Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 28d. 23:01

Tinklalapis „Russia Insider“ – per daug antisemitiškas net Kremliaus propagandistams

Tinklalapis „Russia Insider“
„Twitter“ nuotr. / Tinklalapis „Russia Insider“

Nuo to laiko, kai į valdžią JAV atėjo Donaldas Trumpas, kurio pergalė savo ruožtu padrąsino Amerikos kraštutinius dešiniuosius, Charleso Bausmano kuriamas tinklalapis „Russia Insider“ vis randa būdų prasprūsti į žiniasklaidos antraštes. Tiesa, praėjusią savaitę portalas sukėlė tokį skandalą, kad jo viešai atsižadėjo net Kremliaus valdoma televizija RT, rašo „The Daily Beast“.

„Russia Insider“ žinutės, kuriomis buvo skleidžiamos radikalių dešiniųjų propaguojamos „vertybės“ ir prieš Hillary Clinton nukreiptos sąmokslo teorijos, pernai ne kartą atsidurdavo „Reddit“, ketvirtojo pagal lankomumą portalo JAV, tituliniame puslapyje.

Aktyviai veikiama ir „YouTube“ – daugiau nei 30 vaizdo įrašų yra sulaukę daugiau nei 1 mln. peržiūrų. Tiesa, daugelis įrašų įžūliai pavogti iš Rusijos propagandinės televizijos RT.

Pakeisti tik pavadinimai. Pavyzdžiui, „Putinas sutraiško proto bokštus“. Arba – „Putinas atleidžia korumpuotus biurokratus kaip BOSAS“.

Vis dėlto neįtikėtinai antisemitiškas pranešimas, „Russia Insider“ pasirodęs lapkričio 15-ąją, privertė net RT viešai atsižadėti Kremliaus propagandines linijas atvirai kartojančio tinklaraštininko Ch.Bausmano, kuris gyvena JAV Konektiktuto valstijoje.

„Twitter“ nuotr./Tinklalapis „Russia Insider“
„Twitter“ nuotr./Tinklalapis „Russia Insider“

Užpuolė Vakarų žurnalistus žydus

RT dabar tvirtina, kad Ch.Bausmanas, kuris tikina, jog nėra niekaip susijęs su Rusijos vyriausybe, nuo šiol nebėra laukiamas šiame Kremliaus kontroliuojamame kanale. Eteryje amerikietis pasirodydavo reguliariai.

„RT kategoriškai ir aiškiai smerkia šlykščią neapykantą, parodytą nesename „Russia Insider“ straipsnyje ir visoje platformoje.

Atmetame bet kokias asociacijas su šiu portalu. Vis keistesnės Charleso Bausmano pažiūros yra pagrindinė priežastis, kodėl jis prieš dvejus metus buvo įtrauktas į kanalo juodąjį sąrašą“, – „The Daily Beast“ teigė televizijos atstovas.

„Scanpix“/AP nuotr./RT žurnalistai
„Scanpix“/AP nuotr./RT žurnalistai

Dabar jau išgarsėjęs Ch.Bausmano manifestas pavadintas iškalbingai: „Laikas atsikratyti žydiško tabu“ („It's Time to Drop the Jew Taboo“). Platus rašinys kupinas antisemitizmo ir liguistų sąmokslo teorijų.

Ch.Bausmanas: „Tie, kurie garsiausiai rėkia apie Rusijos kišimąsi į rinkimus, daugiausia yra žydai, neproporcingai – moterys.“

Ch.Bausmanas rašo, kad „tie, kurie garsiausiai rėkia apie Rusijos kišimąsi į rinkimus, daugiausia yra žydai, neproporcingai – moterys“. Jis taip pat teigia, kad „visas melagingų naujienų fenomenas yra žydiškas“.

Autorius užsipuola ir Lietuvoje gerai žinomą „The Economist“ apžvalgininką Edwardą Lucasą, nes jis giminystės ryšiais susijęs su Charlesu Portalu – buvusiu britų oro pajėgų vadu, tariamu žydu, kuris per Antrąjį pasaulinį karą ragino bombarduoti Vokietiją.

Straipsnyje vardinama visa krūva garsių žurnalistų žydų, rašančių apie Rusiją – Rachel Maddow, Anne Applebaum, Masha Gessen, Julia Ioffe, Davidas Remnickas, Davidas Frumas, Michaelas Weissas. Kliūva ir istorikui Timothy Snyderiui, taip pat – Michailui Chodorkovskiui.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Michaelas Weissas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Michaelas Weissas

Ar RT tikrai atsiribojo?

