Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 23d. 19:54

Vokietijoje 95-erių vyrui pareikšti kaltinimai dėl 36 tūkst. mirčių nacių stovykloje

Nacių kariai Antrojo pasaulinio karo metu
Vida Press nuotr. / Nacių kariai Antrojo pasaulinio karo metu

Vokietijos prokurorai vienam 95-erių vyrui penktadienį pareiškė kaltinimus dėl bendrininkavimo nužudant 36 tūkst. žmonių, kai jis, kaip manoma, per Antrąjį pasaulinį karą dirbo sargybiniu vienoje nacių mirties stovykloje.

Kaltinimai Hansui H. yra susiję su žvėriškumais Austrijos Mauthauzeno mirties stovykloje, sakoma Berlyno prokuratūros išplatintame pareiškime.

Įtariama, kad kaltinamasis nuo 1944-ųjų vasaros iki 1945-ųjų pavasario priklausė SS „Kaukolės“ batalionui (SS-Totenkopfsturmbann), veikusiam Mauthauzene – vienoje iš daugelio koncentracijos stovyklų, kur belaisviai buvo verčiami atlikti vergišką darbą.

Prokurorai teigia, kad dirbdamas sargybiniu kaltinamasis prisidėjo prie dešimčių tūkstančių kalinių žūties.

Per jo tarnybos stovykloje laikotarpį joje žuvo mažiausiai 36 223 žmonės. Sargybiniai dalyvaudavo žudant kalinius dujomis, mirtinomis injekcijomis, šaunamaisiais ginklais ir kitais būdais. Daugybė kitų belaisvių mirė nuo bado ir šalčio, nurodė prokurorai.

„Manoma, kad kaltinamasis žinojo apie visus šiuos žudymo metodus ir kitas siaubingas kalinių gyvenimo sąlygas“, – pažymima pareiškime.

„Manoma, kad šie nužudymo metodai buvo panaudoti prieš daugybę žmonių ir kad jie galėjo būti tik nužudomi tokiu būdu ir taip reguliariai, jeigu aukos buvo sergstimos tokių žmonių kaip jis“, – sakoma dokumente.

Mauthauzeno stovykloje iš viso buvo kalinami 200 tūkst. žmonių. Apie pusė jų žuvo, kol stovyklą 1945-ųjų gegužę išvadavo JAV kariai.

Berlyno teismas dabar turi apsispręsti, ar toliau nagrinėti Hansui H. iškeltą bylą.

Vokietijoje pastaruoju metu skubama nuteisti dar gyvus SS pajėgose tarnavusius asmenis, kadangi 2011-aisiais atsirado teisinis pagrindas buvusius nacius persekioti baudžiamąja tvarka. Toks precedentas buvo nustatytas išnagrinėjus buvusio sargybinio Johno Demjanjuko bylą.

Jis buvo nuteistas už tai, kad buvo sraigtelis nacių žudymo mašinoje Sobiboro koncentracijos stovykloje okupuotoje Lenkijoje, o ne už tai, kad asmeniškai prisidėjo prie žudynių ir kitų žvėriškumų.

Vokietijos teismai vėliau nuteisė už bendrininkavimą masinėse žudynėse Aušvico mirties stovyklos apskaitininką Oskarą Groeningą ir Reinholdą Hanningą – buvusį SS sargybinį, dirbusi toje pačioje stovykloje.

Abu vyrai buvo nuteisti būdami 94 metų, bet mirė nepradėję atlikti jiems skirtų bausmių.

Anksčiau šį mėnesį Miunsterio teismas pradėjo nagrinėti buvusiam nacių koncentracijos stovyklos sargybiniui Johannui Rehbogenui iškeltą bylą dėl bendrininkavimo masiškai žudant žmones Štuthofo stovykloje okupuotoje Lenkijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min