Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vidutinės šeimos vaiko priežiūrai iš „Sodros“ – per 10 000 Eur išmokų: per kiek laiko tiek sutaupytumėt?

Vaiko priežiūra
15min.lt / Vaiko priežiūra
Šaltinis: Remiamas turinys
Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
13
A A

„Nemokėdami mokesčių, įvairioms gyvenimo situacijoms puikiausiai sutaupytume patys“, – pasakytų dažnas socialinio draudimo kritikas. Tačiau kaip tai atrodytų iš tiesų? Koks yra įmokų ir išmokų santykis? Viena iš didžiausių „Sodros“ biudžeto dalių atseikėjama motinystei, vaiko priežiūros išlaidoms. Taigi, paskaičiuokime, kiek vidutinei Lietuvos šeimai reikėtų taupyti, norint užsitikrinti tokią finansinę padėtį, kokią prižiūrint vaiką dabar siūlo valstybė?

Motinystei – tik keli procentai

Klausimą – per kiek laiko sutaupytų iš valstybės gaunamą vaiko priežiūros sumą, kelia vidutinius šalies atlyginimus uždirbanti Akvilės ir Tomo šeima. Abiejų atlyginimai ant popieriaus siekia 812, 8 Eur, o į rankas kiekvienas už išdirbtą mėnesį gauna apytiksliai po 643 Eur (642,47 Eur).

Kas mėnesį nuo Akvilės ir Tomo uždarbių į ligos ir motinystės draudimą nubyra po 3,4 proc. jų atlyginimo. Ligos „suvalgo“ 1,2 proc., o motinystė – 2,2 proc. Tai reiškia, kad motinystės draudimui nuo vidutinio atlyginimo skiriama po 17,8 Eur. Taigi apytiksliai menama šeima į minėtą draudimą „investuoja“ po 36 eurus per mėnesį. O kiek per vienerius ar dvejus vaiko priežiūros metus ši šeima sulaukia paramos iš valstybės?

Motinystės draudimui nuo vidutinio atlyginimo skiriama po 17,8 Eur.

Išmokos – per 10 000 Eur

Keturis pirmuosius mėnesius mokamus 100 proc. atlyginimo siekiančios ir „lubų“ neturinčios nėštumo ir gimdymo išmokos, o likusius dešimt mėnesių – vaiko priežiūros išmoka. Pastaroji taip pat siekia 100 proc. buvusio uždarbio, bet negali viršyti dviejų šalies vidutinių atlyginimų.

Taigi vidutinį atlyginimą uždirbusiai besilaukiančiai Akvilei per dekretines atostogas valstybė sumokės kiek daugiau nei keturias jos buvusio atlyginimo išmokas, apytiksliai 2 697 Eur. Po 100 proc. savo buvusio atlyginimo – 643 Eur – ji gaus ir per 10 vaiko priežiūros mėnesių. Tai reiškia – dar 6 430 Eur. Iš viso Akvilė per motinystės laiką iš valstybės gaus maždaug 9 430 Eur. Prie šio šeimos biudžeto galima pridėti ir Tomo pirmąjį tėvystės mėnesį gautą 100 proc. atlyginimo siekiančią išmoką – 643 Eur. Taigi bendra parama vienerius metus vaiką auginančiai vidutinei šalies šeimai yra apytiksliai 10 040 Eur.

Jei mažylio besilaukianti pora pasirinktų dvejų metų vaiko priežiūras atostogas, skaičiuojant panašiu principu, išmoka šeimai sudarytų 10 794 Eur. Į šią sumą įskaičiuojamos minėtos Akvilės motinystės išmokos – kiek daugiau nei keturi mėnesiai po 643 eurus, dešimt mėnesių po 70 proc. atlyginimo dydžio siekiančių išmokų – apie 450 Eur – ir 12 antrųjų metų mėnesių po 40 proc. buvusio darbo užmokesčio – apytiksliai 257 Eur. Prie šeimyninio vaiko priežiūros biudžeto vėl pridedamas ir Tomo tėvystės mėnuo, kai vyras gauna 100 proc. savo vidutinio darbo užmokesčio.