Rašinį, kuriame – net 5 tūkst. žodžių, JAV žurnalistų bendruomenė tviteryje ir ne tik iškart pasmerkė kaip neonacizmu smirdantį kvietimą stoti į kovą prie žydus.

„Šis Putiną palaikančio portalo manifestas iš esmės yra nacistinis rašinys, tik 2018-aisiais. Teiginiai visiškai identiški: esą turime pulti žydus, nes kitaip visuomenėje kils chaosas“, – tvirtina virtualaus žurnalo „Tablet“ žurnalistas Yairas Rosenbergas.

O BBC korespondentas Danielis Sandfordas pridūrė: „Trejus su puse metų „Russia Insider“ buvo akivaizdžiai proputiniškas portalas. Dabar paaiškėjo, kad tinklalapis ir akivaizdžiai antisemitiškas.“

Ch.Bausmanas neseniai į Konektikutą, kur ir užaugo, grįžo būtent iš Maskvos. Jo tinklalapyje ir „YouTube“ kanale mirga tiesiai iš RT ir iš „Sputnik News“ nukopijuoti pranešimai. Kas sieja „Russia Insider“ su Maskva?

Scanpix nuotr./„Youtube“ logotipas
Scanpix nuotr./„Youtube“ logotipas

RT dabar, kilus skandalui, tikina, kad „Russia Insider“ su Kremliaus kontroliuojamu kanalu niekaip nesusijęs. Televizija „The Daily Beast“ teigė nurodžiusi Ch.Bausmanui pašalinti visą be leidimo publikuojamą RT turinį.

Portalo paskyra „YouTube“ dabar tiesiog pervadinta į „Russia Insight“, o Ch.Bausmanas teigia jokių reikalavimų iš RT negavęs.

Tačiau portalo paskyra „YouTube“ dabar tiesiog pervadinta į „Russia Insight“, o Ch.Bausmanas teigia jokių reikalavimų iš RT negavęs. Šio kanalo turinio iki šiol apstu ir „YouTube“, ir pačiame „Russia Insider“.

O kadangi kompanijos „Google“, kuriai priklauso „YouTube“ atstovas paaiškino, kad turinys pašalinamas, kai tik to paprašo autorinių teisių savininkai, akivaizdu, jog vaizdo įrašai jau būtų pašalinti, jei RT to tikrai norėtų.

Be to, bent jau Ch.Bausmanas neigia, kad RT jo jau dvejus metus nekviečia pasisakyti laidose: „Nežinau apie jokį sąrašą. Man jie (RT, – red.) vis skambina ir prašo pasirodyti eteryje. Tačiau aš dažniausiai atsisakau, nes tiesiog neturiu tam laiko.“

Pilkoji zona

JAV politikai nuo 2016-ųjų rinkimų laido įspėjimus dėl plačių Rusijos propagandinių operacijų, pavyzdžiui, dėl Sankt Peterburge veikiančius Kremliaus „trolių fermos“. Jos darbuotojai socialiniuose tinkluose apsimeta amerikiečiais ir skleidžia prorusiškas žinutes, dažnai – melagingas.

Sausį „Twitter“, nors ir pavėluotai, pradėjo siųsti įspėjimus vartotojams, kurie dalinosi žinutėmis, skelbtomis iš Rusijos trolių paskyrų. Socialinis tinklas pernai prispaustas pradėjo ieškoti rusiškos dezinformacijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Twitter“ logotipas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Twitter“ logotipas

Tačiau tokios platformos kaip „Russia Insider“ įeina į vadinamą pilkąją zoną, kurią išvalyti sunku ir netgi galbūt nelegalu.

Tokie Vakaruose įkurti ir anglų kalbą pagrindine pasirinkę portalai dažniausiai tiesiogiai nekritikuoja Vladimiro Putino režimo ir greičiausiai yra finansuojami Kremlių palankių organizacijų ar oligarchų.

Pavyzdžiui, Ch.Bausmanas atkakliai neigia imantis pinigus iš rusų oligarchų, tačiau kalbėdamasis su „The Daily Beast“ pripažino, kad elektroninis laiškas, kuriame jis maldauja pinigų iš vieno tokio turtuolio, yra tikras.

