Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 22d. 15:52 , Atnaujinta: 2018 lapkričio 22d. 17:09

Susitarimu tobulinti etatinį apmokėjimą pasipiktinę mokytojai spaudė į kampą ministrę

Andrius Navickas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Mokytojų namuose – mokytojų suvažiavimas

Trečiadienį Lietuvos švietimo profsąjungų bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų pasiektas sutarimas dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio tobulinimo tik dar labiau papiktino mokytojus, sako streiką ugdymo įstaigose koordinuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. Jis teigia negalintis trečiadienio pokalbio ministerijoje pavadinti konstruktyviu. Anot profsąjungos vadovo, mokytojų streikas Lietuvoje plečiasi, jis tęsis.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, trečiadienį streikavo 60-ies ugdymo įstaigų mokytojai, ketvirtadienį – 73-ijų.

„Nepasakyčiau, kad vakar buvo konstruktyvus pokalbis. Buvo viskas išsakyta ir bandoma surašyti protokolą, kaip ir anksčiau, kažkokį slaptą [...], ir sutarti dėl kitų dalykų. Nors mes sakėme tuos reikalavimus, bet bandoma sutarti kažkaip kitaip. Ir šiandien buvo teigiama, kad atsiras protokolas. Bet koks protokolas? Jeigu mes vakar sutarėm, tai kodėl jo nepasirašėm visos šalys susirinkusios? Akivaizdu, kad taip negalima daryti“, – prieš Vilniaus mokytojų namuose vykstantį mokytojų suvažiavimą 15min kalbėjo A.Navickas.

„Prezidentūra susirūpinusi“

Trečiadienį po profsąjungų ir Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų posėdžio ministerija pranešime žiniasklaidai išdėstė punktus, dėl kurių, tobulinant etatinio apmokėjimo modelį, buvo susitarta.

Jie – šio teksto apačioje.

„Matome tuos siūlymus, bet negalime pešioti iš bendro konteksto kažkokių procentų. Turime visumą sutarti, visą sistemą“, – apie pasiūlymų sąrašą kalbėjo A.Navickas.

Jis etatinio apmokėjimo modelio ir streikų klausimą ketvirtadienį aptarė prezidentūroje. Susitikimas, anot A.Navicko, vyko su keturiais patarėjais.

„Prezidentūra irgi susirūpinusi, irgi nori padėti spręsti susidariusią situaciją. Su prezidentūros pagalba ir su kitomis profesinėmis sąjungomis pavyko išsigryninti tuos dalykus to, ko mes, švietimo bendruomenė, norime. Tie dalykai yra visiškai vieningi.

Visos švietimo profesinės sąjungos, manau, kad dabar pradės kalbėti vienu balsu, kad lygiai tų pačių dalykų visi nori: 20 proc. pakelti darbo užmokesčio koeficientus, mažinti vaikų skaičių klasėse nuo rugsėjo 1 dienos, susitarti dėl aiškios darbo užmokesčio sistemos, kuri neskaldytų, nepriešintų, kad būtų vienoda visoje Lietuvoje“, – komentavo profsąjungos vadovas.

Neatmeta galimybės pasirašyti kolektyvinę sutartį

A.Navicko vadovaujama profesinė sąjunga nėra pasirašiusi Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties. Profsąjungos pirmininkas neatmeta galimybės, kad ateityje, susitarus dėl modelio tobulinimo, ši sutartis bus pasirašyta.

Ketvirtadienį Vilniaus mokytojų namuose vyksta mokytojų – streikuojančių ir ne tik – suvažiavimas.

Jame, be minėto A.Navicko, dalyvauja 380 pedagogų, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariai, Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, valdančiųjų „valstiečių“ frakcijos narys Seime, norą dalyvauti prezidento rinkimuose išreiškęs Naglis Puteikis, „valstietis“ Valerijus Simulikas.