Jei mažylio besilaukianti vidutinius atlyginimus uždirbanti pora pasirinktų dvejų metų vaiko priežiūras atostogas, „Sodros“ išmoka šeimai sudarytų 10 794 Eur.

Pabrėžtina tai, kad šią sumą Tomas ir Akvilė gautų ir tada, jei darbo rinkoje su tokiu atlygiu būtų buvę tik vienerius metus – kitaip tariant, mokesčius būtų sumokėję bent 12 kartų per 24 mėn. Tai reiškia, kad sumokėję minimaliai įmokų – 12 mėn. po 36 Eur, kas siekia 432 Eur, gautų minėtuosius 10 040 Eur.

O kiek Akvilei ir Tomui truktų laiko susitaupyti sumą, kuri per vienerius ar dvejus vaiko priežiūros metus sumokama iš visų piliečių suneštų įmokų?

Per kiek laiko pavyktų susitaupyti?

Akvilės ir Tomo bendras mėnesines pajamas sudaro du vidutiniai atlyginimai – 1 286 Eur į rankas. Sakykime, šeima nuomojasi vidutinį dviejų kambarių butą Vilniuje, kurio nuomos vidurkis praėjusiais metais svyravo apie 400–450 Eur. Penktadalį savo pajamų Akvilė ir Tomas dar skiria komunalinėms išlaidoms, taip pat nemenką dalį išleidžia ir maistui. „Swedbank“ duomenimis, praėjusiais metais vidutinis lietuvio maisto krepšelis sudarė 291 Eur. per mėnesį. Tai reiškia, kad Akvilei ir Tomui nuo atlyginimų lieka apie 400–500 Eur. Kiek, įvertinant kitas gyvenimiškas išlaidas, tokia šeima galėtų atsidėti vaiko planavimui ir kiek užtruktų pats taupymas?

Jei šeima atsidėtų tiek, kiek motinystės draudimui sumoka šiandien – po 36 eurus per mėn., vienerių metų priežiūros atostogų sumai, kurią dabar suteikia valstybė, taupytų 19,5 metų.

Jei darytume prielaidą, kad Tomas ir Akvilė kas mėnesį atsidės tiek, kiek motinystės draudimui sumoka šiandien – po 36 eurus, vienerių metų priežiūros atostogų sumai, kurią dabar suteiktų valstybė, taupyti jiems reiktų maždaug 235 mėnesius, kitaip tariant – apie 19,5 metų. Stengdamiesi tokiu pat principu sutaupyti dvejų metų vaiko priežiūros atostogų išmoką, Akvilė ir Tomas užtruktų apytiksliai 24 metus.

Galbūt vaikelį planuojantys Akvilė su Tomu šiam tikslui išgalėtų kas mėnesį atseikėti daugiau? Atidėjusi po 50 eurų, valstybės suteikiamą metų vaiko priežiūros paramą –10 040 eurų – šeima sukrapštytų per 169 mėn., tai reiškia – maždaug per 14 metų. Jei tokiu būdu šeima norėtų sutaupyti dvejų metu atostogoms, minėtą sumą kas mėnesį reikėtų atidėti 18 metų.

Nusprendę šeimos planavimui skirti po 100 Eur Akvilės ir Tomo vienerių metų vidutinės šeimos vaiko priežiūroms išmoką sutaupytų per 7 metus, o dvejų – maždaug per 9.

Taip pat skaitykite: Antrųjų vaikų priežiūros metų lankstumas: nuo „rokiruotės“ iki mamos karjeros

Net labai pasispaudus ir kas mėnesį į taupyklę įdedant po kelis šimtus eurų, vidutinei šeimai, norinčiai sutaupyti vienerių ar dvejų metų valstybės skiriamų išmokų sumą, reikėtų vaiko planavimą atidėti 4–5 metams.

VIDEO: Ką privalote žinoti apie vaiko priežiūros išmokas?
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 6 Vaikas tėvas Sodra Sociumas
Daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min