Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vladimiro Putino strategija Ukrainoje – veikti kaip šauna į galvą

Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iki šiol „improvizuoja“ vykstant karui su Ukraina ir vis dar atrodo neturi ilgalaikės strategijos, – sako JAV pareigūnai ir ekspertai.

„Buvo labai daug V.Putino improvizacijos ir buvo iššūkis numatyti, kas bus toliau“, – apie besitęsiantį Ukrainos-Rusijos konfliktą kalbėjo vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

JAV pareigūnai, kalbėję su sąlyga, kad jų tapatybė nebus atskleista, „NBC News“ teigė, kad V.Putino ėjimai „nepasirengus iš anksto“ rizikuoja sulaukti „nenumatytų pasekmių“, pažymint Malaizijos lėktuvo Ukrainoje numušimą liepos 17 d. Jis raketa „žemė-oras“ buvo numuštas prorusiškų teroristų.

„Scanpix“/„Reuters“, AFP nuotr./Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje
„Scanpix“/„Reuters“, AFP nuotr./Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje

Pareigūnai sako, kad V.Putinas veikiausiai buvo padrąsintas savo pirmų iš anksto apgalvotų žingsnių Ukrainoje, kai kovą buvo aneksuotas Krymas. Ukrainos Rytuose siautė rusų kariuomenės elitinio būrio desantininkai – „maži žalieji žmogeliukai“. Aneksavusi Krymą, Maskva sulaukė pirmųjų silpnų JAV ir Europos Sąjungos (ES) sankcijų, nukreiptų prieš Rusijos agresiją Ukrainoje.

Po Malaizijos lėktuvo katastrofos sulaukus pasaulio pasmerkimo V.Putinas vis tiek nesitraukė, atkreipė dėmesį Džordžtauno universiteto profesorė Angela Stent. 

„Jis galėjo atsitraukti ir užimti kilniaširdiško Rusijos lyderio poziciją“, – teigė ekspertė, pridėdama, kad užuot tai padaręs, Rusijos prezidentas „pasirinko eskaluoti“.

Pirmieji tiesioginio karo veiksmai

A.Stent, reaguodama į Kijevo pareigūnų tvirtinimus, kad iš karto po to, kai buvo numuštas lėktuvas Ukrainoje, Maskva sustiprino karinės įrangos tiekimą teroristams ir pradėjo artilerijos apšaudymą prieš Ukrainos pajėgas iš Rusijos teritorijos – sakė, kad, matyt, tai buvo pirmieji tiesioginio karo veiksmai tarp dviejų tautų.

Tuo metu JAV toliau bando išjudinti V.Putiną. JAV vadovas Barackas Obama prieš kelias dienas paskambino Rusijos prezidentui V.Putinui ir „pakartojo savo didelį susirūpinimą dėl didėjančios paramos teroristams Ukrainoje“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas kalba telefonu.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas kalba telefonu.

Atlanto Tarybos ekspertas Ianas Brzezinskis teigė, kad V.Putinas dabar turi tris nepatrauklias jam galimybes: jo kariai gali įsitraukti į atvirą konfliktą, jis toliau gali remti teroristus arba tiesiog nustoti tai daryti.

Mano požiūriu, V.Putino elgsena ima atrodyti kaip nevykėlio, – teigė S.Sestanovič.

Nors lėktuvo numušimas ir naujos ekonomikos sankcijos, kurios pirmą kartą nusitaikė į visus Rusijos ekonomikos sektorius, atrodytų turėtų reikalauti ilgalaikės strategijos Ukrainoje, JAV pareigūnai ir ekspertai išreiškė nuomonę, kad V.Putinas vis dar atrodo veikia ekspromtu.

„V.Putinas improvizuoja“, – teigė Steve'as Sestanovičius iš Užsienio ryšių tarybos, buvęs JAV pasiuntinys ypatingiems pavedimams buvusioje Sovietų Sąjungoje: „Kyla klausimas, kokie yra jo tikslai ir kiek jis tiems tikslams įsipareigojęs? Mano požiūriu, jo elgsena ima atrodyti kaip nevykėlio – bet mes nežinome, kiek jis pasirengęs prieiti kokį nors kompromisinį susitarimą.

Nors V.Putino taktika yra nestabili, Kremliaus stebėtojai sako, kad ji atspindi ilgalaikį tikslą.

„Jis mano, kad svarbu atkurti Rusijos didybę“, – pastebėjo I.Brzezinskis. – Tai apima teritorinę ir etninę dimensijas.“

JAV analitikų manymu, V.Putinas atsidūrė rizikingoje padėtyje. „Mes nesutinkame su tais, kurie mano, kad V.Putinas ir Rusija užėmusi pasipūtėlišką poziciją“, – sakė JAV pareigūnas, pridėdamas, kad Ukraina yra „Rusijos svarbiausias užsienio politikos klausimas ir ji elgiasi taip iš didžiulio nesaugumo jausmo“.

Tuo metu kiti JAV pareigūnai pastebėjo, kad V.Putinas tampa vis labiau izoliuotas, vadinasi, ir dar labiau nenuspėjamas.

„V.Putino patarėjų ratas siaurėja ir siaurėja“, – atkreipė dėmesį vienas pareigūnas: „Ir jis gali veikti, pasikliaudamas tik savo intuicija, be jokių patarimų“.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min