Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 8d. 23:01

Viruso grimasos: nuo D.Trumpo nusisuko net jį išrinkę Amerikos senjorai

Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo

Jokia paslaptis, kad Donaldas Trumpas apklausose vis labiau atsilieka nuo Joe Bideno, kuris greičiausiai bus išrinktas naujuoju JAV prezidentu. Ir dėl tokių rodiklių D.Trumpas, regis, gali kaltinti tik save – mat 2016 metais jam nugalėti Hillary Clinton padėję senjorai šįkart už respublikoną balsuoti net negalvoja. Žmonės žurnalistams atvirai sako, kad bijo – D.Trumpo administracijos požiūris į COVID-19 pandemiją kelia pavojų jų gyvybei.

Kaip pastebi „Axios“, statistika tiesiog negailestinga. NBC/„Wall Street Journal“ apklausa šią savaitę parodė, kad rinkėjų, vyresnių nei 65 metai, grupėje J.Bidenas lenkia D.Trumpą įspūdingą 27 proc. punktų persvara (62 proc. prieš 35 proc.).

CNN tyrimo rezultatai panašūs – 60 proc. prieš 39 proc. Kitaip tariant, tie amerikiečiai, kurie 2016 metais būriais balsavo už D.Trumpą ir padėjo jam nugalėti, dabar – ypač svarbiausiose svyruojančiose valstijose – masiškai jo baidosi.

O baidosi, nes bijo koronaviruso – COVID-19 Amerikoje pražudė daugiau nei 210 tūkst. žmonių ir skaudžiausiai smogė būtent senjorams.

Gi D.Trumpo požiūris, švelniai tariant, neįkvepiantis – net užsikrėtęs koronavirusu jis po keliasdešimt valandų skubėjo tęsti kampaniją. Tai su kauke, tai be, negana to, vengdamas atsakyti, kada paskutinį kartą jo koronaviruso testas buvo neigiamas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

„Tendencija buvo matoma dar prieš pandemiją – Bideną rinkosi dėl sveikatos apsaugos, jis populiarus tarp moterų. Bet kovo mėnesį mes vos ne nuo stogų rėkėme, kad jei už tave nebalsuos senjorai, tu nelaimėsi.

Jei rimtai nevertinsi dalyko, kuris žudo senus žmones, tu neteksi senjorų paramos“, – „Axios“ teigė dabar jau buvęs aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūnas.

Gąsdina elgesys per pandemiją

Rinkimų diena – lapkričio 3-oji – dar tolokai. Bet 75 metų Barbara Suden jau balsavo. Kaip ir daugelis rinkėjų itin svarbioje Floridos valstijoje, B.Suden balsavo iš anksto.

Moteris sako, kad jai buvo „neįtikėtinai lengva“ apsispręsti atiduoti balsą už J.Bideną: „Aš dažnai sakau taip: „A-B-T: Anybody but Trump (bet kas, tik ne Trumpas).“

Nuo D.Trumpo dabar masiškai nusisukama – ir dėl koronaviruso, ir dėl jo administracijos planų mažinti socialines išmokas.

Barbara su vyru į pensiją išėjo prieš 15 metų ir iš Pensilvanijos persikraustė į Floridą. Ši valstija išties traukia senolius iš rytinės JAV dalies – geras oras, mažesni mokesčiai. Floridoje net 20 proc. gyventojų yra 65 metų ir vyresni.

Senjorai balsuoja aktyviau nei jaunesni rinkėjai, ir pastaruosius keliolika metų per rinkimus rinkdavosi respublikonų kandidatus. Bet, kaip jau minėta, nuo D.Trumpo dabar masiškai nusisukama – ir dėl koronaviruso, ir dėl jo administracijos planų mažinti socialines išmokas.

„Scanpix“ nuotr./Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo
„Scanpix“ nuotr./Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo

Konkrečiai Floridoje senjorai yra be galo svarbus rinkėjų blokas, nes šioje valstijoje rinkimų laimėtojus pastaruoju metu nulemdavo mažiau nei 1 proc. punktas. Kandidatas, laimėjęs Floridoje, laimėjo 13 iš 14 pastarųjų prezidento rinkimų.

Taip 2016 metais buvo ir su D.Trumpu, kuris susišlavė Floridos senjorų paramą, o kartu su jais – ir visus 29 rinkikų kolegijos balsus.

Floridoje įregistruotas ir pats D.Trumpas – pernai pagrindine savo gyvenamąja vieta jis pasirinko savo golfo kurortą „Mar-a-Lago“. Bet apklausos rodo, kad respublikonas šioje valstijoje netenka senjorų balsų, nors ten J.Bideno persvara kur kas mažesnė nei kitur.

„Norėjau balsuoti už žmogų, kuris gali būti pavyzdžiu kitiems. Turiu septynis anūkus. Jie žiūrėjo debatus, ir aš visiems jiems iškart paskambinau bei pasakiau, kad taip, kaip Trumpas, elgtis negalima“, – teigė B.Suden.

