Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2015 02 04 /16:56

Ukrainos parlamentas atėmė prezidento statusą iš pasprukusio Viktoro Janukovyčiaus

Ukrainos Aukščiausioji Rada trečiadienį priėmė įstatymą, atimantį prezidento statusą iš prorusiško Viktoro Janukovyčiaus, pernai vasarį pabėgusio iš šalies per provakarietiškų jėgų vadovaujamą Maidano revoliuciją.
Viktoras Janukovyčius spaudos konferencijoje
Viktoras Janukovyčius spaudos konferencijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kaip pranešė naujienų agentūra UNIAN, už teisės aktą, panaikinantį V.Janukovyčiaus turėtą valstybės vadovo statusą, balsavo 281 iš posėdyje dalyvavusių 313 įstatymų leidėjų. Šis įstatymas įsigalios kitą dieną po jo paskelbimo.

Teisės akto projekto aiškinamajame rašte sakoma, kad V.Janukovyčius buvo išrinktas Ukrainos prezidentu 2010 metų vasario 25 dieną, tačiau praeitų metų vasario 22-osios Aukščiausiosios Rados nutarime buvo konstatuota, kad šalies vadovas konstitucijai prieštaraujančiu būdu nusišalino nuo savo įgaliojimų ir yra savo pareigų nevykdantis asmuo.

„Kadangi galiojančiuose įstatymuose esama spragų, susijusių su Ukrainos piliečio nusišalinimu nuo Ukrainos prezidento įgaliojimų vykdymo, taip pat jo veiksmų, keliančių grėsmę valstybės valdymui, Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenumui ... teisinių padarinių, būtina kuo skubiau priimti šį įstatymo projektą, kuris atimtų iš V.Janukovyčiaus Ukrainos prezidento statusą“, – sakoma rašte.

V.Janukovyčius praeitų metų vasario 21 dieną slapta pabėgo į Rusiją po kelis mėnesius Ukrainą krėtusių protestų, peraugusių į kruvinus susirėmimus tarp demonstrantų ir saugumo pajėgų.

Ukraina yra pradėjusi baudžiamąjį tyrimą dėl V.Janukovyčiaus ir kitų aukštų jo administracijos pareigūnų veiklos, taip pat paskelbė jų paiešką.

Ieškos nusikaltėlių

Ukrainos parlamentas nusprendė kreiptis į Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad šis priimtų į savo jurisdikciją Kijevo Maidane padarytus nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus Donbase dėl itin sunkių jų padarinių ir masinio Ukrainos piliečių žudymo.

Už sprendimą kreiptis į TBT, kad šis pripažintų šiuos įvykius savo jurisdikcija, trečiadienį balsavo 271 Aukščiausiosios Rados parlamentaras.

„Ukrainos liaudies vardu Aukščiausioji Rada, kaip vieningas įstatymų leidybos Ukrainoje organas, kreipiasi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), siekdama patraukti baudžiamojon atsakomybėn aukščiausio rango Rusijos Federacijos pareigūnus ir DLR bei LLR vadovus, kuriuos nustatys TBT pagal TBT Romos statuto 8-ąjį straipsnį dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų, padarytų Ukrainos teritorijoje, pradedant nuo 2014 metų vasario 20 dienos ir iki dabar“, – sakoma Ukrainos parlamento priimtame pareiškime.

Dokumente nurodoma kad „nuo 2014-ųjų pavasario prieš Ukrainą tęsiama karinė Rusijos ir jos palaikomų smogikų agresija, per kurią buvo aneksuotas Krymas ir Sevastopolis, kurie yra dalis Ukrainos teritorijos, okupuota dalis Donecko ir Luhansko sričių, žuvo tūkstančiai piliečių..., sugriauta viso regiono infrastruktūra, šimtai tūkstančių piliečių priversti palikti savo namus“.

Tuo tarpu Rusijos vyriausybės ir Gynybos ministerijos pareigūnai anksčiau ne kartą neigė Ukrainos ir Vakarų šalių tvirtinimus apie Rusijos kariškių dalyvavimą karo veiksmuose Donbase.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius