Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 4d. 20:01

V.Putino bendražygio dukra atskleidė, kaip buvo kuriamas į užsienio rinkimus besikišantis „trolių fabrikas“

Olga Litvinenka
Eglės Krištopaitytės nuotr. / Olga Litvinenka

Atvirai su tėvu milijardieriumi, Sankt Peterburgo kalnakasybos universiteto rektoriumi ir prezidento Vladimiro Putino rinkimų štabo vadovu Vladimiru Litvinenka konfliktuojanti Olga Litvinenka teigia prisimenanti, kaip buvo įkurtas „trolių fabrikas“, kurio darbuotojai kaltinami kišimusi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus, rašo „Radio Svoboda“.

„2007 metais buvo įregistruotas jaunimo judėjimas „Gyvenimas jaunas“. Judėjimui priklausė 18 žmonių, jie buvo Kalnakasybos universiteto studentai. Juos asmeniškai atrinko rektorius Litvinenka. Tai buvo studentai, apie kuriuos jis turėjo kokios nors kompromituojančios medžiagos, arba tiesiog fanatiškai lojalūs Putino režimui“, – teigė O.Litvinenka.

Anot jos, rektorius V.Litvinenka „su kiekvienu jų kalbėjo, juos asmeniškai pažinojo, mokėjo jiems grynaisiais, kai kada tai padaryti prašė manęs“.

Vladimiras Litvinenka ir Vladimiras Putinas
Vladimiras Litvinenka ir Vladimiras Putinas

Sankt Peterburgo Kalnakasybos universiteto rektoriaus dukra prisimena, kad ji, būdama judėjimo vadovė, turėjo pritraukti naujus narius. „Su manimi dirbo IT specialistas, jį vadino Gariku Kalačiovu, jis tikrino į judėjimą kviečiamų žmonių kompiuterinius įgūdžius“, – sakė ji.

O.Litvinenka : „Tai buvo tarsi įžanga į pažintį su jaunais žmonėmis, kurie, atrinkti į jaunimo judėjimą, vėliau turėjo dirbti vadinamajame „trolių fabrike.“

O.Litvinenka prisimena, kad 2006 m. rektoriaus atstovas spaudai Sergejus Černiadjevas suorganizavo didžiulę konferenciją.

„Tai buvo tarsi įžanga į pažintį su jaunais žmonėmis, kurie, atrinkti į jaunimo judėjimą, vėliau turėjo dirbti vadinamajame „trolių fabrike“, – tikino O.Litvinenka ir pridūrė, kad konferencijos metu buvo skleidžiama V.Putinui palanki propaganda.

Verbavimas per dziudo užsiėmimus

Anot O.Litvinenkos, konferencijos metu atrinkti asmenys dalyvavo specialiuose propagandiniuose užsiėmimuose. Juose lankėsi ir Federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotojas Vladimiras Pagolskis.

Trąšų milžinės „PhosAgro“, kurios 20 proc. akcijų priklauso V.Litvinenkai, lėšomis FST pulkininkas Igoris Sidorkevičius reguliariai vedė dziudo užsiėmimus jaunimui. Juose buvo privaloma dalyvauti ir „Gyvenimas jaunas“ nariams.

Trąšų milžinės „PhosAgro“, kurios 20 proc. akcijų priklauso V.Litvinenkai, lėšomis FST pulkininkas Igoris Sidorkevičius reguliariai rengė dziudo užsiėmimus jaunimui. Juose buvo privaloma dalyvauti ir „Gyvenimas jaunas“ nariams.

Iš „PhosAgro“ trąšas perka ir Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“.

„Tokie pokalbiai ir iš esmės verbavimas su kiekvienu iš atrinktų asmenų trukdavo po mėnesį. Tai vyko Kalnakasybos universiteto patalpose, Senojo korpuso pirmajame aukšte įsikūrusioje auditorijoje nr. 1“, – prisimena O.Litvinenka.

