Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 17d. 21:00

Vengrus supykdė „vergų įstatymas“: ar Viktoras Orbanas peržengė ribą?

Protestas Vengrijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestas Vengrijoje

Vengrijoje jau šeštą dieną iš eilės vyks protestas prieš kraštutinių dešiniųjų vyriausybės priimtą įstatymą, leidžiantį gerokai padidinti viršvalandžių skaičių. Įpykę vengrai lygina save su vergais ir tikina, kad naujajam įstatymui didelę įtaką padarė Vengrijoje veikiančios Vokietijos automobilių pramonės lobistai. Vis dėlto vyresnioji karta, kurią pokyčiai paveiks labiausiai, į gatves eina nenoriai.

Pastaraisiais metais premjero Viktoro Orbano vadovaujama vyriausybė vengrus įpykdė ne kartą. Juos siutino rinkimų sistemos pokyčiai, palankūs valdančiajai „Fidesz“ partijai, visiškai užgniaužta žiniasklaidos laisvė ir virš teismų sistemos laisvės pakibęs Damoklo kardas.

Paprastai į Budapešto gatves eidavo liberalių pažiūrų jaunimas, tačiau šiems nuo trečiadienio besitęsiantiems protestams diriguoja Vengrijos profsąjungos.

Viena iš priežasčių – įstatymo, leidžiančio padidinti viršvalandžių skaičių nuo 250 iki 400 valandų per metus, priėmimas. Be to, buvo prailgintas apmokėjimui už juos apskaičiuoti skirtas laikotarpis: nuo vienerių iki trejų metų.

Protestai visu pajėgumu prasiveržė sekmadienį, kai prie Budapešto parlamento susirinko apie 10 tūkst. žmonių. Minia reikalavo, kad būtų panaikintas, jų žodžiais tariant, „vergų įstatymas“, vietoj to keliami atlyginimai.

„All I want for Xmas is democracy“, – protestuotojai nešėsi plakatą su aliuzija į populiarią Mariah Carey kalėdinę dainą. Grėsmės demokratijai klausimas šiame proteste taip pat buvo labai svarbus.

Nepriklausomas vengrų politologas Gaboras Gyori 15min teigė, kad protestus išprovokavo kelių faktorių kombinacija.

Pasak jo, protestuose daugiausia dalyvauja jauni žmonės, o tai rodo, kad jaunimui vis dar svarbus Vidurio Europos universiteto (CEU), kurio išvijimui iš šalies praeitą savaitę pritarė parlamentas, klausimas. Dėl puolimo prieš universitetą protestuota ir pernai – tuomet į gatves išėjo maždaug 80 tūkst. žmonių.

G.Gyori: „Tai vis dar protestas dėl CEU, dėl viršvalandžių įstatymo ir nerimas dėl demokratijos apskritai, ypač todėl, kad „Fidesz“ visiškai nutildė opoziciją. Protestuojama iš bendro nusivylimo.“

„Tai vis dar protestas dėl CEU, dėl viršvalandžių įstatymo ir nerimas dėl demokratijos apskritai, ypač todėl, kad „Fidesz“ visiškai nutildė opoziciją. Protestuojama iš bendro nusivylimo“, – teigė G.Gyori.

Grupė protestuotojų susibūrė ir prie V.Orbanui pavaldaus visuomeninio transliuotojo būstinės. Nei jis, nei premjero draugams oligarchams priklausančios žiniasklaidos priemonės protestų nenušvietė.

Informacija apie demonstracijas pasirodė tik keliuose nepriklausomuose portaluose, „Facebook“ užplūdo tiesioginės protestų dalyvių transliacijos.

15min anksčiau rašė, kad „Fidesz“ politizavo visuomeninį transliuotoją ir perėmė privačių žiniasklaidos priemonių kontrolę.

Supyko ir V.Orbano rėmėjai

Liberalaus tyrimų centro „Republikon Institute“ apklausos duomenimis, 63 proc. V.Orbano rėmėjų nepritaria naujajam įstatymui, tokios pat nuomonės laikosi daugiau nei 95 proc. premjero kritikų.

Šis įstatymas dar prieš priėmimą parlamente sukėlė tikrą chaosą: opozicijai priklausantys įstatymų leidėjai pūtė švilpukus, leido sirenas, mėtė skrajutes ir blokavo priėjimą prie pirmininko tribūnos.

„Scanpix“/AP nuotr./Vengrijos opozicinių parlamentarų protestas
„Scanpix“/AP nuotr./Vengrijos opozicinių parlamentarų protestas

Tiesa, nieko kito jie ir negalėjo padaryti – „Fidesz“ priklauso du trečdaliai parlamento vietų, todėl opozicija Vengrijoje yra beveik bejėgė: už įstatymą balsavo 130 parlamentarų, prieš – 52, vienas susilaikė.

Kritikai pokyčius vadina „vergų įstatymų“, tačiau valdantieji sako norintys vengrams suteikti galimybę papildomai užsidirbti. Esą tai bus naudinga ir darbdaviams, besiskundžiantiems darbo jėgos Vengrijoje trūkumu.

Protestus inicijavę profsąjungų lyderiai tikina, kad vengrai jau dabar nepatenkinti mažais atlyginimais bei prastomis darbo sąlygomis, o naujasis įstatymas situaciją tik pablogins.

L.Kordas: „Dabar darbdaviams, ypač tarptautinėms bendrovėms, kurios nori dar mažesnių atlyginimų, suteikiama tiek daug galios. Tai labai nesąžininga.“

„Dabar darbdaviams, ypač tarptautinėms bendrovėms, kurios nori dar mažesnių atlyginimų, suteikiama tiek daug galios. Tai labai nesąžininga“, – kalbėjo Vengrijos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Laszlo Kordas.

Valdančiųjų argumentus, kad darbdaviai negalės versti dirbti viršvalandžių, L.Kordas vertina kritiškai. „Sunku tai laikyti argumentu, kai darbdaviai turi tiek svertų prieš savo darbuotojus“, – portalui npd.com sakė jis.

Įstatymo kritikai tikina, kad vyriausybė sudarė slaptą susitarimą su Vengrijos ekonomikoje itin svarbų vaidmenį vaidinančiais Vokietijos automobilių pramonės gigantais. Jie pastaruoju metu skundėsi darbo jėgos trūkumu.

„Jie priima įstatymą, kurį padiktavo vokiečių lobistai, ir kuris prieštarauja Vengrijos žmonių interesams“, – npd.com teigė opozicijos atstovas Bence'as Tordai.

Nors įstatymas labiausiai paveiks dirbančiuosius, jie nepritarimą reiškia apklausose, o ne Budapešto gatvėse.

„Vengrijoje nelabai egzistuoja pilietinio protesto kultūra. Be to, dabar gruodis – labai šalta. Įmanoma ir tai, kad žmonės dar nesupranta, kaip įstatymas juos paveiks asmeniškai“, – tokio pasyvumo priežastis 15min aiškino G.Gyori.

Vengrijoje nedarbo lygis yra vienas žemiausių Europos Sąjungoje – siekia 3,6 proc., nusileidžia tik Čekijai bei Vokietijai.

Viena iš didelio užimtumo priežasčių galima įvardyti emigraciją: nemažai vengrų didesnio atlyginimo ieško tokiose Europos Sąjungos šalyse kaip Vokietija, Austrija ar Jungtinė Karalystė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas

Vengrijoje vidutinis darbo užmokestis šiek tiek mažesnis nei Lietuvoje: vidutiniškai vengrai į rankas gauna 635 eurų.

Nauja grėsmė teismams

Vengrus įpykdė ne tik viršvalandžių klausimas. Trečiadienį parlamentarai priėmė įstatymą dėl „administracinių teismų“ įsteigimo: jie priims sprendimus jautriose viešojo administravimo bylose, pavyzdžiui, rinkimų ar viešųjų pirkimų.

Vengrijos Helsinkio komitetas tikina, kad šie teismai, kuriuos numatoma įsteigti iki 2020-ųjų sausio, yra „nauja grėsmė įstatymo viršenybės principui Vengrijoje“.

Kritikams nerimą kelia ir faktas, kad teismus prižiūrės V.Orbanui artimas teisingumo ministras Laslzo Trocsanyi – esą tokiu būdu teismams bus primetama visiška politinė kontrolė. Savo ruožtu L.Trocsanyi tikino, tokie teismai pavers teisinę sistemą efektyvesne.

