Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainos teisėsaugininkai susigrąžino kontrolę Krymo oro uostuose

Karys prie Simferopolio oro uosto
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Karys prie Simferopolio oro uosto
Šaltinis: 15min
0
A A

Ukrainos saugumo tarnybos penktadienį pranešė susigrąžinusios kontrolę dviejuose oro uostuose neramiame Krymo regione, į kuriuos buvo įsiveržę ginkluoti asmenys – pasak Kijevo, susiję su Rusijos kariuomene. „Buvo mėginama užimti oro uostus, bet mes lokalizavome tuos mėginimus. Oro uostai dabar kontroliuojami Ukrainos teisėsaugos organų“, – Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubijus sakė per televiziją.

VIDEO: Tiesiogiai iš Krymo

Penktadienio naktį Rusijos kariškiai perėmė Krymo srities Sevastopolio oro uosto valdymą. Naktį taip pat mėginta užimti Krymo sostinės Simferopolio oro uostą, tačiau galiausiai Rusijos vėliavomis nešini užpuolikai pasišalino.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ pranešė, kad Rusijos kariuomenė perėmė į šiaurę nuo Sevastopolio esančio Belbeko oro uosto valdymą. Vėliau ta pati agentūra citavo šaltinį, kuris sakė, kad nuo ketvirtadienio 23 val. vietos (ir Lietuvos) laiku jį kontroliuoja savigynos daliniai, o ne Rusijos kariškiai, kaip buvo pranešta anksčiau.

To dalinio nariai dėvi karines uniformas be atpažinimo ženklų. Jie sakė atvykę į oro uostą, nes turi „neleisti ten atvykti jokiems kovotojams“. Prieš tai skelbta, kad kariai apsupo aerodromo teritoriją, o į Belbeko oro uostą atsiųsta Rusijos aviacinė brigada, kuri dirba kovinio budėjimo režimu ir laukia atvykstančių daugiau pajėgų.

Papildyta 12.37 val. Oro uoste – kelios dešimtys ginkluotų žmonių

Tarptautinio Simferopolio oro uosto teritorijoje šiuo metu yra kelios dešimtys ginkluotų žmonių. Leidinio „Argumenty nedeli – Krym“ žurnalisto teigimu, jie ginkluoti automatais ir kulkosvaidžiais, dėvi šalmus ir slepiamos spalvos uniformas be skiriamųjų ženklų.

Vadinamoji oro uosto „apsauga“ patruliuoja automobilių aikštelėje ir oro uosto pastate. Jie su niekuo nebendrauja. Drauge su nežinomais užpuolikais patruliuoja „liaudies draugovininkai“, ant rankovių dėvintys Georgijaus juosteles. Jie tikina, kad nežino, kas yra oro uostą užgrobę ginkluoti žmonės. Žurnalistai irgi negali to sužinoti, nes draugovininkai neleidžia jiems priartėti prie oro uosto.

Pranešama, kad penktadienį iš Stambulo į Simferopolį skridęs aviakompanijos „AtlasJet“ lėktuvas virš Juodosios apsisuko ir grįžo atgal į Turkiją. Teigiama, kad lėtuvas grįžo dėl to, jog Simferopolio oro uostas užimtas ginkluotų žmonių.

Papildyta 11.01 val. Rusijos Juodosios jūros laivynas neigia blokuojantis karinį oro uostą Kryme

Rusijos Juodosios jūros laivynas paneigė, kad jo kariai penktadienį dalyvavo užimant ir blokuojant Belbeko karinį oro uostą Ukrainos autonominiame Krymo regione, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

„Jokie Juodosios jūros laivyno daliniai nebuvo dislokuoti Belbeko rajone ir juo labiau nedalyvavo jo blokadoje“, – sakoma laivyno atstovo spaudai pranešime.

Tačiau atstovas pridūrė, kad Kryme besibazuojančių Rusijos pajėgų „antiteroristinių dalinių“ parengtis buvo sustiprinta, siekiant apsaugoti pajėgų dislokacijos vietas ir kariškių bei jų šeimų gyvenamąsias vietas, „atsižvelgiant į nestabilią padėtį“ Ukrainoje.

Papildyta 10.42 val. Ginkluoti asmenys nesitraukia iš Simferopolio oro uosto

Ukrainos pasieniečiai penktadienį dirbo įprastu režimu Krymo regiono sostinės Simferopolio oro uoste, į kurio teritoriją įsibrovė nežinomi ginkluoti asmenys.

„Interfax“ nurodė gavusi oficialiai nepatvirtintos informacijos, kad naujasis Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas ir saugumo tarnybos SBU vadovas Valentynas Nalivaičenka penktadienio rytą planavo atvykti į Simferopolį

„Mūsų pasieniečiai dirba įprastu režimu ir atlieka jiems patikėtas pareigas“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė aukštas Ukrainos pasienio apsaugos tarnybos pareigūnas Serhijus Astachovas.

