Dabar populiaru
Publikuota: 2013 lapkričio 11d. 17:57

„Vive la France!“ – sako džiūgaujantys branduolinio susitarimo su Iranu priešininkai JAV

Johnas McCainas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Johnas McCainas

Konservatyvių pažiūrų Amerikos politiniai lyderiai, dar visai neseniai mėgę baksnoti pirštu į Prancūziją, sekmadienį pažėrė liaupsių Paryžiui už tai, kad šis blokavo susitarimą tarp didžiųjų Vakarų valstybių ir Irano dėl šios šalies branduolinės programos.

„Vive la France!“ – savo žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“ parašė senatorius Johnas McCainas, nevengiantis atvirai reikšti savo nuomonę nacionalinio saugumo klausimais.

„Prancūzija turėjo drąsos užkirsti kelią blogam branduoliniam susitarimui su Iranu“, – nurodė jis, turėdamas galvoje sekmadienį paskelbtą žinią, kad Jungtinėms Valstijoms, Kinijai, Rusijai, Didžiajai Britanijai, Prancūzijai ir Vokietijai (vadinamajai P5+1 grupei) nepavyko susitarti.

Per tris dienas Ženevoje vykusias intensyvias derybas Prancūzija ne kartą išsakė būgštavimų dėl įvairių galimo susitarimų punktų ir garantijų stygiaus. Tokią Paryžiaus poziciją Iranas pavadino kenkiančia deryboms.

„Ačiū Dievui už Prancūziją ir ačiū Dievui už atsitraukimą“, – pareiškė griežtų pažiūrų senatorius Lindsey Grahamas televizijos CNN laidoje „State of the Union“.

„Prancūzai tampa labai gerais lyderiais Artimuosiuose Rytuose“, – sakė senatorius, taip pat nurodęs, jog pritartų tam, kad Iranui būtų įvesta daugiau sankcijų.

Per tris dienas Ženevoje vykusias intensyvias derybas Prancūzija ne kartą išsakė būgštavimų dėl įvairių galimo susitarimų punktų ir garantijų stygiaus. Tokią Paryžiaus poziciją Iranas pavadino kenkiančia deryboms.

„Nuogąstauju, kad galiausiai Artimuosiuose Rytuose turėsime situaciją, panašią į Šiaurės Korėjos. Deramės su Iranu, ir vieną dieną atsibudę... turime branduolinį Iraną“, – sakė L.Grahamas.

Vašingtone įsikūrusios organizacijos „American Task Force on Palestine“ vienas vadovų Husseinas Ibishas pareiškė, kad Prancūzija tapo „labiausiai karinga Vakarų valstybe tais klausimais, kurie susiję su Artimaisiais Rytais ir kaimyniniais regionais“.

„Prancūzija spaudė surengti intervenciją į Libiją, įsiveržė ir išgelbėjo Malį bei tryško entuziazmu dėl smūgių cheminių ginklų taikiniams Sirijoje“, – sakė jis.

Rugpjūtį Prancūzija leido aiškiai suprasti, kad nori kartu su JAV imtis karinių veiksmų prieš Sirijos režimą. Dėl tokios pozicijos krizės metu Paryžius tapo pagrindiniu Vašingtono sąjungininku, nes Didžioji Britanija atsisakė paremti bet kokius smūgius.

Tai buvo radikalus pasikeitimas turint galvoje faktą, kad prieš dešimtmetį Prancūzijos ir JAV santykiai smarkiai pašlijo dėl tuometinio Prancūzijos lyderio Jacques'o Chiraco nepritarimo britų ir amerikiečių puolimui prieš Saddamo Husseino režimą Irake.

Nesantaika, kurią daugiausia kurstė konservatyvių pažiūrų politikai, buvo tokia stipri, kad kai kurie Amerikos restoranai, tarp jų užkandinės Atstovų Rūmuose, nusprendė prancūziškas bulvytes pavadinti „laisvės bulvytėmis“. Tuo laikotarpiu net ant marškinėlių ir reklaminių stendų buvo galima išvysti daugybę antiprancūziškomis nuotaikomis persmelktų užrašų.

Nors pastarasis Prancūzijos sprendimas blokuoti susitarimą su Iranu itin malonus ne vienam respublikonui, Paryžiaus, kuris daugiau nei du šimtmečius buvo istorinis JAV sąjungininkas, veiksmus veikiausiai nulėmė savanaudiški interesai, sako analitikai.