A.Navicko kalba mokytojų buvo sutikta plojimais. Švietimo ir mokslo ministrei pradėjus skaityti trečiadienį suderintus siūlymus dėl modelio tobulinimo, A.Navickas rėžė: „Mūsų pateiktų reikalavimų ministerija net nediskutavo.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė

Suvažiavimo dalyvių bruzdėjimas pertraukė ministrės kalbą. Viena iš jų šūktelėjo: „Kaip klausyti tą nesąmonę.“

N.Puteikis: nebus streikų, nebus algų

J.Petrauskienė kalbą tęsė toliau. „Norėčiau padėkoti vakar dalyvavusiems [profsąjungų atstovams], nes [...] diskutavome jau gerokai po darbo laiko“, – sakė ji ir pažadėjo sutarimus įforminti protokolu.

Kalbėti į sceną užlipo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas, opozicinės konservatorių frakcijos narys Vytautas Juozapaitis. Jis atkreipė dėmesį, kad švietimo ir mokslo ministrė J.Petrauskienė suvažiavime pasirodė, pažymėjo, kad už pokyčius švietimo sistemoje atsakinga ne tik ji.

V.Juozapaitis išreiškė viltį, kad penktadienį ir streikuojantys, ir nestreikuojantys pedagogai sugrįš į savo darbo vietas.

Po šių žodžių salėje nuskambėjo garsūs „ne“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Naglis Puteikis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Naglis Puteikis

Į susirinkusiuosius kreipėsi ir prezidentu siekiantis tapti N.Puteikis.

„Nebus streikų, nebus ir algų“, – iš tribūnos teigė jis, o žodžius palydėjo plojimai.

Po 17 val. salę paliekančią ministrę J.Petrauskienę palydėjo mokytojų skanduojamas „gėda“.

„Baigėsi darbo valandos?“ – suriko suvažiavimo dalyvis.

„Ne, mano darbo valandos nesibaigė. Aš tiesiog turiu važiuoti į televiziją duoti interviu“, – susirinkusiesiems atsakė J.Petrauskienė.

Atnaujinta 17:09

Žada tęsti streikus

A.Navickas, išklausęs ministrės žodžius, teigė, kad kalba jį labai stipriai nuliūdino, streikai, anot jo, tęsis ir kitą savaitę.

„Ministrė toliau kalba, bet negirdi“, – dėstė profsąjungos vadovas. Jo teigimu, į sąrašą dėl etatinio modelio tobulinimo įtraukti tik patogūs siūlymai, o protokolas esą rengiamas profsąjungai nežinant.

Aiškinęs, kad Švietimo ir mokslo ministerija jo vadovaujamos profsąjungos pateiktų reikalavimų nediskutavo, A.Navickas šią mintį patikslino: „Mes siūlymus išsakėme, bet matome, kad jie į protokolą net neįtraukti [...]. Protokolo irgi dar nematėme, nors ministrė teigė, kad susitarė.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vytautas Juozapaitis ir Edmundas Pupinis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vytautas Juozapaitis ir Edmundas Pupinis

A.Navickas tikino, kad Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga neturi susitarimo su jokiomis politinėmis jėgomis, o į suvažiavimą atvykę politikai buvo kviesti.

J.Petrauskienė: visi profsąjungų siūlymai buvo įgarsinti

Švietimo ir mokslo ministrė J.Petrauskienė tvirtino, kad penktadienį profsąjungas pasieks trečiadienį suformuotas etatinio apmokėjimo modelio tobulinimo planas.

„Siekiant kad tie rūpesčiai, kuriuos šiandien kelia mokytojai, mokyklų vadovai, švietimo bendruomenė, būtų pašalinti ir tie susitarimai būtų įforminti oficialiai“, – dėstė ministrė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokytojų namuose – mokytojų suvažiavimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokytojų namuose – mokytojų suvažiavimas

Paklausus, ar A.Navickas sako tiesą teigdamas, kad trečiadienį jo vadovaujamos profsąjungos reikalavimai nebuvo išdiskutuoti, ministrė atsakė: „Vakar dalyvavo profesinės sąjungos. Andrius Navickas pasikvietė mokytojų, kurie dalyvavo susitikime. Visi siūlymai buvo įgarsinti ir visi kartu dalyvaujant buvo užrašyti.“

„Manau, visi siūlymai yra įvardyti. O nesutarimui, matyt, plėtotis turim turėti labai objektyvių priežasčių“, – apie ateitį, jeigu mokytojai toliau streikuos, net ir parengus dokumentus, kalbėjo J.Petrauskienė.

