Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Susirėmimai Libijos miestų gatvėse tęsiasi, sklinda gandai, kad Muamaras Kadhafi pabėgo iš šalies

Saifas al Islamas Kadhafi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Saifas al Islamas Kadhafi
0
Skaitysiu vėliau
A A

Libijos lyderio Muamaro Kadhafi sūnus pirmadienį perspėjo, kad jo šaliai gresia kruvinas pilietinis karas, jeigu protestuotojai atsisakys sutikti su režimo siūlomomis reformomis. Jo kalba buvo transliuojama sostinėje Tripolyje aidint šūviams. Tuo tarpu M.Kadhafi viešumoje nebesirodo.

Saifas al Islamas Kadhafi pasmerkė precedento neturintį sukilimą prieš jau 41 metus trukusį jo tėvo valdymą. Šiuos neramumus jis pavadino užsienio sąmokslu, tačiau pripažino, kad juos griežtai malšinant buvo padaryta klaidų, taip pat paragino piliečius kurti „naują Libiją“.

„Libija atsidūrė kryžkelėje. Jeigu šiandien nesutiksime su reformomis, gedėsime ne 84, o tūkstančių žuvusiųjų, o per Libiją tekės kraujo upės“, – perspėjo jis.

M.Kadhafi sūnus nurodė mažesnį aukų skaičių, nors JAV ir žmogaus teisių organizacijos būgštauja, kad armijai ir, kaip pranešama, užsieniečiams samdiniams malšinant neramumus Libijoje žuvo šimtai žmonių.

S.al Islamas Kadhafi kaltino imigrantus iš arabų ir Afrikos šalių, kurie esą kursto neramumus Libijoje. Kalbėdamas per nacionalinę televiziją jis pareiškė, kad šie kurstytojai siekia sukurti islamistų režimą.

M.Kadhafi sūnus taip pat pažadėjo, kad bus priimta nauja Konstitucija ir kai kurie liberalūs įstatymai. Griežtai kalbėdamas ir gyvai gestikuliuodamas S.al Islamas Kadhafi kaltino užsienio žiniasklaidą, kuri esą išpūtė neramumų aukų skaičių, tačiau perspėjo, kad bet koks sukilimas bus negailestingai numalšintas.

„Libija – ne Egiptas ir ne Tunisas. Libijoje nėra politinių partijų“, – pareiškė jis.

„Mes imsimės ginklų... Mes kausimės iki paskutinės kulkos, – pridūrė lyderio sūnus. – Mes sunaikinsime maištingus elementus.“

„Jeigu visi yra ginkluoti, tai bus pilietinis karas – mes išžudysime vieni kitus“, – perspėjo S.al Islamas Kadhafi.

S.al Islamas Kadhafi protestuotojus mėgina palenkti reformų pažadais

Mes imsimės ginklų... Mes kausimės iki paskutinės kulkos... Mes sunaikinsime maištingus elementus, – pažadėjo Saifas al Islamas Kadhafi.Tačiau S.al Islamo Kadhafi grasinimuose buvo jaučiama neviltis – iš esmės jis pripažino, kad antrasis didžiausias Libijos miestas Bengazis šiuo metu nėra kontroliuojamas Vyriausybės.

„Šiuo metu Bengazyje tankais važinėja civiliai“, – sakė lyderio sūnus ir pareiškė, kad šiuo sukilimu siekiama įkurti islamistų režimą ir kad tokie mėginimai bus negailestingai malšinami.

Kad ir kaip griežtai kalbėjo S.al Islamas Kadhafi, jis taip pat užsiminė apie kai kurias nuolaidas, žadėdamas, jog bus priimta nauja Konstitucija ir liberalių įstatymų, taip pat padidinta žiniasklaidos laisvė.

„Jeigu norite, kad pakeistume vėliavą ir nacionalinį himną, mes tai padarysime“, – sakė jis.

Lyderio sūnus taip pat pripažino malšinant riaušes armijos padarytas „klaidas“ ir sakė, kad kariškiai „nebuvo apmokyti tramdyti riaušes“ ir kad jiems teko atremti „nuo narkotikų apkvaitusių žmonių“ atakas.

S.al Islamas Kadhafi taip pat akcentavo, kad Libija yra turtinga naftos, ir aštriai perspėjo užsienio bendroves. „Turime tik vienus išteklius, iš kurių gyvename, – tai nafta, – sakė jis. – Visos užsienio bendrovės bus priverstos palikti šalį.“

Tuo tarpu Libijos premjeras Baghdadi Mahmudi Tripolyje Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriams kalbėjo, kad „yra tikslių planų, griaunančių ir teroristinių, kuriais siekiama Libiją paversti terorizmo baze“.

Libijos lyderio sūnus S.al Islamas Kadhafi taip pat pareiškė, kad jo tėvas tebėra šalyje ir jį remia kariškiai, nors prieš tai pasklido gandas, esą M.Kadhafi pasitraukė iš šalies. Kai kurių šaltinių duomenimis, M.Kadhafi išvyko į Venesuelą. Šie gandai sukėlė protestuotojų džiaugsmo bangą: moterys šaukė, plekšnodamos sau per burnas, o vairuotojai spaudė automobilių garso signalus.