Savaime suprantama, ji užsiminė ir apie nesėkmingą D.Trumpo administracijos tvarkymąsi su COVID-19 – J.Bideną moteris remia dėl to, kad nuo kovo mėnesio tik kelis kartus išėjo iš savo namų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

„Jei pandemija būtų buvusi geriau suvaldyta, problemos dabar nebūtų tokios, kokios yra. Taip, COVID-19 būtų šalia, bet taip nesiautėtų. Taip galvoja daug senjorų. Visi mano draugai neina lauk ir nieko neveikia. Jie bijo“, – tvirtino B.Suden.

Floridoje – daug užsikrėtimų ir mirčių

Respublikonų įkurtos apklausų kompanijos „GS Strategy Group“ vadovas Gregas Strimple'as sutinka, kad daug Amerikos senjorų mąsto taip, kaip Barbara.

„Vyresni rinkėjai prezidentui yra iššūkis vien dėl jo požiūrio į COVID-19. Jie labai susirūpinę, sutrikę, o prezidento reakcija jiems neleidžia už jį balsuoti“, – mano G.Strimple'as.

Anot eksperto, rinkėjams tikrai nepatinka (o tai rodo ir naujausios apklausos), kaip D.Trumpas elgėsi, kai paaiškėjo, kad ir jis pats užsikrėtė koronavirusu. Pavyzdžiui, jis vos išrašytas iš ligoninės prieš kameras demonstratyviai nusiėmė kaukę.

„Toks nerūpestingumas apskritai ir nulėmė šią didelę problemą. O prezidento elgesys tik sustiprina įspūdį, kad kažkas ne taip“, – priduria G.Strimple'as.

Šiaurės Floridos universiteto apklausa paliudijo, kad daugiau nei 80 proc. 65 metų ir vyresnių valstijos gyventojų pasisako už kaukių dėvėjimą.

Nuo to laiko, kai D.Trumpas užsikrėtė COVID-19, nebuvo atlikta užtektinai daug patikimų apklausų, bet aukščiau minimas CNN tyrimas liudija net 16 proc. punktų J.Bideno persvarą visos šalies mastu.

Svarbu ir tai, kad apklausa parodė, jog du trečdaliai amerikiečių laiko D.Trumpo elgesį užsikrėtus koronavirusu neatsakingu. Dar viena Šiaurės Floridos universiteto apklausa kiek anksčiau paliudijo, kad daugiau nei 80 proc. 65 metų ir vyresnių valstijos gyventojų pasisako už kaukių dėvėjimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo
„Scanpix“/AP nuotr./Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo

Floridoje iki šiol užfiksuota daugiau nei 720 tūkst. COVID-19 atvejų. Tik dviejose kitose valstijose 100 tūkst. gyventojų tenka daugiau užsikrėtimų, o Floridoje nuo ligos mirė apie 15 tūkst. žmonių. Daugiau nei trečdalis gyveno ar dirbo slaugos namuose.

„Be jokios abejonės, COVID-19 prisidėjo prie nuomonės posūkio Bideno naudai, – sako sociologė Amy Levin. – Senjorai kur kas labiau pasitiki Bidenu, jei kalbėtume apie koronavirusą.

Ar užteks laiko?

Tiesa, nemažai senjorų ir toliau palaiko D.Trumpą, o daug jų visą gyvenimą save vadina konservatoriais. Vienas tokių – 74 metų Johnas Calandro iš Mičigano, kuris dabar gyvena didelėje senjorų bendruomenėje „The Villages“ į šiaurės vakarus nuo Orlando.

J.Calandro teigia tikintis, kad daugelis jo kaimynų „ir toliau labai, labai aktyviai rems prezidentą“. Vyras pasakoja, kad savaitgalį gyvenvietėje šimtai žmonių susirinko kartu melstis už D.Trumpo sveikatą.

„Scanpix“/AP nuotr./Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo
„Scanpix“/AP nuotr./Floridos ir kitų valstijų senjorai bijo tiek koronaviruso, tiek D.Trumpo

„Virusas išgąsdino daug žmonių. Bet senjorai dažniausiai puikiai supranta, kaip svarbu, kokia ekonomikos būklė. Daug mūsų gyvename iš investicijų ir pensijų paketų, dėl kurių ilgai ir sunkiai dirbome.

Esu tikras, kad senjorai sugrįš prie Trumpo ir supras, kad stipri ekonomika leis mums apsiginti nuo daugelio dalykų“, – tvirtina J.Calandro.

Tiesa, strategai įspėja, kad D.Trumpui šį kartą gali tiesiog pristigti laiko – juk labai nemažai žmonių, bijančių COVID-19 ir neinančių toli nuo namų, jau balsavo.

„Aš vis dar laukiu rinkėjų nuotaikos poslinkio respublikonų ir Trumpo link. Tačiau vis kažkas nutinka ir priverčia abejoti prezidento veiksmais bei žodžiais“, – konstatuoja G.Strimple'as.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min