Teismų nepriklausomybė, kuriai, pasak kritikų, Vengrijoje kyla grėsmė, yra minima neseniai paskelbtoje ES ataskaitoje dėl įstatymų viršenybės ir demokratinių vertybių Vengrijoje. Ši ataskaita leido Europos Parlamentui rugsėjį imtis precedento neturinčių teisinių procedūrų prieš Budapeštą.

G.Gyori pastarųjų dienų įvykiuose įžvelgia ir teigiamų aspektų. Esą tai pirmas kartas, kai susivienijo itin susikaldžiusi opozicija.

„Didžiausia Vengrijos politinė problema visada buvo asmeninis ir ideologinis opozicijos suskaldymas. Žmonės matydavo, kad opozicijos politikams svarbiau pulti vienas kitą, o ne nugalėti „Fidesz“. Dabar to nėra“, – 15min sakė G.Gyori. Pasak jo, pastarųjų dienų demonstracijose stebina ir protestuotojų nuoseklumas.

„Scanpix“/AP nuotr./Demonstracija už ES
„Scanpix“/AP nuotr./Demonstracija už ES

Vis dėlto prognozuoti, ar viršvalandžių įstatymas sumažins paramą „Fidesz“ prieš 2019-ųjų pavasarį vyksiančius parlamento rinkimus, politologas nesiryžo.

„Tai priklausys nuo to, kiek žmonių asmeniškai nukentės nuo šio įstatymo. Be to, iki gegužės bus kilę daugybė naujų klausimų, galinčių nulemti rinkimų rezultatus. Šiuo metu galiu pasakyti tik viena: tai (viršvalandžių įstatymas – red.) tikrai nepadės „Fidesz“, – tikino G.Gyori

G.Gyori: „Žvelgiant iš eilinio vengro perspektyvos, nėra priežasčių mėgti šį įstatymą. Tačiau jis nebūtinai pakenks žmonėms taip, kaip šiuo metu prognozuojama.“

„Žvelgiant iš eilinio vengro perspektyvos, nėra priežasčių mėgti šį įstatymą. Tačiau jis nebūtinai pakenks žmonėms taip, kaip šiuo metu prognozuojama“, – pridūrė jis.

Šių metų balandį vykusiuose parlamento rinkimuose „Fidesz“ sulaukė 49,27 proc. rinkėjų paramos. Partiją daugiausia palaiko vyresnio amžiaus žmonės ir mažesnių miestų bei kaimų gyventojai.

„Fidesz“ priešininkai ir tarptautinės organizacijos tikina, kad viena pagrindinių partijos populiarumo priežasčių – iš žiniasklaidos eliminuota kritika ir susidorojimas su nevyriausybinėmis organizacijomis.

„Scanpix“/AP nuotr./George'as Sorosas
„Scanpix“/AP nuotr./George'as Sorosas

Be to, V.Orbano politikos centre – pabėgėlių ir migrantų klausimas. Premjeras nuolat kalba apie CEU įkūrėjo, Vengrijoje gimusio filantropo George'o Soroso planus neva islamizuoti Europą. Įtampa tarp Budapešto bei Briuselio tvyro ir dėl Vengrijos priešinimosi pabėgėlių kvotos įgyvendinimui.

G.Sorosas ir vėl virto atpirkimo ožiu – jis apkaltintas protestų organizavimu. V.Orbano administracijos vadovas pareiškė, kad protestuotojai atvirai demonstravo „antikrikščionišką neapykantą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Pensijų chaoso padarinys – Kaune pinigai įteikti ne pensininkei, o pašaliniam asmeniui

24sek

Brandonas Daviesas – apie balsą „Žalgirio“ rūbinėje ir Kauno greičio matuoklius

15min iš Dakaro Gazas

Dakaras baigėsi: po apdovanojimų ceremonijos lietuviai su medaliais grįžta į namus

Aktualu

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas

24sek

Slogus Domanto Sabonio vakaras: efektingas stogas ir skaudus pralaimėjimas

Aktualu

Regina Statkuvienė: Politikai prieš visuomenę. Arba iš Agoros – į Olimpą

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ – juoko pliūpsnis: tokių išsigandusių Anželos ir Žygio Gečų dar nematėte