Tačiau nežinomi ginkluoti asmenys toliau patruliuoja teritorijoje prie Simferopolio oro uosto ir jo VIP salės. Kaip pranešė ten esantis naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, kartu su jais budi slepiamosios spalvos drabužius vilkintys žmonės, atvykę iš Sevastopolio ir vadinantys save „draugovininkais“.

Užpuolikai atvažiavo kariniais sunkvežimiais „KamAZ“, iš kurių du vėliau išvažiavo nežinoma kryptimi. Vienas iš sunkvežimių apvažiavo oro uosto teritoriją ir sustojo netoli tūpimo ir pakilimo tako.

Dar maždaug po valandos prie oro uosto privažiavo mikroautobusas, iš kurio atvykėliai iškrovė didelį kiekį produktų ir nunešė į VIP keleivių salę, kur įsikūrė užpuolikai.

„Interfax“ nurodė gavusi oficialiai nepatvirtintos informacijos, kad naujasis Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas ir saugumo tarnybos SBU vadovas Valentynas Nalivaičenka penktadienio rytą planavo atvykti į Simferopolį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti vyrai prie Simferopolio oro uosto
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti vyrai prie Simferopolio oro uosto

Papildyta 10.19 val. Unian.net skelbia, kad kelius oro uosto link blokuoja karinėmis uniformomis vilkintys vyrai. 

Karinėmis uniformomis vilkintys vyrai užblokavo kelius link oro uosto, o bandantiems važiuoti žmonėms liepia stoti, nes kitaip bus pradėta šaudyti

Anot oro uosto darbuotojo, naktį į Belbeką įsiveržė apie 300 ginkluotų vyrų, dalis jų vilkėjo karines uniformas. Darbuotojas įsitikinęs, kad tai – Rusijos kareiviai.

Jie užblokavo kelius, o bandantiems važiuoti žmonėms grasindami ginklais liepia stoti.

Oro uosto darbuotojai mėgino vesti derybas, tačiau iš ginkluotų asmenų susilaukė vienintelio atsakymo – esą jie nori apsaugoti oro uostą nuo provokacijų.

Oro uostas yra uždarytas. Kada jis vėl pradės veikti – nežinoma. 

Mėginta užimti Simferopolio oro uostą

Oro linijų atstovas spaudai Ihoris Stratilata pranešė, kad penktadienio naktį apie 50 žmonių grupė mėgino užimti Krymo regiono sostinės Simferopolio oro uostą. 

Anot I.Stratilatos, Rusijos vėliavomis nešini žmonės įsiveržė į Simferopolio oro uosto teritoriją ir paskelbė ieškantys Ukrainos desantininkų, kurie neva ką tik atvyko. Nieko neradę vyrai atsiprašė ir pasišalino. Oro uostas teigia, kad darbas jame vyksta normaliu režimu.

Papildyta 9.26 val. A.Avakovas: tai yra karinė intervencija

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pareiškė, kad abiejuose oro uostuose esantys kariniai Rusijos padaliniai reiškia, jog įvykdyta Rusijos  karinė intervencija ir okupacija.

„Pažeidžiamos visos tarptautinės sutartys ir normos. Tai yra tiesioginė provokacija, galinti sukelti kraujo praliejimą nepriklausomos valstybės teritorijoje“, – ministras parašė savo „Facebook“ profilyje.

„Twitter“ nuotr./Rusijos kariai Kryme
„Twitter“ nuotr./Rusijos kariai Kryme

Į Simferopolį atvyko Rusijos armijos kariai

Skelbiama, kad penktadienio naktį į Krymo sostinės Simferopolio oro uostą dar atvyko apie 150 ginkluotų Rusijos karių. Jie visi atskrido vietos oro linijomis. Kartu oro uosto teritorijoje pasirodė ir 4 „Kamaz“ sunkvežimiai, praneša ATR.

Atvykę vyrai vilkėjo karines uniformas, dėvėjo šalmus, su savimi turėjo automatinius ginklus. Nors ant sunkvežimių nebuvo jokių skiriamųjų ženklų, kuriai valstybei jie priklauso – nei numerių, nei vėliavų, anot pravda.com.ua žurnalistų, jie kalbėjo su ryškiu rusišku akcentu.

Rusų specialiosios paskirties būrio užimta Krymo Aukščiausioji Rada ketvirtadienį neeiliniame plenariniame posėdyje paleido šios autonominės respublikos Vyriausybę.

Parlamentarai taip pat nutarė gegužės 25 d. skelbti referendumą, kuriame Krymo gyventojai turės apsispręsti, ar šis pusiasalis yra Ukrainos dalis, ar jau nebe.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min