„Daugeliui žmonių tai buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Kyla klausimas, kokie motyvai skatina Prancūziją tokiu metu užimti tokią poziciją? – sakė tarptautinės politikos ekspertas Alireza Naderas iš Vašingtone įsikūrusio instituto „Rand Corporation“.

„Netgi tokios šalys kaip Prancūzija puikiai žino apie jėgų balansą Artimuosiuose Rytuose ir nori apsaugoti savo interesus“, – pabrėžė jis.

Irano spauda dėl žlugusių derybų irgi kaltina Prancūziją

Irano spauda pirmadienį užsipuolė Prancūziją ir jos diplomatijos vadovą Laurent'ą Fabiusą, pasirodžius pranešimams, kad jis sužlugdė susitarimą savaitgalį Ženevoje vykusiose derybose dėl Teherano branduolinės programos.

„Prancūzija Ženevoje sugriovė savo įvaizdį“, – rašė anglų kalba leidžiamas „Tehran Times“.

Irano ir pasaulio galių derybos žlugo L.Fabiusui pareiškus nepasitenkinimą susitarimo projektu.

Kaip teigia šis vyriausybinis iraniečių dienraštis, Irano verslininkai nusprendė „persvarstyti savo santykius“ su kolegomis prancūzais ir ieškoti „patikimesnio partnerio“.

Paryžiaus, kuris daugiau nei du šimtmečius buvo istorinis JAV sąjungininkas, veiksmus veikiausiai nulėmė savanaudiški interesai, sako analitikai.

Didžiausias verslo dienraštis „Donya-e Eqtesad“ skelbia, kad Prancūzija yra „didelė Ženevos derybų pralaimėtoja“.

Jis cituoja ekonomisto Moussos Ghaninejado žodžius, kad po Prancūzijos veiksmų Ženevoje bus pasekmių.

„Santykių su Vakarais normalizavimas anksčiau ar vėliau įvyks, o tada Prancūzijai tikrai atsilieps šių derybų sabotavimas“, – sakė jis.

Reformas palaikantis dienraštis „Etemad“ redaktoriaus skiltyje pavadinimu „Nediplomatiška Prancūzijos pozicija“ su tuo sutinka ir rašo: „Jei bus susitarimas, Prancūzija tikrai bus pralaimėjusioji šalis“.

Irano vyriausiasis derybininkas ir užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas susilaikė nuo to, kad pavadintų Prancūziją šalimi, užkirtusia kelią susitarimui.

„Buvo įmanoma pasiekti susitarimą su dauguma derybų narių, bet viena delegacija turėjo problemėlę“, – parašė jis savo „Facebook“ puslapyje.

„Pone Fabiusai, mes nepamiršime“, – parašė dienraštis „Haft-e-Sobh“, kuris teigia, kad apie internetą nutuokiantys iraniečiai užplūdo jo „Facebook“ puslapį.

Cituodamas vieną žinutę persų kalba, laikraštis rašo: „Iraniečiai neužmirš jūsų priešiškumo. Tikriausiai tapote Izraelio ir Saudo Arabijos marionete ir įtikote griežtosios linijos iraniečiams“.

„Fabiusas parėmė Izraelį ir leido iraniečiams tapti sankcijų, kurios atima iš mūsų mediciną ir maisto produktus, subjektais“, – buvo rašoma kitoje žinutėje, kurią citavo laikraštis.

Iranas pasirašė sutartį su TATENA

Kol vyko sunkios didžiausių pasaulio valstybių ir Irano derybos, ši šalis pasirašė sutartį su Tarptautine branduolinės energetikos agentūra (TATENA).

Iranas sutiko teikti informaciją Jungtinių Tautų inspektoriams apie planuojamus branduolinius objektus, įskaitant tyrimų reaktorius, pagal bendradarbiavimo sutartį, kurią abi šalys pasirašė pirmadienį, pranešė TATENA.

Susitarime, su kuriuo susipažino naujienų agentūra „Reuters“, išvardyti žingsniai, kuriuos Iranas atliks siekdamas užtikrinti didesnį skaidrumą savo ginčijamoje branduolinėje programoje, įskaitant „valdomą prieigą“ prie vienos urano kasyklos ir sunkiojo vandens gamybos įmonės.

