Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 01, 14:00

Tvora prekybos centre pasipiktinęs latvių politikas tapo socialinių tinklų žvaigžde

Nauja Berlyno siena Vokietijos prekybos centre! – stebisi ir piktinasi internautai, dalindamiesi nuotrauka, kurioje matyti per tvorą rankomis susikibusi pora. Tvora – tikrai iš prekybos centro, bet esančio Latvijoje, kur, įvedus nepaprastąją padėtį, buvo nuspręsta taip atskirti pasiskiepijusius ir nepasiskiepijusius nuo COVID-19 lankytojus.
Aldis Gobzemas su buvusia sutuoktine Krista prekybos centre atsidūrė skirtingose tvoros pusėse
Aldis Gobzemas su buvusia sutuoktine Krista prekybos centre atsidūrė skirtingose tvoros pusėse / Ekrano nuotr. iš „Facebook“

Nematyti nieko vokiško

Nuotrauka, kurioje matyti rankomis susikibę vyras ir moteris, nestebintų, jei ne tarp jų esanti poros metrų aukščio metalinė tvora.

„Vokietijoje prekybos centre tvora atskiria pasiskiepijusius ir nepasiskiepijusius žmones“, – gruodžio pradžioje angliškai ir kiniškai buvo paaiškinta viename „Twitter“ įraše. – Labas, vėl nacių Vokietija!“

Ta pati nuotrauka su panašiais komentarais buvo platinama ne tik kitur „Twitter“, bet ir „Facebook“.

Kaip tik cituoto įrašo pasirodymo išvakarėse – gruodžio 2-ąją – Vokietijoje buvo paskelbta apie griežtesnius ribojimus nuo COVID-19 nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems gyventojams.

Norintieji apsilankyti restorane, bare, daugelyje parduotuvių, Kalėdų mugių turi pateikti patvirtinimą, kad pasiskiepijo arba neseniai buvo užsikrėtę koronavirusu, o kai kuriose vietose papildomai – ir neigiamą testo rezultatą.

Tačiau nuotrauka, kuria pasidalijo šimtai socialinių tinklų vartotojų, yra ne iš šios šalies. Tai galima suprasti ir geriau patyrinėjus fotografiją – joje matyti reklaminis užrašas „Ērtakai ikdienai“ – latviškai tai reiškia „Patogiau kasdieniam gyvenimui“. Užtat vokiškų užrašų nematyti.

Ją spalio 13-ąją asmeninėje paskyroje „Facebook“ paskelbė Latvijos Saeimos narys Aldis Gobzemas. Ja jau pasidalinta 2,4 tūkst. kartų, 2,7 tūkst. žmonių išreiškė palaikymą.

„Turime bendrų vaikų. Esame atskirti virusui atsparios tvoros. Krista turi QR kodą, aš – ne. Pasitikėkite mokslu. Bl…, gydytojai, – nerinkdamas žodžių, prie nuotraukos rašė politikas. – Visas jūsų autoritetas išgaruoja čia, prie šitos tvoros, jūs visi tylite ir baiminatės dėl savo algos.

Ne taip seniai buvau nubaustas už geltonos žvaigždės naudojimą, kai atkreipiau dėmesį į besivystantį genocidą.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Aldis Gobzemas nesupranta, kodėl su savo vaikų mama gali kartu atvažiuoti į prekybos centrą, bet jo viduje atsidūrė skirtingose tvoros pusėse
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Aldis Gobzemas nesupranta, kodėl su savo vaikų mama gali kartu atvažiuoti į prekybos centrą, bet jo viduje atsidūrė skirtingose tvoros pusėse

Jis vykdomas taip. Su virusui atsparia tvora. Beje, nusifotografuoti atvažiavome viena mašina ir vėliau išvažiuosime ta pačia mašina, be tvoros. Mokslas sako, kad gali užsikrėsti ir be QR kodo. Mes abu galime apkrėsti kitus, jei sergame.

Bet vienas turi QR kodą, o kitas yra baudžiamas, kai eina į Saeimą. Mano drąsa iki šiol kainavo 14 tūkst. eurų. Ir aš juos vis dar turiu. Gero vakaro! Tikėkite mokslu!“

Kitame įraše „Twitter“ parlamentaras stebėjosi, kad jie abu kartu galėjo nueiti į maisto prekių parduotuvę.

Žinomas skiepų priešininkas

Naujienų agentūros AFP tegimu, nuotrauka buvo padaryta Rygoje esačiame prekybos centre „Alfa“.

Pora fotografavosi Latvijai trims mėnesiams nuo spalio 11-osios paskelbus nepaprastąją padėtį. Toks sprendimas priimtas naujų COVID-19 atvejų skaičiui šokus į viršų ir siekiant suvaldyti infekcijos plitimą bei paskatinti skiepijimąsi.

