TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Telefoniniai sukčiai siautėja Bulgarijoje: apgavystėmis užsiima ištisos šeimos

Telefoninis sukčius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Telefoninis sukčius
Šaltinis: 15min
0
A A

Nuo apsimetėlių policijos pareigūnų iki grasinimų, kad jų artimuosius ištiks nemalonumai – tokiais būdais Bulgarijos sukčiai vilioja pinigus iš vietos senolių, rašo AFP. Kai kurie sukčiams atiduoda paskutines santaupas, o iš viso sukčių išviliotos sumos vertinamos milijonais eurų.

„Jie atėmė ne tik mano pinigus, bet ir mano sveikatą ... Drebu visą dieną“, – skundėsi buvusi mokytoja, pensininkė Gergina Alexieva iš Bulgarijos vakarų Kiustendilo miesto.

82 metų senolė pateko į vienus populiariausių spąstų. Sukčiai, apsimetę policijos pareigūnais, ją įtikino, kad moteris privalo padėti jiems pričiupti pinigus plaunančią gaują.

Telefonu paskambinęs tariamas policijos pareigūnas paaiškino, kad moteriai netrukus paskambins nusikaltėlis ir prašys perduoti jam pinigus. Ji turėtų klausyti jo nurodymų, mat per pinigų perdavimą įsiverš policijos pareigūnai ir sukčių suims.

Kaip ir pasakojo tariamas policijos pareigūnas, po kelių minučių paskambino agresyvaus balso vyriškis, kuris pareikalavo išmesti pinigus per balkoną.

Tada senolei dar kartą paskambino policijos pareigūnas ir pareiškė, kad ši išties turėtų surinkti visus auksinius žiedus, santaupas ir visą kitą turtą, įdėti į maišelį ir išmesti, mat nusikaltėlį lemiamą akimirką pričiups policija.

„Tas netikras pareigūnas kitame telefono gale sakė: „Nesijaudinkite, ponia ... surinkite viską: pinigus, auksinius žiedus. Viskas bus gerai“, – pasakojo G.Alexieva.

Iš pradžių scenarijus atrodo nerealus, tačiau agresyvus įtikinėjimas galėtų palaužti ne vieną.

„Dariau taip, kaip liepė ... Buvau labai išsigandusi“, – sakė senolė, kuri per šį nusikaltimą prarado 5800 levų (apie 3 tūkstančius eurų).

Nukenčia pagyvenę žmonės

Pagyvenę žmonės yra lengvas taikinys vienoje iš skurdžiausių Europos Sąjungos valstybių. Dauguma jų gyvena vieniši, nes jų vaikai ir anūkai išvykę geresnio gyvenimo ieškoti į didesnius miestus ar užsienio valstybes.

Izoliacija ir prisiminimai apie bankų krizes privertė juos laikyti dideles pinigų sumas namuose. Tai žinodami sukčiai dažnai netgi atsitiktinai renka laidinių telefonų numerius ir tęsia pokalbį tik tada, jei juo atsiliepia pagyvenęs asmuo.

Bulgarijos pareigūnų duomenimis, 900 tūkstančių 7,4 milijonų gyventojų turinčios valstybės asmenų buvo susidūrę su telefoniniais sukčiais. Dauguma jų – vyresni nei 60-ies.

Buvusi medikė iš Sofijos miesto pasakojo, kad ją pinigus privertė atiduoti net ne įtikinamas melas, o grasinimai. Sukčiai aiškino, kad yra pagrobę jos dukterį ir jai nupjaus ausis, jei moteriškė skubiai neperves jiems savo santaupų į nurodytą sąskaitą.

Po šios apgavystės 79-erių metų moterį ištiko insultas.

Tiki, kad išvengs problemų

Didžiąją dalį apsimetėlių skambučių sudaro pasakojimai, kurie remiasi žmonių tikėjimu korupcijos galia. Tariami pareigūnai išsireikalauja pinigų, kad žmonės arba jų artimieji išsisuktų nuo išgalvotų nusikaltimų ar smulkių pažeidimų.

Nuo 2011 iki 2016 metų sukčiai Bulgarijoje išviliojo sumą, kurios vertė apie 11 milijonų eurų.

Bulgarijos valdžia imasi socialinių reklamų ir ragina pagyvenusius žmones informuoti vienas kitą, susidūrus su tokiais įtartinais atvejais. Žmonės raginami tiesiog padėti ragelį ir nekreipti dėmesio.

Pareigūnai dažniausiai suranda tik kas dešimtą sukčių, mat šie naudojasi išankstinio apmokėjimo telefono kortelėmis, kurias susekti itin sunku. Sukčiai iš to paties telefono neskambina savo gaujos nariams ar vadams.

Verčiasi ištisos šeimos

„Kai kurios šeimos tik ir užsiima šiuo verslu“, – sakė vienas Bulgarijos policijos pareigūnas. „Ištisi kvartalai kuria schemas ir tobulina sukčiavimo būdus nuo pat praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio“, – pridūrė jis.

„Kai tik juos susekame, prisipažįsta kuris nors šeimos narys, kuris neturi įrašų dėl nusikalstamos veikos. Po teismo jis galiausiai gauna tik bausmę lygtinai“, – apie sukčių išsisukimo būdus pasakojo pareigūnas.

Bulgarijos sukčiai netgi įsigudrino vilioti pinigus ir iš kaimyninės Graikijos gyventojų. Septyni bulgarai šiais metais buvo perduoti Graikijos teisėsaugai dėl 34 graikų senolių apgavystės.

„Jei Bulgarijoje tokios apgavystės atneša nuo 1000 iki 2500 eurų, tai Graikijoje sumos yra nuo 30 iki 50 tūkstančių eurų“, – sakė Bulgarijos policijos atstovė Zlatka Padinkova.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min