„Tie žmonės pasirašė, kad neatskleis jokios informacijos, kurią išgirs tuose susitikimuose, ir apie tai, kuo jie užsiims vėliau. Taip kai kurie sutiko bendradarbiauti su FST, davė tam raštišką sutikimą“, – pasakojo rektoriaus V.Litvinenkos dukra.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./FST pareigūnai
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./FST pareigūnai

Anot jos, į judėjimo banko sąskaitą plaukdavo pinigai, įskaitant ir iš kompanijų, priklausančių V.Litvinenkai.

„Kad būtų sudarytas skaidraus finansavimo įspūdis, man buvo liepta organizuoti akcijas, pavyzdžiui, autoralius įvairiuose miestuose. Renginių metų turėjome pritraukti rėmėjus.

O.Litvinenka: „Pagrindiniu rėmėju tapo Sergejus Mironovas. Jis ir jo artimi asmenys kiekvieną savaitę į rankas grynais duodavo 10–20 tūkst. JAV dolerių (8,1–16,25).“

Pagrindiniu rėmėju tapo Sergejus Mironovas. Jis ir jo artimi asmenys kiekvieną savaitę į rankas grynais duodavo 10–20 tūkst. JAV dolerių (8,1–16,25)“, – prisimena O.Litvinenka.

Ji teigė asmeniškai pinigų gavusi ir iš S.Mironovo patarėjo Rusijos Federacijos taryboje Nikolajaus Levičiovo. O.Litvinenka tikina, kad per ją Jevgenijus Prigožinas jaunimui davė kuponus nemokamai papietauti jo restoranų tinke „Blynas Donaldsas“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas ir Vladimiras Putinas

Rusijos žiniasklaidoje „Putino virėju“ vadinamam verslininkui J.Prigožinui priklauso bendrovė, tiekusi maistą Kremliuje vykstantiems priėmimams. Žiniasklaidoje ne kartą rašyta ir apie jo ryšius su „Internet Research Agency“, įvardijama kaip „trolių fabrikas“.

Investavo į informacines technologijas

„Už tuos pinigus buvo nupirkta kompiuterinė įranga, kažkokie brangūs serveriai ir kita. Aš su tuo neturėjau tiesioginio ryšio, tuo rūpinosi Jevgenijaus Prigožino žmogus. Mano šeima su Prigožinais draugavo. Aš nuolat galėdavau lankytis garsiame Prigožino restorane „Rusiškas kičas“. Turėjau klubo kortelę nr. 001, kurią man asmeniškai įteikė Ženia Prigožinas“, – sakė O.Litvinenka.

Ji teigia neilgai trukus sužinojusi, kad netoli Sankt Peterburgo J.Prigožinas pastatė specialų pastatą, „kuriame buvo visa ši įranga“.

„Aš ten niekada nebuvau, nes techniniai klausimai manęs nedomino. Žinojau, kad atrinkti jauni žmonės, kurie pasirašė (neatskleisti informacijos – red.), ten užsiėmė kažkokiu man iš pradžių nesuprantamu darbu.

O.Litvinenka: „Vėliau tėvas ir Prigožinas papasakojo man apie idėją sukurti kažkokį programišių punktą, kur šitie vaikinai ir merginos užsiims visokiais kompiuteriniais veiksmais, būtinais Putino propagandos skleidimui internete, įskaitant ir užsienyje.“

Vėliau tėvas ir Prigožinas papasakojo apie idėją sukurti kažkokį programišių punktą, kur šitie vaikinai ir merginos užsiims visokiais kompiuteriniais veiksmais, būtinais Putino propagandos skleidimui internete, įskaitant ir užsienyje“, – sakė O.Litvinenka.

Rektoriaus dukra prisimena susitikimą su Vladimiru Drinkmanu, kuris buvo pristatytas kaip labai talentingas informacinių technologijų (IT) specialistas. V.Drinkmanas O.Litvinenkai sakė palaikantis ryšius su Sergejumi Matvijenko – verslininku, buvusios Sankt Peterburgo gubernatorės Valentinos Matvijenko sūnumi.

