Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 lapkričio 29d. 16:35

Slovėnijos slauge pristatyta skiepų priešininkė paskleidė melų apie vakcinas

Vakcinos
Vakcinos
Lietuvos socialinių tinklų vartotojai gąsdinami nauja melagiena: esą medicinos seselė iš Slovėnijos įspėjo, kad, priklausomai nuo kodų ant vakcinų buteliukų, jose esantis skystis yra vakcina, placebas arba onkologinį susirgimą galintis sukelti skystis. Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas daktaras Marius Strioga tokius gandus vadina „paistalais“ ir įspėja nepasiduoti bauginimams.

„Vakar Slovėnijoje kilo didelis skandalas, o šiandien visa Slovėnija kalba apie skiepus“, – taip pradedama žaibiškai Lietuvos socialiniuose tinkluose plintanti melagiena.

15min duomenimis, šios žinutės turinys buvo išverstas ir į kitas kalbas – anglų, lenkų, vokiečių. Tačiau kitur didelio populiarumo nesulaukė.

Žinutėje tvirtinama, kad Liublianos universiteto medicinos centro ligoninės slaugos vadovė atsistatydino ir „prieš kameras“ parodė, kaip vakcinų nuo COVID-19 buteliukai turi skirtingus kodus.

Melagingai skelbiama, neva priklausomai nuo kodų, buteliukai pripildyti skirtingo skysčio.

Pirmuoju numeriu pažymėtuose buteliukuose yra placebas, antruoju – įprasta vakcina, o štai numeriu 3 pažymėti buteliukai patys pavojingiausi, nes esą per dvejus metus sugeba sukelti onkologinį susirgimą.

Slovėnų kalba ši melagiena buvo platinama kartu su vaizdo įrašu.

Jame užfiksuota moteris šieno kupetos fone iš užrašų skaito apie tariamus vakcinų pavojus.

Facebook.com/Socialiniuose tinkluose platinama melagiena
Facebook.com/Socialiniuose tinkluose platinama melagiena

Slovėnijoje skandalo nebuvo

Šią melagieną platino dezinformaciją apie pandemiją ir vakcinas dažnai skleidžianti slovėniška „Facebook“ paskyra „STOP Lažnivim Medijem“ (liet. „Stop melagingoms medijoms“).

Kaip matome Liublianos universiteto medicinos centro svetainėje, vyriausioji slaugytoja yra vardu Zdenka Mrak ir ji nepanaši į vaizdo įraše matomą asmenį.

Slovėnijos naujienų portalui 24ur ligoninė patvirtino, kad visa ši istorija – melas.

Ligoninė akcentuoja, kad Slovėnijoje nebuvo „jokių viešų diskusijų“ ar panašaus „skandalo“.

„Vaizdo įraše matoma moteris nėra Liublianos universiteto medicinos centro vyriausioji slaugytoja.

Vaizdo įraše matoma ponia nedirba ir niekada nedirbo Liublianos universiteto klinikiniame centre.

Vaizdo įraše rodomas įvykis mūsų įstaigoje neįvyko“, – naujienų portalui 24ur teigė Liublianos universiteto medicinos centras.

O tikroji vyriausioji slaugytoja Z.Mrak paragino piliečius pasiskiepyti nuo COVID-19, nes vakcina yra saugi ir puikiai apsaugo nuo sunkių ligos formų bei mirties.

Naujienų portalo 24ur publikacijoje taip pat užsimenama, kad renginyje, kuriame pasirodė melagingai slauge apsimetusi moteris, kartu dalyvavo ir keli ryškiausi šalies skiepų priešininkai.

Pandemijos metu slaugė nesikeitė

Netrukus po oficialiai išplatinto ligoninės atsakymo, kad vaizdo įraše užfiksuota moteris niekada joje nedirbo, pasigirdo sąmokslo teorijų, kad taip ligoninė esą bando išsisukinėti ir „pamiršti“ buvusią darbuotoją. Tačiau tai nėra tiesa.

Naudojantis WayBackMachine.org įrankiu, galima atidžiai išnagrinėti oficialios ligoninės interneto svetainės istoriją.

2020 metų rugsėjo 19 dieną padarytoje ekrano kopijoje aiškiai matoma, kad Z.Mrak tuo metu taip pat buvo ligoninės vyriausiąja slauge.

Ji bendravo su žiniasklaida visos pandemijos metu.

ZUMAPRESS.com/Liubliana
ZUMAPRESS.com/Liubliana

Paneigė dirbusi ligoninėje

Vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota moteris, iš lapelio skaitanti melagieną, interneto erdvėje pasirodė šių metų liepą.

Jį platino aktyviai informaciją, nukreiptą prieš vakcinaciją ir melagienas apie pandemiją skleidžiantis „Youtube“ platformos kanalas, pavadinimu „Osma generacija“ (liet. „Aštuntoji karta“).

Tačiau vėliau vaizdo įrašas buvo pašalintas iš platformos dėl bendruomenės taisyklių pažeidimo.

Tačiau įraše liko pranešėjos vardas ir pavardė. Tai slovėnė Vera Kanalec.

Lapkričio 22 dieną ji išplatino įrašą savo „Facebook“ paskyroje, neigdama informaciją, kad ji yra atsistatydinusi Liublianos medicinos centro slaugos vadovė.

DĖMESIO .... Mūsų ir užsienio žiniasklaidoje bei FB sklinda melaginga informacija .... Esu mokyklos medicinos sesuo, šiuo metu pensijoje ir niekada nedariau tokių pranešimų kaip jie skelbiami !!!“, – socialiniame tinkle rašė V.Kanalec.

Ragino netikėti melais

Pasiteiravus, ar įmanoma asmenį „užkrėsti“ onkologiniu susirgimu vakcinacijos metu, onkoimunologas M.Strioga teigė, kad tai yra „iš oro ištraukti paistalai“.

„Tai yra nesusiję dalykai. Kur vakcina, kur vėžys. Tai yra kosmosas, net neoru komentuoti tokius dalykus“, – kalbėjo medikas.

TV TOPAS nuotr./Marius Strioga
TV TOPAS nuotr./Marius Strioga

Išgirdęs, kad melagiena sparčiai plinta socialiniuose tinkluose, onkoimunologas apgailestavo, kad dalis vartotojų patiki tokiomis nesąmonėmis.

„Jei žmonės tokiais dalykais dalijasi, tai tada yra beviltiška. Tikrai pandemijos nesuvaldysime, jei žmonės tikės tokiomis nesąmonėmis“, – komentavo medicinos specialistas.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min