Šios priemonės bus įgyvendintos per tris mėnesius, nurodė TATENA.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Pontem“ kotletų atsivalgęs Seimas rengiasi ieškoti naujų maitintojų

Verslas

Po audito globos įstaigų vadovai sprendžia, ką daryti su J.Pagojaus įmone

Sportas

Sielvartas Kroatijoje: toks šansas daugiau gali nepasikartoti

Pasaulis kišenėje

Lietuvą apėmė kelionių karštinė: visoje šalyje iššlavė naujuosius magnetukus

Dirbančių mamų byla: kaip apginta teisė į mokamas nėštumo ir gimdymo atostogas

Vardai

15min studijoje – festivalio „Midsummer“ pristatymas su V.Petreikiu ir „G&G Sindikatu“

15min tema Verslas

Su Vyriausybe susitarusi „Danpower“ nutylėjo apie milijonus Rakauskams

Aktualu

Dėl nužudymo teisiamas M.Mažeika-Asilas antrą kartą spjovė į teismo malonę: spręs, ar suimti

Verslas

Reitingų agentūra įvertino Lietuvą: patikima investicijoms, bet galima ir geriau

Vardai

Daina Bilevičiūtė pristato Anglijos pakrantėje filmuotą vaizdo klipą „Ach, kodėl?“: tapo undine

Aktualu

Ko Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas tikisi iš susitikimo Helsinkyje?

Vaizdas į Vilnių pro privačių interjerų langus – konkurso „Debiutas“ nugalėtojo darbuose

Aktualu

Tomas Viluckas: Tegul ministrai bijo Paskutinio teismo

Vardai

Šokiruojantis Meghan Markle tėvo pareiškimas: „Mano dukra išsigandusi, matau tai iš jos šypsenos“

Mokslas.IT

Dirbate biure be sienų? Turime jums prastų žinių

Sportas

Juodoji Prancūzijos triumfo pusė: išdaužytos vitrinos, apversti automobiliai, riaušės ir mirtis

Vardai

Karališkoji šeima išplatino princo Louiso krikštynų nuotraukas: pamatykite išskirtinius kadrus

Netikėtas radinys: tyrinėdami Kopgalio teritoriją archeologai aptiko sensacingos medžiagos

Sportas

Prancūzijos žiniasklaida: „Tai yra amžina laimė, amžina legenda“

Gazas

Į „Samsonas Rally Rokiškis“ užregistravo Lietuvoje dar nematytą ralio automobilį

Naujienos

Verslas

Ne tik Londono Sitis: valdžia paramą žada ir už kitas skrydžių kryptis

Aktualu

„Pontem“ kotletų atsivalgęs Seimas rengiasi ieškoti naujų maitintojų

Verslas

Po audito globos įstaigų vadovai sprendžia, ką daryti su J.Pagojaus įmone

Vardai

Williamas ir Kate parodė mėgstamiausią nuotrauką iš krikštynų: princo šypsena ištirpdė tūkstančius

Dirbančių mamų byla: kaip apginta teisė į mokamas nėštumo ir gimdymo atostogas

Sportas

Šventės spindesys nepaslėpė Rusijos skaudulių: dalis šalies čempionato net nepajuto

Maistas

auGalingas pirmadienis: pupų paplotėliai ir saldžiųjų bulvių ir lęšių kukuliai su naminiu pomidorų padažu

Pasaulis kišenėje

Lietuvą apėmė kelionių karštinė: visoje šalyje iššlavė naujuosius magnetukus

Vardai

15min studijoje – festivalio „Midsummer“ pristatymas su V.Petreikiu ir „G&G Sindikatu“

15min tema Verslas

Su Vyriausybe susitarusi „Danpower“ nutylėjo apie milijonus Rakauskams

Sportas

Keistas epizodas: kodėl vienas aukso medalis „dingo“ už V.Putino stovėjusios moters kišenėje?

Vaizdas į Vilnių pro privačių interjerų langus – konkurso „Debiutas“ nugalėtojo darbuose

Verslas

Reitingų agentūra įvertino Lietuvą: patikima investicijoms, bet galima ir geriau

Vardai

Daina Bilevičiūtė pristato Anglijos pakrantėje filmuotą vaizdo klipą „Ach, kodėl?“: tapo undine

Aktualu

Tomas Viluckas: Tegul ministrai bijo Paskutinio teismo

Vardai

Šokiruojantis Meghan Markle tėvo pareiškimas: „Mano dukra išsigandusi, matau tai iš jos šypsenos“

Mokslas.IT

Dirbate biure be sienų? Turime jums prastų žinių

Aktualu

Ko Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas tikisi iš susitikimo Helsinkyje?

Vardai

„Galapagai“ įsuks bytą paplūdimyje ir Cirko palapinėje: kas už tai atsakingas?

Mokslas.IT

Kanadiečiai skundėsi sukčių skambučiais iš Lietuvos, bet lietuviai čia niekuo dėti

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Sveikata

Svajonių virtuvė

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min