.Kadhafi valdžią vis dar pripažįsta sostinė ir dauguma šalies vakarų regionų.

„Tie, kas Bengazyje nešioja ginklus, yra „al Qaeda“ ir neturi jokių ekonominių ar politinių reikalavimų. Jie yra tai, ką jūs vadinate Islamiškojo Magribo „al Qaeda“ (AQIM)“, – pridūrė jis, omenyje turėdamas Šiaurės Afrikos šalyse veikiančią „al Qaeda“ atšaką.

M.Kadhafi pridūrė, kad Nacionalinė taryba Bengazyje yra islamizmo bangos inspiruotas padarinys. „Jei tik teroristai laimės... Jie netiki demokratija“, – pridūrė jis.

Sukilėliai Bengazyje nepanoro kalbėtis su britų diplomatais

Didžioji Britanija pranešė, kad „nedidelė diplomatų grupė“ išvyko iš Libijos rytinio miesto Bengazio, kur mėgino užmegzti kontaktą su opozicijos jėgomis. Ši misija nebuvo sėkminga, nes sukilėliai leido aiškiai suprasti, kad atsisako derėtis su diplomatais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sukilėliai laidoja žuvusiuosius.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sukilėliai laidoja žuvusiuosius.

„Galiu patvirtinti, kad nedidelė britų diplomatų grupė buvo Bengazyje“, – sekmadienį pareiškime nurodė užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as.

„Grupė nuvyko į Libiją užmegzti kontaktų su opozicija. Ji susidūrė su tam tikrais sunkumais, kurie dabar jau išspręsti. Jie jau išvyko iš Libijos“, – nurodė W.Hague'as.

Nors diplomatinė misija nepavyko, britų užsienio reikalų sekretorius pažadėjo, kad bus toliau mėginama užmegzti ryšius su sukilėliais. Jis taip pat pakartojo Vyriausybės vadovo Davido Camerono anksčiau išsakytą raginimą autokratiniam Libijos lyderiui M.Kadhafi atsistatydinti.

„Pasitarę su opozicija ketiname siųsti kitą grupę, kad ilgainiui sustiprintume mūsų dialogą“, – nurodė W.Hague'as.

M.Kadhafi prašo saugumo garantijų iš sukilėlių?

Nežinomi šaltiniai Londone leidžiamam tarptautiniam arabų laikraščiui „Asharq Al-Awsat“ pirmadienį pranešė, kad M.Kadhafi neva susisiekęs su opoziciją vienijančia Nacionaline taryba mainais už išvykimą iš šalies prašydamas saugumo garantijų sau ir šeimai.

Dienraščio pašnekovas nurodė, kad M.Kadhafi nusiuntė derybininką į Bengazio miestą, pagrindinį sukilėlių bastioną.

Libijos nacionalinės tarybos reakcija kol kas nežinoma, tęsia leidinys. Kol kas Libijos lyderis esą jokio oficialaus atsakymo negavo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min