„Russia Insider“ įkūrėjas taip pat pripažino negalintis atsiminti nė vieno portalo pranešimo, kuriame kritikuojamas Kremlius ar konkrečiai V.Putinas.

Neva žiniasklaidos portalai Rusijos propagandines operacijas susekti bandantiems pareigūnams yra kur kas didesnis iššūkis nei palyginti lengvai identifikuojami Sankt Peterburgo troliai.

Ekspertų teigimu, tokie neva žiniasklaidos portalai Rusijos propagandines operacijas susekti bandantiems pareigūnams yra kur kas didesnis iššūkis nei palyginti lengvai identifikuojami Sankt Peterburgo troliai.

Mat į klausimą, ar tokių tinklalapių vadovai tiesiog yra nuoširdūs V.Putino talento gerbėjai, ar tokias prorusiškas aistras vis dėlto kūrena už Kremliaus pinigus, atsakyti dažniausiai sunku.

Užsienio politikos tyrimų instituto analitikas Clintas Wattsas sutinka, kad kalbėti reikia būtent apie „pilkąją zoną“ – beveik neįmanoma atskirti, kurie portalai yra Rusijos dezinformacijos kampanijos įrankiai, o kurie veikia tiesiog kaip „naudingi idiotai“.

„Nežinia, kur juos priskirti. Dažniausiai neaišku, kaip šie portalai finansuojami, o jie aiškina, kad čia liaudis dirba liaudžiai. Bet jie nekritikuoja Putino, o kai pranešimai tokie vienašališki, sunku tikėti, kad veikiama nuoširdžiai“, – teigia C.Wattsas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

„Šie tinklalapiai aiškina, kad užsiima pilietine žurnalistika, kad juose bet kas gali skelbti savo mintis. Bet jau buvo atvejų, kai Kremlius naudojosi netikrais, sukurtais asmenimis, kad šie skelbtų prorusiškus straipsnius. Ar mes žinome, kas tie pilietiški žurnalistai?“ – pridūrė ekspertas.

Nuo žemės ūkio – prie tinklaraščio

Socialiniuose tinkluose spekuliuojama, kad Ch.Bausmanas, kuris baigęs universitetą Konektikute sėkmingai dirbo Maskvoje, o dabar kuria „Russia Insider“, akivaizdžiai prorusišką portalą, dirba Kremliui.

Pats tinklaraštininkas tai neigia, tačiau jo ligšiolinė biografija išties įdomi ir verta papildomų klausimų.

„Facebook“ nuotr./Tinklalapio „Russia Insider“ vadovas Charlesas Bausmanas
„Facebook“ nuotr./Tinklalapio „Russia Insider“ vadovas Charlesas Bausmanas

Dabar Ch.Bausmanas gyvena Grinvičo mieste JAV Konektikuto valstijoje, tačiau didesnę pastarojo dešimtmečio dalį praleido darbuodamasis žemės ūkio srityje Rusijoje.

Jis nuo 2010 metų, kai atvyko į Maskvą, dirbo patarėju kompanijoje „Agrofarm Capital“ ir įmonių „AVG Capital Partners“ bei „Global AgInvesting“ direktoriumi. Ankstesnė Ch.Bausmano paskyra „Twitter“ vadinosi @RussianAg.

2014-aisiais Ch.Bausmanas įkūrė tinklalapį „Russia Insider“, kurį laiške su prašymu padėti finansiškai pavadino „mažu asmeniniu projektu“.

Pradėjus kilti Donaldo Trumpo žvaigždei, Ch.Bausmano portalas ėmė populiarėti „YouTube“ ir „Reddit“.

Po metų, anot domenų pavadinimus analizuojančius kompanijos „DomainTools“, amerikietis įregistravo tinklalapius „Germany Insider“, „Iran Insider“, „England Insider“, „France Insider“ – visose šiose šalyse Rusija turi geopolitinių interesų.

Pradėjus kilti Donaldo Trumpo žvaigždei, Ch.Bausmano portalas ėmė populiarėti „YouTube“ ir „Reddit“. Pavyzdžiui, prieš pernykščius prezidento rinkimus Prancūzijoje tituliniame „Reddit“ puslapyje atsidūrė „Russia Insider“ žinutė, liaupsinanti kraštutinių dešiniųjų radikalę Marion Le Pen.

