Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 03, 09:49

Uzbekistane protestų krečiamame regione paskelbta nepaprastoji padėtis

Uzbekistanas šeštadienį paskelbė mėnesio trukmės nepaprastąją padėtį autonominėje respublikoje, kurioje dėl retų protestų prezidentas Šavkatas Mirzijojevas buvo priverstas nusileisti dėl konstitucinių reformų.
Uzbekija
Uzbekija / Vida Press nuotr.
Temos: 1 Uzbekistanas

Prezidento spaudos sekretorius Šerzodas Asadovas platformoje „Telegram“ parašė, kad nepaprastoji padėtis Karakalpakijos respublikoje galios nuo sekmadienio vidurnakčio iki rugpjūčio 2 dienos.

Šios priemonės imtasi siekiant „užtikrinti piliečių saugumą, apsaugoti jų teises ir laisves (bei) atkurti teisėtvarką“ teritorijoje, priduriama pareiškime.

Uzbekistano prezidentas šeštadienį atvyko į Karakalpakijos respubliką ir pažadėjo, kad bus atsisakyta siūlomų konstitucijos pataisų, kurios sumažintų regiono autonomiją.

Šalies tarnybos šeštadienį pranešė sulaikiusios „masinių riaušių organizatorius“, bandžiusius užimti administracinių pastatų administracinėje sostinėje Nukuse, kurią supurtė reti protestai dėl siūlymo perrašyti konstituciją.

Penktadienį Karakalpakijos respublikoje tūkstančiai žmonių žmonių išėjo į šio regiono sostinės gatves, kai buvo paskelbtas Uzbekijos konstitucijos pataisų projektas. Dėl šios konstitucijos reformos artimiausiais mėnesiais gali būti surengtas referendumas.

Nors vyriausybė neužsiminė apie aukas, „Telegram“ paskyrose buvo išplatinta filmuota medžiaga, kuri rodytų, kad per policijos susidorojimą žuvo žmonių.

Pastarąją savaitę šioje teritorijoje buvo apribota interneto prieiga, o bent viena privati žiniasklaidos priemonė ištrynė straipsnį apie Karakalpakijos respublikos statuso pakeitimus netrukus po jo paskelbimo.

Vakarinis Karakalpakijos regionas, turintis 2 mln. gyventojų, buvo ištiktas krizės dėl Aralo jūros džiūvimo. Buvęs ketvirtas pagal dydį ežeras pasaulyje smarkiai susitraukė dėl Sovietų Sąjungos žemės ūkio politikos, kai Aralo jūrą maitinančių upių vandenys buvo nukreipti į kitus regionus.

Uzbekistanas, kuriame gyvena apie 35 mln. žmonių, yra daugiausiai gyventojų turinti valstybė musulmoniškoje Centrinėje Azijoje.

Be Karakalpakijos statuso pakeitimų, konstitucijos pataisomis taip pat ketinama įvesti septynerių metų prezidento kadenciją. Tai būtų paranku autoritariniam lyderiui Š.Mirzijojevui, ir susidarytų padėtis, panaši į buvusią valdant jo pirmtakui ir mentoriui Islamui Karimovui.

Š.Mirzijojevas praeitais metais buvo perrinktas su kampanijos šūkiu „Naujasis Uzbekistanas“, bet kritikai kaltina Taškentą dėl blogėjančios žmogaus teisių padėties vykdant ekonomikos ir socialines reformas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min