Aktualu

Žemaitės gatvėje atnaujinamas viešojo transporto eismas, automobilių – vis dar draudžiamas

Pasaulis kišenėje

Miestai, kur 5 žvaigždučių viešbučiai – pigiausi

Aktualu

Orai.lt: grįžta šaltesni orai

Gazas

Užsispyrėlis Balys Bardauskas važiuoti toliau bandė net ir lūžusiomis rankomis

Vardai

Simo Jasaičio „meiluže“ vadinta Arūnė po skandalo džiaugiasi sėkme versle: „Klientų tik padaugėjo“

Gyvenimas

N.Campbell „Louis Vuitton“ kolekcijos pristatyme pasirodė kardinaliai pakeitusi šukuoseną

Gyvenimas

Ieškomas priešnuodis savižudybėms: nusižudžiusiųjų artimieji kviečiami dalyvauti tyrime

Aktualu

Prošvaistė „Brexit“ aklavietėje: Britaniją išgelbės muitų sąjungos su ES sukūrimas?

Aktualu

15min studijoje – Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė

Aktualu

Už pasikartojančius nusižengimus iš VST atleistas Vilniaus dalinio vadas S.Survila

Aktualu

Įvertino S.Skvernelio galimybes: užsipuldamas žiniasklaidą gali užlipti ant grėblio

15min tema Aktualu

Zelandų pora išvyko be mergaitės: teismas neleido įvaikinti devynmetės ir dėl tarnybos klaidos

Aktualu

V.Putinas užsimojo „modernizuoti“ visuomenę, bet rusai iš ateities nesitiki nieko gero

24sek

Torontas triumfuoja: „saules“ užgesino paskutinės sekundės metimu

Gazas

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį

Gyvenimas

Kaunietė pasidalijo nemalonia patirtimi Kauno ligoninėje: „Mama kenčia baisią smarvę“

Aktualu

Vilnius pagerbs nužudytą Gdansko merą

Aktualu

Savivaldos rinkimuose dalyvaujančios partijos trauks numerius

Naujienos

Aktualu

Kelyje Panevėžys–Vilnius ant šono nuvirto prekes gabenęs krovininis automobilis

Gyvenimas

A.Unikauskas perspėja: kai kurie vaistų ir maisto deriniai gali nuvaryti į kapus

Aktualu

E.Jovaiša: etatinio apmokėjimo tvarką reikės taisyti

Sportas

Kauno sporto apdovanojimai: „Žalgirio“ bei R.Meilutytę aplenkusios ieties metikės triumfas

Aktualu

S.Skvernelis: apie pažymas nekalbu ir jomis nemosikuoju

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Gyvenimas

Luko stebuklas: tėvai buvo pasiruošę parduoti viską, kad sugrąžintų sūnui prarastą klausą

Pasaulis kišenėje

Lietuvos metų alpinistas: sunkiausia, kai palapinėje viskas apšerkšniję ir spaudžia 20 laipsnių šaltis

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

JAV pasiuntinys: Maskvai gresia naujos sankcijos dėl Ukrainos laivų užgrobimo

24sek

NBA reitinge – lietuviškiausios komandos šuolis ir D.Sabonio klubo karštis

Gazas

Superautomobilių keistenybės: kodėl išskiriamos „Lamborghini Murciélago“ sėdynės?

Maistas

Šventiniai kokosiniai sausainiai su džiovintomos vyšniomis

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Aktualu

Ataskaita: Rusijos „trolių ferma“ siekė paskatinti juodaodžius JAV rinkėjus neiti balsuoti

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

Aktualu

D.Trumpas planuoja sukurti vieningą JAV kosmoso vadovybę

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Ar dar nepritrūkome oro?

Gazas

Autonominiai automobiliai vis dar kelia nemažai klausimų – ar dėl jų kils mokesčiai?

Aktualu

Šiaulių meras nušalino administracijos direktoriaus pavaduotoją

Aktualu

Nusikalstamas atkaklumas: 62-ejų klaipėdietis nepraranda vilties išmokti gabenti kontrabandą

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

03:37
03:27
00:29
Parašykite atsiliepimą apie 15min