Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 12d. 11:40 , atnaujinta: 2016 balandžio 12d. 13:18

Naujoje Ukrainos vyriausybėje lietuvio A.Abromavičiaus nebus

Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Groismanas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Hroismanas

Nors pirmadienį jau buvo pradėta abejoti, ar po Arsenijaus Jaceniuko pareiškimo apie atsistatydinimą Kijeve pavyks greitai suformuoti naują vyriausybę ir paskirti kitą premjerą, antradienį ryte realiausio kandidato į ministrus pirmininkus atstovas jau tikino, kad susitarimas beveik pasiektas, rašo „Unian“. Skelbiamas ir kandidatų į ministrus sąrašas, kuriame lietuvio Aivaro Abromavičiaus nėra.

Dabartinio Aukščiausiosios Rados pirmininko Volodymyro Hroismano spaudos sekretorius Dmytro Stoliarčukas paskelbė, kad trapi valdančioji koalicija susitarė beveik dėl visų naujųjų ministrų.

„Toks derybų dėl kabineto suformavimo rezultatas. Susitarta beveik dėl visų pozcijų. V.Hroismanas sugebėjo išsaugoti reformistų branduolį“, – tinkle „Twitter“ pranešė D.Stoliarčiukas.

Lietuvį pakeis jo pavaduotoja

Dar pirmadienio vakarą Ukrainos žiniasklaida skelbė, kad V.Hroismanas jau buvo suabejojęs dėl to, ar vadovaus naujajai vyriausybei. Esą Petro Porošenkos blokas svarstė galimybę į premjerus nominuoti savo frakcijos lyderį Jurijų Lucenką.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Lucenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Lucenka

Be to, neva kalbėta ir apie Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus Oleksandro Turčynovo kandidatūrą. Tiesa, pastarasis esą nesutiko su P.Porošenkos pasiūlymu.

Antradienį ryte padėtis jau buvo pasikeitusi – esą V.Hroismanas sutinka vadovauti vyriausybei. Sušmėžavo ir pirmosios būsimojo kabineto narių pavardės.

Nors informacija neoficiali, Ukrainos parlamentaras Mustafa Nayemas paskelbė, kad JAV gimusi technokratė Natalie Jaresko netektų finansų ministro posto. Šiai ministerijai esą vadovautų Oleksandras Danyliukas – P.Porošenkos administracijos narys, buvęs aktyvus per Maidano protestus 2013-2014 metais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Natalie Jaresko
AFP/„Scanpix“ nuotr./Natalie Jaresko

Be to, M.Nayemas pranešė, kad jei V.Hroismanas Radą iškeistų į vyriausybę, naujuoju parlamento pirmininku būtų paskirtas Andrijus Parubijus, iki šiol ėjęs V.Hroismano pavaduotojo pareigas.

Aukščiausiosios Rados pirmąja vicepirmininke greičiausiai taptų Irina Heraščenko. Pirmojo vicepremjero pareigos numatytos vienam artimiausių į politiką pasukusio boksininko, Kijevo mero Vitalijaus Klyčko bendražygių – Vitalijui Kovalčiukui.

Lietuvio Aivaro Abromavičiaus, prieš pusantro mėnesio pareiškusio, kad nori palikti ekonomikos plėtros ir prekybos ministro postą, troškimas greičiausiai išsipildys.

Antradienį V.Hroismano pateiktame kandidatų į ministrus sąraše lietuvio pavardės nebebuvo. Kol kas oficialaus kandidato tapti ekonomikos plėtros ir prekybos ministru nėra, bet manoma, kad pareigas užims dabartinė ekonomikos pėtros ir prekybos pirmoji viceministrė Julyja Kovalyv.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aivaras Abromavicius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aivaras Abromavicius

Be to, naujajame kabinete įkuriama vicepremjero antiteroristinės operacijos Rytų Ukrainoje ir okupuotų teritorijų klausimais pareigybė. Postą užims Volodymyras Kistionas.

Koalicijai prognozuojamas itin sunkus iššūkis, kadangi ją dabar sudaro tik P.Porošenko blokas ir itin nepopuliaraus A.Jaceniuko vadovaujamas „Liaudies frontas“.

Tiesa, Rados vicepirmininkas A.Parubijus antradienį pareiškė, kad prie P.Porošenkos bloko frakcijos jau prisijungė keturi deputatai iš kitų frakcijų. Tai reiškia, kad koalicija gali atgauti minimalią daugumą parlamente.

Ukrainiečių kantrybė jau senka

Nusivylę ir pikti ukrainiečiai laukia naujos vyriausybės, kuri iškart pajus spaudimą susigrąžinti jų pasitikėjimą ir atkurti Vakarų pasitikėjimą.

A.Jaceniuko ir prezidento P.Porošenkos vadovaujamos partijos vis dar dominuoja valdančiojoje koalicijoje, bet V.Hroismano – P.Porošenkos partijos nario – pasirinkimas yra laikomas prezidento pozicijų sustiprinimu.