Po kelių mėnesių tituliniame „Reddit“ puslapyje jau puikavosi kita „Russia Insider“ žinutė, paremta melaginga „Pizzagate“ sąmokslo teorija. Jos pavadinimas – „Johnas Podesta (Hillary Clinton kampanijos vadovas, – red.) yra pedofilas ir jį reikia sustabdyti“.

Ch.Bausmanas pripažino, kad portalo populiarumas leido jam palikti darbą Rusijos žemės ūkio sektoriuje, nors jame buvo galima užsidirbti kur kas daugiau pinigų.

„Man tiesiog labai patinka tai, ką darau. Man tai taip įdomu. Norėjau tai daryti. Taip pat jaučiau, kad tai yra svarbu“, – paaiškino Ch.Bausmanas, kuris taip pat paneigė, kad vis dar darbuojasi žemės ūkio versluose.

Prašė pinigų iš K.Malofejevo

2015 metais buvo paviešinti Ch.Bausmano laiškai Rusijos oligarchui Konstantinui Malofejevui. Žinoma, iškart kilo klausimų, ar „Russia Insider“ remia oligarchas, susijęs su kraštutiniais dešiniaisiais ne tik Rusijoje, bet ir visoje Europoje.

„Scanpix“ nuotr./Konstantinas Malofejevas
„Scanpix“ nuotr./Konstantinas Malofejevas

Vienas V.Putino komandos narių kartą yra pavadinęs K.Malofejevą „Putino George'u Sorosu“ – esą šis oligarchas, turintis tiesioginę prieigą prie Kremliaus ir milijardą dolerių išlaidoms, savotiškoje konkurencinėje kovoje skleidžia antidemokratines idėjas.

Laiškuose Ch.Bausmanas anglų kalba paprašo K.Malofejevo asistento Aleksejaus Komovo pinigų: „Man vis dar reikia lėšų! Ar galima iš naujo pradėti pokalbį?“

Dar viename laiške jau A.Komovas klausia K.Malofejevo, kokia jo nuomonė apie „Russia Insider“. Po dviejų savaičių Ch.Bausmanas neiškenčia: „Ar buvo kokios nors reakcijos iš K?“

Vienas V.Putino komandos narių kartą yra pavadinęs K.Malofejevą „Putino George'u Sorosu“

„The Daily Beast“ paklausė Ch.Bausmno, ar jis finansiškai buvo ar tebėra susijęs su K.Malofejevu. Amerikietis tai neigia.

„Tikrai ne. Galiu jums paaiškinti, kodėl laiškų turinys būtent toks. Aš su tuo vyruku bičiuliaujuosi, mes esame kartu dirbę. Neslepiu fakto, kad bandau pritraukti finansinę paramą. Bet atsakymas buvo neigiamas. Iš jų nes gavęs nė centro“, – tvirtino Ch.Bausmanas.

Jis teigia, kad tinklalapį išlaiko kliaudamasis sutelktiniu finansavimu („crowdfunding“). Priimami grynieji, „PayPal“ perlaidos ir „labai nedaug kas“ bitkoinais.

Tiek Ch.Bausmanas, tiek K.Malofejevas save vaizduoja religingais stačiatikiais, juos taip pat sieja darbas su Pasaulio šeimų kongresu – homofobiška organizacija, vis rengiančia diskusijas apie „satanistus gėjus lobistus“.

Pietų skurdo teisių centro nuotr./Pasaulio šeimų kongresas
Pietų skurdo teisių centro nuotr./Pasaulio šeimų kongresas

Amerikoje Pasaulio šeimų kongreso nariai neslepia itin teigiamo požiūrio į Rusiją ir ypač radikalius Rusijos nacionalistus. 2013-aisiais tuometis kongreso direktorius Larry Jacobsas pareiškė: „Rusai gali būti krikščioniško pasaulio gelbėtojai.“

Patenkintas dėmesiu

Nors Ch.Bausmanas negalėjo iškart įvardinti nors vieno pranešimo, kuriame „Russia Insider“ kritikuotų Rusijos valdantįjį režimą, jis pabrėžė, kad skelbti vien putinizmo tiesas „nėra jo vaidmuo“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

Pavyzdžiui, jis mano, kad Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui turėtų būti leidžiama dalyvauti artėjančiuose Rusijos prezidento rinkimuose. Tiesa, „tai nėra taip įdomu, kad apie tai rašyčiau“.

