Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 18d. 17:33

„The New Yorker“: D.Grybauskaitė vasarą gynė A.Merkel nuo D.Trumpo

Dalia Grybauskaitė ir Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Dalia Grybauskaitė ir Angela Merkel

Įtakingas JAV savaitraštis „The New Yorker“ plačiame rašinyje apie Amerikos prezidento Donaldo Trumpo „karą su Angela Merkel ir Europa“ pasakoja apie sceną šių metų vasarą, kai per NATO viršūnių susitikimą Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė turėjo užstoti D.Trumpo užsipultą Vokietijos kanclerę.

Kaip viskas vyko? Anot leidinio žurnalistės Susan Glasser, pačią paskutiniąją NATO viršūnių susitikimo Briuselyje dieną A.Merkel kolegas sukvietė į neplanuotą ir visiškai privatų pasitarimą.

Kone nepaprastąją padėtį esą privertė skelbti D.Trumpas. Vos prieš kelias minutes jis buvo vėluodamas atvykęs į susitikimą su Ukrainos ir Gruzijos prezidentais, kurie bandė įrodyti, kad jų šalys turėtų būti priimtos į NATO.

D.Trumpas nutraukė ukrainiečius ir gruzinus bei užsipuolė Aljanso sąjungininkus. Juos JAV prezidentas tradiciškai išvadino veltėdžiais, už dyką siurbiančiais Amerikos galią.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel ir Donaldas Trumpas

Pažėrė kritikos Vokietijai

Be to, D.Trumpas pagrasino „eiti savo keliu“, jei kitos NATO šalys tučtuojau nepradės skirti daugiau lėšų savo pačių gynybai. D.Trumpas, kaip jau ne kartą skelbta, greičiausiai nesupranta, kad tokio dalyko kaip įsiskolinimo amerikiečiams Aljanse nėra.

Daugiausia kritikos strėlių JAV lyderis skyrė būtent A.Merkel ir į ją kreipėsi tokiais žodžiais: „Jūs, Angela.“

Politinio tikslo kasmet skirti gynybai po 2 proc. bendrojo vidaus produkto nėra pasiekusios daugelis NATO šalių, bet D.Trumpas didžiausią dėmesį skiria būtent Vokietijai, kuri gynybai skiria vos kiek daugiau nei 1 proc. BVP, tiesa, finansavimą gana sparčiai didina.

Uždarojo susitikimo išvakarėse D.Trumpas dar ir išpeikė Vokietiją dėl kartu su Rusija planuojamo dujotiekio „Nord Stream 2“ projekto – jis pareiškė, kad Vokietiją „visiškai kontroliuoja Rusija“. O jo žinutė „Twitter“ tądien skambėjo kaip šmeižtas.

„Nord Stream 2“ dujotiekio vamzdžiai
„Nord Stream 2“ dujotiekio vamzdžiai

„Kas gero iš NATO, jei Vokietija moka Rusijai milijardus dolerių už dujas ir energetiką? JAV moka už Europos saugumą, bet praranda milijardus prekyboje. Turite mokėti 2 proc. BVP TUČTUOJAU, o ne 2025 metais“, – rašė D.Trumpas.

Pribloškė melas ir įžūlumas

A.Merkel sukviestiems NATO šalių lyderiams jau susirinkus, salėje stojo tyla – visus pribloškė D.Trumpo „keistas spektaklis“.

Vokietijos kanclerę pirmoji užstojo D.Grybauskaitė. Ji pareiškė, kad Berlynas atsiuntė karių į Lietuvą, kurie saugo šalį nuo Rusijos, be to, pažymėjo, jog A.Merkel yra įsipareigojusi skirti daugiau lėšų gynybai.

LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Angela Merkel
LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Angela Merkel

Tada prabilo ir Danijos premjeras Larsas Lokke Rasmussenas bei Norvegijos vyriausybės vadovė Erna Solberg.

D.Trumpas žurnalistams pareiškė, kad sąjungininkai „kapituliavo“ ir kad jie svarstys JAV reikalavimą gynybai kasmet skirti net ne po 2 proc., o po 4 proc. BVP.

Salės kampe A.Merkel tarėsi su kitais europiečiais, kaip pristabdyti siautėjantį D.Trumpą. Galiausiai Nyderlandų premjeras Markas Rutte JAV prezidentui pasiūlė tai, ko jis, regis, norėjo labiausiai – šansą paskelbti pergalę.

M.Rutte pareiškė, kad nuo to laiko, kai D.Trumpas eina JAV prezidento pareigas, NATO sąjungininkai kartu sudėjus savo gynybos biudžetus padidino maždaug 70 mlrd. dolerių. Jis paragino amerikietį kalbėti būtent apie tai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte
AFP/„Scanpix“ nuotr./Markas Rutte

D.Trumpas taip ir padarė. Bet kartu pridėjo melo: žurnalistams jis pareiškė, kad sąjungininkai „kapituliavo“ ir kad jie svarstys JAV reikalavimą gynybai kasmet skirti net ne po 2 proc., o po 4 proc. BVP.