„Laikas baigiasi, o ukrainiečių kantrybė senka. Ir tai gali būti pavojinga“, – sakė 46 metų vairuotojas Petro Ševčenka, dalyvavęs Maidano protestuose. Vėliau jis dalyvaudavo pavieniuose piketuose prie prezidentūros, kur buvo deginamos padangos, taip norint priminti tuos protestus ir duotus pažadus.

Protestai kilo 2013 metų lapkritį, kai tuometis prezidentas Viktoras Janukovyčius staiga nusprendė atsisakyti laisvosios prekybos susitarimo su Europos Sąjunga ir vietoje to siekti glaudesnio bendradarbiavimo su Maskva. Šimtai tūkstančių ukrainiečių išėjo į Kijevo gatves. Vėliau protestai virto smurtiniais, žuvo daugiau kaip 100 žmonių, daug iš jų – nuo snaiperių ugnies.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Maidano barikadų sargai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Maidano barikadų sargai

V.Janukovyčiui 2014-ųjų vasarį pabėgus į Rusiją, nauja provakarietiška P.Porošenkos ir A.Jaceniuko vadovybė pažadėjo vykdyti reformas ir kovoti su korupcija, kuri išsikerojo valdant ankstesnei vyriausybei. Tačiau dauguma ukrainiečių didelės pažangos nemato, o gyvenimas tik sunkėjo.

„Kasdien girdime gražius žodžius apie reformas, bet nematome jokių gražių rezultatų“, – sakė 42 metų Oksana Ničiporuk. Pernai netekusi ekonomisto darbo vienoje Kijevo plastiko gamykloje, ji dabar Maidane pardavinėja megztus šalikus su Europos simboliais.

Praėjusios savaitės referendumas Nyderlanduose, kurio metu buvo atmestas ES laisvosios prekybos susitarimas su Ukraina, buvo dar vienas smūgis, kuris priminė ukrainiečiams, kad pažadai dėl glaudesnių ryšių su Europa ir bevizio režimo lieka didele dalimi netesėti – dveji metai po to, kai tas susitarimas galiausiai buvo pasirašytas.

„Žinoma, gėda, kad mūsų svajones dėl Europos taip greit sugniuždė nesibaigiantys Ukrainos skandalai, korupcija ir reformų nebuvimas, – sakė 30-metė Galina Rudenko, dirbanti vienoje informacinių technologijų kompanijoje. – Kai susėdi prie stalo su europiečiais, pirmiausia reikia išmokti, kaip plautis rankas“.

P.Porošenka greičiausiai įtvirtins valdžią

Daugelis ukrainiečių dėl neigiamo minėto referendumo rezultato kaltina P.Porošenką, kuris figūravo pastarojo meto pranešimuose apie ofšorines kompanijas, kurie buvo grindžiami dokumentais, nutekintais iš Panamos teisės firmos „Mossack Fonseca“. Tie pranešimai rodė, kad P.Porošenka savo saldainių verslą pasinaudodamas ofšorine holdingo kompanija perkėlė, o ne pardavė, kaip žadėjo.

Tačiau daug nepasitenkinimo nukrypo į A.Jaceniuką ir jo vyriausybę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas traukiasi iš pareigų
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas traukiasi iš pareigų

„Maidano mandatas, kuris buvo suteiktas Jaceniukui 2014 metų vasarį, per šiuos dvejus metus buvo prastai išnaudotas, o jo draugai reikšmingai pagerino savo finansinę situaciją“, – sakė parlamentaras ir vienas Maidano protestų organizatorių Serhijus Leščenka.

P.Porošenka prieš du mėnesius paragino A.Jaceniuką atsistatydinti. Tąkart premjeras parlamente laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo, tačiau dėl nesėkmingo mėginimo pašalinti A.Jaceniuką iš posto kilo grėsmė, kad gali žlugti proeuropinė šalies vyriausybė ir Ukrainai gali tekti rengti pirmalaikius rinkimus.

Kilusią politinę krizę, regis, pavyko įveikti, kai A.Jaceniukas paskelbė apie savo atsistatydinimą ir pareiškė, kad jo ir P.Porošenkos partijai pavyko užsitikrinti pakankamo skaičiaus deputatų palaikymą, kad išsaugotų daugumą parlamente.

Tarp iššūkių, kuriuose teks spręsti naujam premjerui, bus pastangos atgaivinti ekonomiką, kuri 2014 metais susitraukė 6,8 proc. o pernai – daugiau nei 10 procentų. Jam taip pat reikės įtikinti Vakarų donorus pervesti šaliai 10 mlrd. JAV dolerių paskolų, kurių skyrimas buvo įšaldytas.

38 metų V.Hroismanas savo politinę karjerą pradėjo įžengęs į trečią dešimtį gimtojoje Vinycioje – 400 tūkst. gyventojų turinčiame Pietvakarių Ukrainos mieste, kur dvi kadencijas užėmė mero postą.

Po Maidano revoliucijos jis prisijungė prie naujųjų šalies lyderių Kijeve, kur pirmiausia ėjo regioninės plėtros ministro pareigas, o vėliau tapo Aukščiausiosios Rados pirmininku.