Į rezidenciją – buldozeriu

Pirmadienį Tripolio centre ir keliuose kituose rajonuose buvo smarkiai šaudoma. Šūviai sostinėje girdėjosi pirmąkart nuo Libijos rytuose pirmiausiai įsiplieskusio sukilimo prieš režimą pradžios, nurodė liudininkai ir vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Pasak liudininkų, Tripolio centre esančioje Žaliojoje aikštėje vyko susirėmimai tarp protestuotojų ir M.Kadhafi kontroliuojamų pajėgų. Vienas liudininkas pasakojo, kad Gurgio rajone saugumo pajėgos vaikė protestuotojus leisdamos ašarines dujas. Kitas liudininkas minėjo, kad nuo stogų šaudė snaiperiai.

Dar du kiti sakė, kad pro protestuotojų minią dideliu greičiu pravažiavo automobiliai su pritvirtintomis M.Kadhafi nuotraukomis. Juose buvę ginkluoti asmenys šaudė į žmonės, o automobiliai parbloškė kelis demonstrantus. Liudininkai nurodė matę žuvusiųjų, tačiau jų skaičiaus negalėjo patvirtinti. Taip pat yra pranešimų, kad protestuotojai buldozeriu mėgino šturmuoti M.Kadhafi rezidenciją sostinėje.

Protestuotojai naktį iš sekmadienio į pirmadienį užėmė valstybinio transliuotojo pastatą, taip pat padegė kelias Liaudies komitetų, kurie yra dabartinio šalies režimo pagrindinis ramstis, būstines ir vyriausybinius pastatus, pirmadienį pranešė įvykių liudininkai.

„Televizijos „al Jamahiriya 2“ ir radijo „al Shababia“ būstinė buvo užimta“, – vienas liudininkas, pageidavęs likti anonimu, telefonu sakė naujienų agentūrai AFP.

Abiejų kanalų transliacijos sekmadienį buvo nutrūkusios, tačiau vėl atsinaujino pirmadienio rytą.

Tikslus žuvusiųjų skaičius nežinomas

Yra pranešimų, kad protestuotojai buldozeriu mėgino šturmuoti Muamaro Kadhafi rezidenciją sostinėje.Tripolyje neveikia mobilusis ryšys, todėl išorinį pasaulį pasiekia labai prieštaringi duomenys apie žuvusius ir sužeistus žmones.

Kaip praneša žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW), nuo vasario 15 dienos, kai Libijoje pasidėjo protestai prieš režimą, įkvėpti Tuniso ir Egipto ilgamečius vadovus sėkmingai nuvertusių sukilimų, šalyje žuvo mažiausiai 223 žmonės.

Pirmieji bruzdėjimai praeitą antradienį prasidėjo rytiniame Bengazio mieste, o vėliau išplito į Viduržemio pajūrio miestą Misratą, esančią 200 kilometrų nuo Tripolio.

Liudininkai telefonu sakė naujienų agentūrai AFP, kad saugumo pajėgos taip pat susirėmė su protestuotojais prieš režimą Misratos mieste. Jie nurodė, jog saugumo pajėgos, padedamos „afrikiečių samdinių“, šaudė į minią „nesirinkdamos“.

Diplomatai stoja prieš režimą

Tripolio režimui buvo mestas rimtas iššūkis – Libijos ambasadorius prie 22 šalis vienijančios Arabų Lygos paskelbė „prisidedantis prie revoliucijos“.

„Aš atsistatydinau protestuodamas dėl represijų ir smurto veiksmų prieš demonstrantus, taip pat stoju į revoliucijos gretas“, – pareiškė diplomatas Abdel Moneimas al Honi.

Be to, atsistatydino vienas Kinijoje dirbantis Libijos diplomatas, kuris paragino armiją įsikišti į kruviną sukilimą, praneša naujienų televizija „al Jazeera“.

Kaip nurodė televizija, diplomatas Husseinas Sadiqas al Musrati taip pat sakė, kad M.Kadhafi „galbūt paliko Libiją“ ir kad vyksta „ginkluota kova“ tarp jo sūnų, nors kol kas nėra jokios šiuos teiginius pagrindžiančios informacijos.

JAV ir ES griežtai pasmerkė mirtinos jėgos naudojimą Libijoje. Tuo tarpu Jungtinių Tautų vadovas Ban Ki-moonas po S.al Islamo Kadhafi kalbos paragino „nenaudoti jėgos ir gerbti pagrindines laisves“ neramumų apimtose Šiaurės Afrikos bei Artimųjų Rytų šalyse.

Libijoje per išpuolį prieš Pietų Korėjos statybininkus nukentėjo 18 žmonių

Libijos sostinėje Tripolyje šimtai ginkluotų žmonių užpuolė vienos Pietų Korėjos bendrovės statybų aikštelę, o per šį susirėmimą buvo sužeisti mažiausiai 18 užsieniečių, pirmadienį paskelbė Pietų Korėjos URM.

Riaušininkai šturmavo statybvietę sekmadienį apie 23 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, pasitraukė ir vėl grįžo po kelių valandų. Susirėmimai baigėsi pirmadienį apie vidurdienį Pietų Korėjos (5 val. Lietuvos) laiku, sakė vienas ministerijos pareigūnas.

Per šį incidentą nukentėjo 15 Bangladešo piliečių, iš kurių du buvo subadyti, o jų būklė – sunki. Taip pat buvo lengvai sužeisti trys Pietų Korėjos piliečiai, nurodė pareigūnas.

Kaip praneša Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“, šio įvykio metu aikštelėje buvo per tūkstantį darbininkų iš Bangladešo ir 40–50 korėjiečių.

Komentarai
Temos Libija
Parašykite atsiliepimą apie 15min