Susitarimai

Trečiadienį dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelio tobulinimo buvo rastas konsensusas – ministerijos ir Lietuvos švietimo profsąjungų atstovai sutarė dėl šių pokyčių:

  • didinti nekontaktinių valandų, skiriamų pasiruošti pamokoms, skaičių viršutinę ribą nuo 50 iki 60 proc.;

  • detaliau apibrėžti, kiek nekontaktinių valandų galima skirti už pasiruošimą pamokoms įvairių dalykų mokytojams, priklausomai nuo to, kokį dalyką ir kokiose klasėse jie moko, nustatyti minimalią ribą;

  • nustatyti apatinę ribą, kiek gali būti skiriama valandų už vadovavimą klasei. Siūloma, kad tam galėtų būti skiriama ne mažiau kaip 130 valandų per metus. Mokytojo darbo krūvio sandaroje valandos už vadovavimą klasei būtų skiriamos atsižvelgus į klasės komplekto dydį ir mokinių amžiaus tarpsnio sudėtingumą;

  • numatoma, kad pradinių klasių mokytojams, kurie per metus turi 756 kontaktines valandas, turėtų būti sudaromas visas etatas;

  • numatyta peržiūrėti specialiųjų mokyklų ar klasių ugdymo, mokymo namuose finansavimo rodiklius, taip pat vienam mokiniui nustatytą švietimo pagalbos lėšų sumą ir pagal galimybes visas šias sumas padidinti.

Šie siūlymai, kaip trečiadienį teigė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, bus įtraukti į 2017-aisiais šešių profsąjungų pasirašytą Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį.

Dėl dalies siūlymų reikės keisti teisės aktus.

ŠMM: ketvirtadienį streikuoja 73 švietimo įstaigos

Mokytojai dėl etatinio apmokėjimo modelio streikuoja jau daugiau nei pusantros savaitės. Ministerijos duomenimis, ketvirtadienį streikuoja 73 švietimo įstaigos, prie streiko prisijungė – 7, jį nutraukė – 2.

Vienuolikoje iš šių mokyklų streikuoja tik 1–4 pedagogai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokytojų namuose - mokytojų suvažiavimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokytojų namuose - mokytojų suvažiavimas

Streikuojantieji naująjį modelį vadina neskaidriu, piktinasi tuo, kad mokytojai visoje Lietuvoje už tą patį darbą uždirba skirtingai dėl galimybės subjektyviai interpretuoti tvarką.

Nauja mokytojų apmokėjimo tvarka įsigaliojo nuo rugsėjo – pedagogų alga skaičiuojama pagal išdirbtas valandas mokant, rengiantis pamokoms bei dirbant bendruomenei. Etatą sudaro 36 valandos per savaitę arba 1512 valandų per metus.

Darbai etato viduje nustatomi mokyklos vidaus tvarkos taisyklėse arba juos kolektyvinėje sutartyje nustato mokyklos vadovas.

Opozicija inicijuoja interpeliaciją

Įvedant etatinį apmokėjimo modelį siekiama atlyginti už visus mokytojo darbus, išlaikyti stabilų darbo krūvį, į mokyklas pritraukti jaunų specialistų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokytojų namuose – mokytojų suvažiavimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokytojų namuose – mokytojų suvažiavimas

Ministerijos duomenimis, nuo rugsėjo, įvedus etatinio apmokėjimo modelį, algos didėjo 70 proc. mokytojų.

Opozicija dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo, kitų metų švietimo biudžeto, aukštųjų mokyklų jungimo, ugdymo programų keitimo, ministrės vyro Evaldo Petrausko verslo ir kitų klausimų švietimo ir mokslo ministrei J.Petrauskienei inicijavo interpeliaciją.

Premjero Sauliaus Skvernelio įsitikinimu, J.Petrauskienę norima pašalinti dėl vykdomų reformų, kurių esą reikėjo seniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

01:25
02:13
01:11

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min