Šis pareiškimas buvo toks įžūlus ir toks neįgyvendinamas politine prasme, kad Prancūzijos lyderis Emmanuelis Macronas nedelsdamas viešai paneigė, jog tai įmanoma.

Jau palikdamas viršūnių susitikimą, D.Trumpas ir toliau elgėsi chaotiškai. Sykį jis pertraukė su kitais lyderiais kalbėjusią A.Merkel ir ją pabučiavo, pareikšdamas: „Myliu šią moterį. Argi ji ne puiki?“

Vienas Vokietijos diplomatas „The New Yorker“ žurnalistei prisipažino nesuprantantis, kaip vertinti D.Trumpo elgesį: „Palikime tai psichologams ir istorikams.“

Kodėl vadina ES priešininke?

Buvo praėjusios vos keturios dienos, ir D.Trumpas savo kelionę po Europą užbaigė Helsinkyje. Atsistojęs šalia Rusijos prezidento Vladimiro Putino, jis ėmė žarstyti pastarajam komplimentus, o JAV žvalgybos tarnyboms ir NATO partneriams – įžeidimus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpas ir V.Putinas ilgai bendravo vien vertėjų akivaizdoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpas ir V.Putinas ilgai bendravo vien vertėjų akivaizdoje

Tokia savaitė šių metų liepą buvo keturių mėnesių laikotarpio, per kurį D.Trumpas spėjo paskelbti apie prekybos tarifus sąjungininkams, pasitraukti iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir susitikti su dviem autokratais – V.Putinu bei Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu, kulminacija.

D.Trumpas išties jau pradėjęs vadinti ES „priešininke“ ir išdidžiai vadina save nacionalistu.

Europos šalių lyderiai, nors ir ne visi, baiminasi, kad D.Trumpas nuolat peikdamas A.Merkel siekia ne tik didesnio Vokietijos dėmesio gynybai ar papildomų tarifų vokiškiems automobiliams.

„Daug Europos lyderių man sako esantys įsitikinę, kad prezidentas Trumpas nusiteikęs sužlugdyti Europos Sąjungą“, – „The New Yok Times“ žurnalistei teigė vienas buvęs JAV pareigūnas.

D.Trumpas išties jau pradėjęs vadinti ES „priešininke“ ir išdidžiai vadina save nacionalistu. O kaip tik populistinės nacionalistinės jėgos pastaraisiais metais vilnija po Europą – A.Merkel ir E.Macronas įžvelgia tiesioginę grėsmę Bendrijai.

Negana to, JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo neseniai Briuselye užsipuolė visą krūvą tarptautinių institucijų – Jungtines Tautas, ES, Pasaulio Banką ir Tarptautinį valiutos fondą. Anot, europietiška multilateralizmo vizija niekur neveda.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas, Angela Merkel ir Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas, Angela Merkel ir Donaldas Trumpas

„Europa yra daug kartų pykusis su Amerikos prezidentais, tačiau per septynis dešimtmečius nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos dar nebuvo susidūrusi su tokiu atviru priešiškumu.

Nuo pat Trumpo pergalės rinkimuose Europos lyderiai bijojo sulaukti dabartinės situacijos, bet jie nesutarė, kaip reaguoti. Daug kas tikėjosi, kad Trumpą tiesiog iškentės. Keli ragino eiti į konfrontaciją.

Dar kiti, ypač šalys, labiau pažeidžiamos Rusijos, prašė bandyti sutarti – Lenkija pasiūlė pavadinti naują karinę bazę „Fort Trump“. Macronas bandė įsiteikti Trumpui, bet kai tai nepadėjo, ėmė viešai kritikuoti trumpišką nacionalizmą“, – konstatuoja „The New Yorker“.

Priekaištuose yra ir tiesos

D.Trumpo metamas iššūkis asmeniškiausiai priimamas Vokietijoje. Čia artimi santykiai su Jungtinėmis Valstijomis simbolizuoja valstybės atgimimą po Antrojo pasaulinio karo.

A.Merkel, kuri po kelerių metų paliks didžiąją politiką, užaugo komunistinėje Rytų Vokietjoje ir yra ne sykį sakiusi, kad labai vertina JAV indėlį į Vokietijos suvienijimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel

Kanclerė bando išvairuoti Senąjį žemyną iš nuolatinio konfliktavimo su D.Trumpu situacijos. Bet jai nesiseka ir todėl, kad aštrūs JAV prezidento žodžiai apnuogina skaudžią tiesą – europiečiai iš tikrųjų priklausomi nuo Amerikos saugumo prasme.

