Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žmogaus teisių organizacijos kaltina Libijos sukilėlius dėl pažeidimų

Libijos sukilėliai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Libijos sukilėliai
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tripolio link besistumiančios Libijos sukilėlių pajėgos yra susitepusios marodieriavimu, padegimais ir prievarta prieš civilius gyventojus, trečiadienį pareiškė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW).

Organizacija nurodė „tapusi kai kurių iš šių veiksmų liudininke, dėl kitų apklausė liudininkus, taip pat kalbėjosi apie pažeidimus su vienu sukilėlių vadu“.

Kaip pranešama, šie pažeidimai vyko birželį ir liepą, iki pat praeitos savaitės, kai sukilėlių pajėgos stūmėsi link Nafusos kalnų, esančių į pietus nuo sostinės Tripolio.

„Keturiuose miestuose, kuriuose sukilėliai užėmė Nafusos kalnuose per pastarąjį mėnesį, sukilėlių kovotojai ir jų šalininkai padarė žalos turtui, sudegino keletą namų, marodieriavo ligoninėse, namuose ir parduotuvėse, taip pat sumušė kai kuriuos asmenis, esą padėjusius vyriausybės pajėgoms“, – nurodė HRW.

Šie kaltinimai gali pakenkti sukilėlių puoselėtam žmogaus teisių gynėjų įvaizdžiui šalyje, kurią beveik 42 metus geležiniu kumščiu valdė lyderis Muamaras Kadhafi.

Dėl šių faktų taip pat kyla keblių klausimų NATO šalims, kurios teikė karinę pagalbą sukilėliams, vykdant Libijos civilių gyventojų saugumo užtikrinimo misiją pagal Jungtinių Tautų (JT) mandatą.

„Sukilėlių valdžia privalo ginti civilius ir jų turtą, ypač ligonines, taip pat taikyti disciplinos priemones marodieriams arba įvkitoykdžiusiems kitokius pažeidimus“, – sakė HRW atstovas Joe Storkas.

Organizacija nurodė, kad sukilėlių kovotojai mažiausiai vieną asmenį pašovė į koją.

Pasak HRW, sukilėlių vadas pulkininkas El Moktaras Firnana pripažino, jog buvo įvykdyta kai kurių pažeidimų ir kad keli nusikaltę kovotojai arba jų šalininkai buvo nubausti.

„Jeigu nebūtume paskelbę nurodymų, žmonės šiuos miestus būtų sudeginę iki pamatų“, – HRW citavo šį kovotojų vadą.

„Human Rights Watch“ nurodė, jog pažeidimų buvo užfiksuota miesteliuose, kuriuose gyvena su M.Kadhafi režimu glaudžius ryšius palaikančios genties žmonės.

„Al Avanijoje ir Zavijat al Bagule gyvena mešešijos genties nariai, žinomi dėl savo ištikimybės Libijos vyriausybei ir Muamarui Kadhafi“, – pabrėžė žmogaus teisių aktyvistai.

Nafusos aukštumose įsitvirtinę Libijos sukilėliai šiuo metu ruošiasi tęsti žygį į sostinę, o artimiausiu jų taikiniu tikriausiai taps Asabos miestas ir pakeliui esančios gyvenvietės.

„Tai bus svarbiausias mūšis dėl Nafusos kalnų, – sukilėlių vadas Waelis Brachenas sakė naujienų agentūrai AFP. – Šis miestelis yra paskutinis prieš Garjaną... Jame pilna ginkluotų Kadhafi šalininkų.“

Sukilėliai, praeitą trečiadienį užėmę Gvališo kaimą, esantį už 17 kilometrų nuo Asabos, laukia tolesnių NATO aviacijos smūgių, kurie atvertų kelią jų pajėgoms.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min