„Hroismanas yra Porošenkos žmogus“, – sakė Jurijus Jakymenka iš Oleksandro Razumkovo ekonominių ir politinių tyrimų centro.

Pasak jo, V.Hroismano paskyrimas leis prezidentui konsoliduoti valdžią ir vykdyti reformas „nešvaistant savo energijos politinėms kovoms“.

Vakarus smarkiai išgąsdino pirmalaikių rinkimų ir dar vieno politinio sprogimo Ukrainoje grėsmė, todėl krizės užbaigimas turėtų būti įvertintas palankiai.

Tačiau V.Hroismanas iškart pajus spaudimą imtis reformų.

„Ministrui pirmininkui teks susidurti ne tik su skurde gyvenančių ukrainiečių nusivylimu, bet ir su atvėsusiu donorų, kurie dėl skirtingų priežasčių pavargo pilti vandenį į Ukrainos smėlį, entuziazmu“, – sakė politikos analitikas Vadymas Karasiovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Antanas Guoga galvoja Vilniaus mero posto siekti su „valstiečių“ vėliava

Gazas

Pokalbis 15min studijoje apie projektą „Kito kailyje“: kaip gatvėje sutaria pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Pasiduodu, apėmė „negatyvas“

Verslas

G.Kirkilas: prieš krizę didinti pensijas ir atlyginimus buvo geras sprendimas

Mokslas.IT

Lietuvos bankas, policija ir kitos institucijos toliau merkia pinigus į rusiškas IT sistemas

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Gyvenimas

Ginekologė apie mitybą nėštumo metu: kodėl reikėtų vengti pelėsinio sūrio ir mėtų arbatos?

Aktualu

Viktoras Pranckietis: jei Mindaugas Bastys grįžtų į Seimą, man būtų gėda

Vardai

„Mis Ukraina“ nugalėtoja neteko karūnos: paaiškėjo, kad ji buvo ištekėjusi ir turi vaiką

Verslas

Vadovo uošvio įmonei už šilumą Pravieniškių kolonija permokėjo 126 tūkst. eurų

Verslas

Vilniaus kolegijos direktorė: į LEU rūmus galėtume perkelti tris fakultetus

Pasaulis kišenėje

9 dažnos turistų klaidos Islandijoje, kurių geriau nedaryti

Aktualu

Orai.lt: pasiruoškite audrai, vėtroms, lietui

Kultūra

Artūras Tereškinas: Pirmyn į chronišką ateitį

Maistas

Saldžiųjų paprikų ir mėsos derinys: 10 puikių rudeniškų patiekalų

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

Aktualu

V.Pranckietis: Seimo vicepirmininko postas opozicijai atneštų daugiau taikos

Aktualu

Lietuvos keliuose sužaloti 8 žmonės, tarp jų – autobuso keleivė ir paspirtukininkas

Aktualu

Teisingumo ministrui viešųjų pirkimų klausimais patarinės Ž.Plytnikas

Naujienos

Aktualu

Antanas Guoga galvoja Vilniaus mero posto siekti su „valstiečių“ vėliava

Gazas

Pokalbis 15min studijoje apie projektą „Kito kailyje“: kaip gatvėje sutaria pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Pasiduodu, apėmė „negatyvas“

Verslas

G.Kirkilas: prieš krizę didinti pensijas ir atlyginimus buvo geras sprendimas

Mokslas.IT

Lietuvos bankas, policija ir kitos institucijos toliau merkia pinigus į rusiškas IT sistemas

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Gyvenimas

Ginekologė apie mitybą nėštumo metu: kodėl reikėtų vengti pelėsinio sūrio ir mėtų arbatos?

Aktualu

Viktoras Pranckietis: jei Mindaugas Bastys grįžtų į Seimą, man būtų gėda

Vardai

„Mis Ukraina“ nugalėtoja neteko karūnos: paaiškėjo, kad ji buvo ištekėjusi ir turi vaiką

Verslas

Vadovo uošvio įmonei už šilumą Pravieniškių kolonija permokėjo 126 tūkst. eurų

Verslas

Vilniaus kolegijos direktorė: į LEU rūmus galėtume perkelti tris fakultetus

Pasaulis kišenėje

9 dažnos turistų klaidos Islandijoje, kurių geriau nedaryti

Aktualu

Orai.lt: pasiruoškite audrai, vėtroms, lietui

Kultūra

Artūras Tereškinas: Pirmyn į chronišką ateitį

Maistas

Saldžiųjų paprikų ir mėsos derinys: 10 puikių rudeniškų patiekalų

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

Aktualu

V.Pranckietis: Seimo vicepirmininko postas opozicijai atneštų daugiau taikos

Aktualu

Lietuvos keliuose sužaloti 8 žmonės, tarp jų – autobuso keleivė ir paspirtukininkas

Aktualu

Teisingumo ministrui viešųjų pirkimų klausimais patarinės Ž.Plytnikas

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

01:12
09:06
00:29

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min