Daugelyje vietų, išskyrus maisto prekių parduotuves ir būtiniausias paslaugas teikiančius verslus, reikalaujama vakcinacijos arba persirgimo patvirtinimo. Kaip tik šiuo tikslu – norint atskirti žmonių srautus – ir atsirado tvora.

A.Gobzemas Latvijoje yra prieštaringai vertinama asmenybė. Jis išgarsėjo po prekybos centro Rygos Zolitūdės rajone griūties 2013 m., kai žuvo 54 žmonės. Būdamas advokatu, jis atstovavo nelaimės aukoms.

43-ejų politikas Saeimoje dirba nuo 2018-ųjų lapkričio ir yra vienas iš nedaugelio nuo koronaviruso nepasiskiepijusių parlamentarų. Per pandemiją jis susikūrė valdžios taikomų ribojimų dėl COVID-19 kritiko įvaizdį.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialiniuose tinkluose tvora lyginama su nacių vykdyta politika
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialiniuose tinkluose tvora lyginama su nacių vykdyta politika

Liepą parlamento Etikos komisija pradėjo tyrimą dėl A.Gobzemo, kai jis nusifotografavo su geltona žvaigžde – žydų tautybės asmenų ženklu per Holokaustą – ant krūtinės. Taip jis norėjo išvesti paralelę tarp nacių elgesio su žydais ir skirtingo pasiskiepijusių bei nepasiskiepijusių žmonių traktavimo.

Taip pat skaitykite: „Neteisinga ir neetiška“: ekspertai atmeta galimybių paso lyginimą su nacių elgesiu.

Pavasarį jam buvo skirta 2 350 eurų bauda už nesankcionuotą protestą prieš galimą privalomą vakcinavimą.

Pats susirgo COVID-19

Jau po šios nuotraukos publikavimo – spalio 21-ąją – parlamentaras pranešė užsikrėtęs koronavirusu. A.Gobzemas bandė nuslėpti, kada gavęs teigiamą atsakymą, – savo paskyroje „Facebook“ parodė lapą su testo rezultatu ir užtušuota data. Tačiau iš nurodyto amžiaus – 43 metai – neabejotina, kad tai buvo po spalio 10-osios, jo gimtadienio (politikas yra gimęs 1978 m. spalio 10 d.).

Vos savaite anksčiau parduotuvėje A.Gobzemas vaikščiojo be kaukės (tai matyti iš internete platinamos nuotraukos). Politikas aiškino patyręs tik lengvus simptomus ir neigė, kad galėjo užkrėsti kitus.

A.Gobzemas taip pat tvirtino, kad liga nepakeitė jo požiūrio į ribojimus ir skiepus. Pasak jo, nuo susirgimo saugo ne vakcinos, o sveikas gyvenimo būdas, kuriam sėdėjimas namie per karantiną esą turėjo neigiamos įtakos.

Nuotraukoje kitapus tvoros stovi ir su politiku už rankos besilaikanti moteris yra Krista Gobzema. Jie susituokė 2015-aisiais, susilaukė dukros Adrianos ir sūnaus Akselio, bet šį pavasarį paskelbė besiskiriantys. Anot parlamentaro, dėl didžiulės politinės įtampos ir daug energijos reikalaujančio darbo tapo nebeįmanoma būti kartu.

Tvorą „perkėlė“ ir iš Rumunijos

Tai – jau ne pirmas kartas, kai kitur parduotuvėse atsiradusios tvoros „buvo perkeltos“ į Vokietiją. Internete neseniai plito nuotrauka, kurioje matyti tvora, tariamai įrengta šioje šalyje. Komentatoriai iškart priminė juodžiausius šios šalies istorijos momentus – esą elgiamasi lyg nacių laikais.

Bet kadras buvo iš Rumunijos, o tvora atsirado siekiant atskirti klientų, kurie turi vadinamąjį žaliąjį pasą ir kurie jo neturi, srautus.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/„Twitter“ klaidingai teigiama, esą tvora atsirado Vokietijos prekybos centre
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/„Twitter“ klaidingai teigiama, esą tvora atsirado Vokietijos prekybos centre

Taip norėta užtikrinti, kad žaliojo paso neturintys pirkėjai galėtų užeiti tik įsigyti maisto produktų ir kitų būtinųjų prekių. Į kitas parduotuves, pavyzdžiui, drabužių, avalynės ir pan., buvo leidžiami tik žaliąjį pasą turintys klientai.

Toks prekybos centro „Kaufland“ žingsnis sulaukė ne vien klientų, bet ir įvairių organizacijų kritikos.

Teritorinė paslaugų inspekcija pareikalavo, kad esą neteisėtai atsiradusi tvora būtų išmontuota. Tarnybos atstovai nurodė pirkėjų dokumentus patikrinti prie įėjimo į prekybos centrą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min