Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 8d. 11:07

Tyrimas: kaip per 10 m. pasikeitė Lietuvos moterų atstovavimas vietos, regiono, nacionaliniu ir Europos lygmenimis?

Europos Parlamentas 15min iš Briuselio
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Europos Parlamentas

Ar žinojote, kad 16 proc. Europos merų sudaro moterys? O kad tik aštuonios Europos sostinės turi moteris meres? Tokius duomenis Europos Parlamente pristatė Europos savivaldybių ir regionų taryba – CEMR (Council of European Municipalities and Regions – angl.).

CEMR šią savaitę Briuselyje pristatė tyrimą „Moterys politikoje“, kuris parodo politinį moterų atstovavimą visais valdžios lygmenimis – vietos, regiono, nacionaliniu ir Europos lygmenimis nuo 2008 iki 2018 m.

Šiame tyrime CEMR kalba apie akivaizdžią nelygybę: per pastaruosius dešimt metų, moterų merių ir jų skaičius tarybose išaugo tik trimis procentais (nuo 13 iki 16 proc.). Panaši padėtis ir nacionaliniu mastu: moterų reprezentavimas nacionaliniuose parlamentuose išaugo nuo 25 iki 29 proc., skaičiuojant nuo 2008 m.

„Europai reikia moterų, kurios dalyvautų rinkimuose, kad jos mūsų atstovaujamas demokratijas paverstų realybe“, – kalbėjo CEMR atstovas Emilis Bribergas, pristatydamas tyrimo rezultatus renginyje „#Power2Her“ („Galia jai“ – liet.).

Lietuvos moterų atstovavimas skaičiais

Kaip 15min teigė informaciją tyrimui rinkusi ir analizavusi Nathalie Noupadja, kalbant apie Lietuvą šiame kontekste, reikia pasakyti, kad žvelgiant vietos lygmeniu 2008 m. moterių merių buvo 8 proc., 2018 m. – vienu procentu mažiau. Tarp tarybos narių moterys prieš dešimtmetį sudarė 25 proc., praėjusiais metais – 22 proc. Nacionaliniu lygmeniu prieš dešimt metų Lietuvos parlamente moterų dalis buvo 18 proc., 2018-aisiais – keturiais procentais daugiau.

Ji taip pat pateikė duomenis Europos lygmeniu. CEMR prieš dešimtmetį nebuvo nė vienos lietuvės moters, praėjusiais metais tarp nuolatinių Lietuvos delegacijos narių moterys sudarė 67 proc. (2/3) ir 33 proc. (1/3) – tarp pakaitinių Lietuvos delegacijos narių.

Regionų komitete prieš dešimtmetį lietuvių moterų (nuolatinių ir pakaitinių narių) buvo 23 proc.; tačiau nuolatinių lietuvių moterų narių jame nebuvo, atitinkamai 2018-aisiais – 10 proc. lietuvių moterų (nuolatinių ir pakaitinių).

Europos Taryboje praėjusiais metais po 50 proc. sudarė moterys tiek tarp nuolatinių, tiek tarp pakaitinių narių joje. Europos regionų valdžios institucijų kongrese praėjusiais metais 50 proc. moterų buvo tarp nuolatinių ir 100 proc. tarp pakaitinių Lietuvos delegacijos narių.

„Staigmena, kad Europos Taryboje ir Europos Regionų valdžios institucijų kongrese skaičius stebėtinai aukštas: ar yra priežastis, dėl kurios moterys daugiau dalyvauja šioje delegacijoje? Ar ten yra joms suteikiama daugiau galios, o gal, priešingai, mažiau?“ – skaičius komentavo Nathalie Noupadja.

Ji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Regionų komitete nuolatinių lietuvių moterų narių prieš dešimtmetį išvis nebuvo, o ir dabar su moterų atstovavimu skirtinguose lygiuose yra kur tobulėti.

Anot jos, CEMR politikos komitete, kuris yra pagrindinis CEMR organas, matyti, kad 2008-aisiais moterų nebuvo, tačiau po 2013-ųjų, įvedus kvotą, matome evoliuciją.

Politinės partijos privalo turėti kandidačių moterų kitiems ES rinkimams

Europos mastu tik trečdalis Europos Parlamento narių yra moterys. „Todėl pradėjome #Power2Her kampaniją. Prieš akis Europos parlamento rinkimai ir aš raginu politines partijas, kad jos leistų kandidatuoti moterims ir remtų jas“, – ragino E.Brobergas.

Renginyje kalbėta apie tai, kad išrinktos moterys galėtų įpareigoti politines grupes ginti lyčių lygybę Europos Parlamente (EP) ir Europos Komisijoje. Moterys EP gali siekti didesnio moterų atstovavimo EK.

Mums reikia lygybės visuomenėje

Patirtis rodo, kad tikra evoliucija gali vykti tik pasitelkus įstatymus. Tai įrodo Prancūzijos pavyzdys, kur 2008 m. regioniniuose rinkimuose tik 13 proc. išrinktų atstovų buvo moterys, šis skaičius 2018 m. padidėjo iki 50 proc.

Mary Collins iš Europos moterų interesų gynėjų grupės teigė, kad kvotos moterims yra svarbios, siekiant lyčių lygybės Europos Sąjungoje ir tikisi, kad kitas EP spręs šį klausimą.

„Per pastarąjį dešimtmetį, evoliucija buvo labai lėta. Jei žengsime tuo pačiu keliu, užtruks šimtmetį, kol mūsų visuomenės pasieks lyčių lygybę politikoje. Ar galime sau leisti tiek laukti, jei norime pasiekti efektyvumą valdyme? Tai gali būti pasiekta tik pasitelkus įvairovę visuomenėje“, – kalbėjo generalinis sekretorius, vadovaujantis CEMR sekretoriato darbui Fredericas Vallier.

CEMR tyrimas atskleidžia dešimtmečio (2008–2018) situaciją: parodo moterų reprezentaciją vietos, regiono ir nacionaliniu lygiu 29 šalyse.

Šiame dokumente pristatomi pirmieji rezultatai, o nauji duomenys atnaujinami po Europos Parlamento rinkimų. Galutinis tyrimas bus paskelbtas 2019 m. rugsėjo mėn.

Šalių, dalyvaujančių tyrime, sąrašas: Austrija, Belgija, Bulgarija, Kroatija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Gruzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Islandija, Italija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Moldova, Nyderlandai, Šiaurės Makedonija, Norvegija Lenkija, Serbija, Slovakija, Švedija, Šveicarija, Turkija, Ukraina ir Jungtinė Karalystė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min