„Ne viskas, ką jis sako, yra neteisinga, – pripažino vienas Vokietijos pareigūnas. – Europa jau kuris laikas veltėdžiauja.“

Paklaustas apie D.Trumpo kritiką A.Merkel atžvilgiu, JAV Baltųjų rūmas atstovas buvo mandagus: „Jis (D.Trumpas, – red.) dažnai elgiasi kiečiausiai su savo draugais, o ją (A.Merkel, – red.) jis laiko drauge. Jis žvelgia į Vokietiją kaip į galingą, klestinčią šalį, kuri turėtų skirti daugiau lėšų gynybai.“

Vis dėlto D.Trumpas ir rizikuoja: jei vis vadinsi savo draugus priešais, ateis laikas, kai jie tavimi patikės. Galbūt tai reiškia, kad „Pax Americana“ išmušė paskutinioji?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

30 įdomiausių dalykų, kuriuos apie lietuvius atskleidžia visą Europą apimanti apklausa

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

Aktualu

Neišnešiota Lietuvos gerovė

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Sportas

Plaukimo varžybose Belgijoje Danas Rapšys nuraškė trečią medalį

Verslas

Loterijoje laimėtus milijonus investavo į iš kojų verčiantį turtą – dabar parduoda, nes atsibodo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Gazas

Lošti ar palaukti? „Teleloto“ laimėtas „Peugeot 206“ po 15 metų kainavo 750 eurų

Maistas

FeedMySister receptas: varškės ir špinatų tarta

Pasaulis kišenėje

Ispanijos vasaros sostinė, kur saule mėgautis galima 3 tūkst. valandų per metus

Gazas

Snygis vėl bando vairuotojų kantrybę: kelininkai skelbia, kur eismo sąlygos sudėtingiausios

Vardai

Kas lieka už kadro: pasivaikščiokite po apdovanojimų „Žmonės 2019“ užkulisius

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

„Wizards“ lyderis gali tapti D.Sabonio bendraklubiu arba būti iškeistas į J.Valančiūną

Mokslas.IT

Šiąnakt Mėnulis turėtų nusidažyti raudona spalva

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Vardai

Kanaruose būstą įsigijęs A.Kriščiūnas atskleidė brangiai kainavusią klaidą: „Teko smarkiai nusivilti“

Gyvenimas

Nuotakos suknelė žiemai: kokią rinktis?

Aktualu

Moksleiviams tenka mokytis iš gerokai senesnių už juos vadovėlių

Gyvenimas

Sausio 21-osios visiškas Mėnulio užtemimas: kaip jis mus veiks?

Naujienos

Vardai

Sandros Grafininos antrininke vadinama Milda May: kaip buvusi policininkė tapo turtuole Londone

24sek

„Žalgirį“ sutinkantys turkai mato dvi Šaro ekipos stiprybes, kurios braukia netektis

Sportas

Plaukimo vadas – apie ypatingą komandą, R.Meilutytės nuoskaudą ir A.Juozaičio repliką

Kultūra

„Vilnius – literatūros erdvė“: savo eiles skaito Kornelijus Platelis

Gazas

Dėl užblokuotos sankryžos pasipiktinęs vairuotojas: „Ar jums galvos persuktos“?

Maistas

Nidos receptas: šventiškas varškės tortas su spanguolių putėsiais

24sek

Apie LKL titulą svajojantis R.Stipčevičius: „Rytas“ tobulas klubas man

Aktualu

Teismas buvusiam „Go Vilnius“ vadovui Dariui Udriui priteisė dar solidesnę kompensaciją

Aktualu

Seimo narys Robertas Šarknickas atsidūrė ligoninėje

Pasaulis kišenėje

Ukmergėje nušvito ne tik Kalėdų eglė, bet ir piliakalnis

Sportas

Jose Mourinho paliko viešbutį, sumokėjęs milžinišką čekį

Aktualu

Referendumo įstatymui pataisas siūlantys „valstiečiai“ prabilo apie „tvarkos įstatymą“

Verslas

Vilniaus valdžia išdavė statybos leidimą teismų pastatui

Aktualu

Kauno policija atskleidė plataus masto tarptautinės operacijos detalių: sulaikyta 10 asmenų

Aktualu

Vilnių ir apylinkes užklojęs storas sniego sluoksnis suteikė baltų Kalėdų viltį

Aktualu

Pusmetį už grotų praleidusio Airino Arutiuniano advokatas: „Teisėjai bijojo jį paleisti“

Aktualu

Seimas bandys keisti mokytojų algų koeficientus

Kultūra

15min studijoje – pokalbis apie tai, kaip kitąmet bus kovojama su piratavimu internete

Sportas

Pirmasis Rūtos Meilutytės treneris: „Faktas, kad kažkas atsitiko“

24sek

Dukra papasakojo apie neįprastą tėvo ryšį su Charlesu Barkley

Aktualu

Ant Kybartų pataisos namų stogo rastas paketas su narkotikais

Nežymėtas Kalėdų Senelio „Porsche“ tikrina kelininkų darbą ir „matuoja greitį“

Sportas

Dar vienas Auksinis batelis – Lionelis Messi aplenkė Cristiano Ronaldo

Pasaulis kišenėje

Pasirodė nuotraukos, kaip šiemet atrodys žymusis ledo viešbutis

Gazas

Alytuje ne tik nauji autobusai, bet ir vežėjų kultūra

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

04:13
03:15
00:21

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min