„Sputnik“ nuotr./Valentina Matvijenko
„Sputnik“ nuotr./Valentina Matvijenko

„Sužinojusi apie tai stengiausi su juo daugiau nesusitikti, nors kuratoriai iš FST (Sidorkevičius ir Pagolskis) manęs asmeniškai prašė prižiūrėti šį jauną talentą. Gubernatorės Matvijenko sūnaus reputacija buvo pernelyg bloga“, – sakė O.Litvinenka.

O.Litvinenka: „Prigožinas ir tėvas ilgai bandė mane įkalbėti, kad nepakenkčiau tokiai gerai jų sukurtai darbuotojų atrankos sistemai, tačiau aš nesutikau. Tai buvo pirmas rimtas mano konfliktas su tėvu, kai aš atvirai pasisakiau prieš jo projektą.“

Ji teigia 2010 m. atsisakiusi dalyvauti judėjimo veikloje ir pasisakė už jo panaikinimą. „Tada supratau, kuo šiame pastate užsiima šie žmonės: kibernetinėmis atakomis ir neteisėta veikla internete“, – sakė O.Litvinenka.

„Prigožinas ir tėvas ilgai bandė mane įkalbėti, kad nepakenkčiau tokiai gerai jų sukurtai darbuotojų atrankos sistemai, tačiau aš nesutikau. Tai buvo pirmas rimtas mano konfliktas su tėvu, kai aš atvirai pasisakiau prieš jo projektą“, – pridūrė ji.

15min jau rašė, kad V.Litvinenka, darydamas O.Litvinenkai spaudimą, 2009 m. iš jos atėmė dukrą.

Iš Rusijos pabėgusi ir šiuo metu Lenkijoje prieglobstį gavusi O.Litvinenka teisiškai yra laikoma pagrobta, todėl jai neteikiama jokia informacija apie atimtą dukrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

15min iš Dakaro Gazas

Naujas Benedikto Vanago planas: Dakaro „Hilux“ skraidinamas lėktuvu, bet nebūtinai į Lietuvą

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

15min iš Berlyno Verslas

Perpus kritusią apyvartą lietuvių aludariai bandys atsigriebti eksportuodami mieles į Ameriką

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Kultūra

Rašytojai vargsta su „Obuoliu“, bet direktorius atkerta, kad skundžiasi nepopuliarūs autoriai

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Maistas

Cinamonu ir kardamonu kvepiantys kepiniai: 12 užburiančių receptų

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

24sek

D.Motiejūno ir Ty Lawsono tandemas nukalė pergalę prieš G.Krapiko treniruojamą ekipą

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

24sek

D.Gailiaus ir J.Granto vedamas „Neptūnas“ susitvarkė su „Skycop“

Gyvenimas

45-erių supermodelio Kate Moss stilius: kas jai padeda išsiskirti iš minios?

Aktualu

Ketinimai nepavyko: iš parduotuvės vaikinas norėjo išeiti nešinas brangiomis ausinėmis

Naujienos

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

15min iš Dakaro Gazas

Naujas Benedikto Vanago planas: Dakaro „Hilux“ skraidinamas lėktuvu, bet nebūtinai į Lietuvą

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

15min iš Berlyno Verslas

Perpus kritusią apyvartą lietuvių aludariai bandys atsigriebti eksportuodami mieles į Ameriką

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Kultūra

Rašytojai vargsta su „Obuoliu“, bet direktorius atkerta, kad skundžiasi nepopuliarūs autoriai

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Maistas

Cinamonu ir kardamonu kvepiantys kepiniai: 12 užburiančių receptų

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

24sek

D.Motiejūno ir Ty Lawsono tandemas nukalė pergalę prieš G.Krapiko treniruojamą ekipą

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

15min skaitytojos akimis: baltais sniego patalais nuklota Palanga

24sek

D.Gailiaus ir J.Granto vedamas „Neptūnas“ susitvarkė su „Skycop“

Gyvenimas

45-erių supermodelio Kate Moss stilius: kas jai padeda išsiskirti iš minios?

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min