„Tikrai yra dalykų, kuriuos daro Kremlius ir su kuriais aš nesutinku. Mes tiesiog manome, kad Vakarų žiniasklaida gerokai persistengia. Be to, tai visiškai neproduktyvu. O mes tik bandome parodyti kitą monetos pusę“, – teigia Ch.Bausmanas.

Vis dėlto kol kas „Russia Insider“ portale mirguliuoja sąmokslo teorijos, kurios – staigmena – gina Rusijos vyriausybę ir puola Maskvos kritikus.

Antai visoje rašinių serijoje teigiama, kad Kremlius niekuo neprisidėjo prie „Malaysia Airlines“ lėktuvo numušimo Rytų Ukrainoje 2014-ųjų liepą.

Aišku, kadangi taikomasi į auditoriją Amerikoje, netrūksta ir teorijų apie Hillary Clinton – pavyzdžiui, kad ją kamuoja Parkinsono liga ar kad politikę apsėdę demonai.

O žiniasklaidos dėmesiu dėl antisemitinio rašinio Ch.Bausmanas išties patenkintas. Jis neseniai pasidalino nuoroda į vieno JAV neonacių lyderių Richardo Spencerio tinklalaidę, kurioje esą buvo dėstomos panašios į jo mintys apie žydus.

Tačiau tokių teorijų Rusijos propagandos aparatas – bent viešai – jau neberems. RT atstovas „The Daily Beast“ pabrėžė: „Gaila, kad „Russia Insider“ siekį pateikti alternatyvią nuomonę apie Rusiją iškeitė į etninės neapykantos skatinimą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Aktualu

Protestų Ingušijoje dalyviai sako nusivylę Kremliumi ir žada gintis „plikomis rankomis“

24sek

Šaras po pergalės – apie naujoką kosmose, P.Jankūno formą ir žvėrį T.Walkupą

Aktualu

Seksualiai Švėkšnoje išnaudotos merginos trokšta kurti ir mylėti, bet turi mokytis gyventi

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

„Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Interviu Kultūra

Berlyno kino festivalio programos konsultantas W.Speckas: kinas yra politiškas menas

24sek

Naujokas liko ant suolo – Kauno „Žalgiris“ vos neprisižaidė su „Dzūkija“

Gyvenimas

Dosnus klientas padavėjai paliko 10 tūkst. JAV dolerių arbatpinigių

Aktualu

Nepilnamečių pataisos namų direktorius – atvirai apie tai, kas dedasi „vaikų kalėjime“

Verslas

R.Vainienė: kitų metų biudžetas serga

Gyvenimas

Translyčių menstruacijos: vyrai, kurie serga mėnesinėmis, ir moterys, kurios – ne

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

Prie Raguvos susidūrė du „Volkswagen“ – vienas nulėkė į namą

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

Aktualu

Ukmergės rajone atitvarus perskriejo ir ant stogo apvirto „Volkswagen“

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Naujienos

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Aktualu

Protestų Ingušijoje dalyviai sako nusivylę Kremliumi ir žada gintis „plikomis rankomis“

24sek

Šaras po pergalės – apie naujoką kosmose, P.Jankūno formą ir žvėrį T.Walkupą

Aktualu

Seksualiai Švėkšnoje išnaudotos merginos trokšta kurti ir mylėti, bet turi mokytis gyventi

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

„Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Interviu Kultūra

Berlyno kino festivalio programos konsultantas W.Speckas: kinas yra politiškas menas

24sek

Naujokas liko ant suolo – Kauno „Žalgiris“ vos neprisižaidė su „Dzūkija“

Gyvenimas

Dosnus klientas padavėjai paliko 10 tūkst. JAV dolerių arbatpinigių

Aktualu

Nepilnamečių pataisos namų direktorius – atvirai apie tai, kas dedasi „vaikų kalėjime“

Verslas

R.Vainienė: kitų metų biudžetas serga

Gyvenimas

Translyčių menstruacijos: vyrai, kurie serga mėnesinėmis, ir moterys, kurios – ne

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

Prie Raguvos susidūrė du „Volkswagen“ – vienas nulėkė į namą

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

Aktualu

Ukmergės rajone atitvarus perskriejo ir ant stogo apvirto „Volkswagen“

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min