Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 7d. 22:59

Baigiamasis egzaminas Kinijoje: 15 valandų prie mokslų kasdien, milžiniškas stresas ir konkurencija

Mokslai Kinijoje
„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr. / Mokslai Kinijoje

Daugiau nei 12 valandų praleistų mokykloje, nesuskaičiuojamas kiekis kasdien laikomų testų ir kas mėnesį vykstančių bandomųjų egzaminų, spaudimas būti geriausiam ir psichologiniai iššūkiai. Tokia Kinijos moksleivių, laikančių Gaokao baigiamąjį egzaminą, kasdienybė. 15min kalbinti moksleiviai sutartinai sako, kad tai buvęs sunkiausias periodas jų gyvenime, kurio nesiryžtų kartoti.

Gaokao egzaminas – svarbiausias Kinijos moksleivių bilietas į geriausius šalies universitetus, todėl pasiruošimas jam vyksta tris vidurinės mokyklos metus.

Du metus mokiniai mokosi visko, kas susiję su egzaminu. Paskutiniai metai skirti kartojimui, testų rašymui, namų darbų darymui ir bandomųjų egzaminų laikymui.

„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Mokslai Kinijoje
„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Mokslai Kinijoje

„Paprastai tariant, paskutinieji metai skirti pasiruošti Gaokao ir tai yra patys sunkiausi metai per visą mokyklos laikotarpį“, – pasakoja egzaminą prieš ketverius metus laikiusi Chen Xiaojie ir priduria, kad tokios patirties daugiau niekada nekartotų.

Namo – tik po dešimtos vakaro

Gaokao egzaminą sudaro trys privalomi egzaminai – kinų kalba ir literatūra, matematika bei anglų kalba. Kiekvieno iš egzaminų vertė lygi 150 taškų. Pasirenkamuosius – humanitarinius arba gamtos mokslų – egzaminus moksleiviai renkasi pagal norimą specialybę.

„Mokiniai gali rinktis ar laikyti istoriją, politiką ir geografiją, ar fiziką, chemiją ir biologiją. Kiekviena iš šių dalių verta 100 taškų. Bendrai kiekvienas moksleivis laiko egzaminą iš šešių skirtingų dalykų“, – paaiškina Chen.

O kaip atrodo Kinijos moksleivių rutina paskutiniais metais mokykloje?

Keltis į mokyklą mokiniams tenka šeštą valandą ryto, o joje būti – jau po valandos, nes laikrodžiui išmušus septynias, prasideda pusvalandžio trukmės „rytinis skaitymas“ dalykų, kuriuos privalu įsiminti egzaminui.

„Kartojame istorinius faktus, kinų poemas, angliškus žodžius, gramatiką“ – sako Chen.

Kartojimui pasibaigus, mokinių laukia sporto pratimai lauke, kur nepaisant oro sąlygų, šiems tenka bėgti du ar tris ratus aplink stadioną.

„Kai bėgame, skanduojame tam tikrus šūkius ir taip sveikiname naują dieną“, – paskutiniuosius metus mokykloje prisimena ką tik ją baigusi Yijia Gao.

Dažniausiai neturime laiko ilsėtis.

Sugrįžusių į klases moksleivių, čia laukia keturios pamokos, trunkančios po 45 minutes. Vidurdieniui atėjus, prasideda pietų metas. Nors pietų pertrauka trunka apie pusantros valandos, pietums, kaip sako Chen, daug laiko neskirdavo, vos pusvalandį.

„Dažniausiai neturime laiko ilsėtis. Vietoj to darome namų darbus, o likusį laiką miegame klasėse, ant stalų padėję galvas“, – dėsto ji.

Pavalgę ir šiek tiek pailsėję mokiniai sugrįžta į klases, kur jų laukia dar trys pamokos, o po jų – vakarienė mokykloje.

Tačiau diena tuo nesibaigia.

„Po vakarienės, apie septintą valandą vakaro, grįžtame į klases, kur savarankiškai mokomės iki dešimtos vakaro. Tris valandas kiekvienas mokinys namų darbus daro tyloje“, – pažymi Chen.

Savarankiškai atliekant namų darbus kalbėtis negalima, o tam, kad tylos niekas nesudrumstų, klasei skiriamas prižiūrėtojas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Skaičiuotuvas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Skaičiuotuvas

Dešimtą valandą vakaro Kinijos moksleiviai pagaliau gali keliauti namo. Tačiau dauguma sugrįžusių ilsėtis neskuba – jie toliau daro namų darbus. Namų darbų mokykloje užduodama tiek daug, kad mokiniams neužtenka visos dienos mokykloje jų pabaigti.

„Net jeigu pabaigiame namų darbus, mūsų visada laukia pasiruošimai egzaminams. Aš dažniausiai eidavau miegoti apie vidurnaktį“, – prisimena Chen.

„Beveik palūžau“

Bandomųjų egzaminų paskutiniais mokyklos metais Kinijos moksleiviams netrūksta. Jie mokykloje vyksta dažnai, maždaug kas mėnesį, todėl mokinių nebestebina.

„Po tokių egzaminų mūsų pažymiai išrikiuojami nuo geriausią balą gavusio iki prasčiausią balą surinkusio. Sąrašai pakabinami klasėse, todėl kiekvienas gali matyti, kaip klasės draugams pasisekė egzamine“, – pasakoja Chen. Esą tokiu būdu moksleivius norima motyvuoti.

Kai tik turėdavau laisvą minutę, galėdavau užmigti praktiškai bet kur.

Dažną bandomųjų egzaminų laikymą Šanchajaus universitete studijuojanti Xiyue Liang įvardija kaip didžiausią pasiruošimo iššūkį: „Be to, kiekvienas gali matyti tavo balą, todėl kiekvieną kartą stengiesi pasirodyti kaip įmanoma geriau, o tai sunku.“

Nors egzaminui ruoštis buvo nelengva, ji sako, kad tuo metu jautėsi laiminga. Mokytojai, tėvai, klasės draugai moksleivę palaikė, o ji pati įgijo daug naujų žinių.

Vis dėlto Chen pripažįsta, kad pasiruošimo egzaminui laikotarpis išvargina ir emociškai, ir fiziškai. Ji prisimena laiką, kai dėl patiriamo streso negalėdavo miegoti, jausdavo nuolatinį nuovargį: „Kai tik turėdavau laisvą minutę, galėdavau užmigti praktiškai bet kur.“

Emociškai toks intensyvus ruošimasis, pasak jos, taip pat slegia. Pamokos Kinijoje vyksta nuo pirmadienio iki šeštadienio, todėl laisva lieka tik viena diena – sekmadienis.

„Iš mūsų tikimasi, kad visą savo energiją skirsime pasiruošimui Gaokao. Nors mokiausi gerai, bet prieš didžiuosius egzaminus vis tiek nerimaudavau“, – kalba pašnekovė.

Chuttersnap nuotr./ Unsplash nuotr./Kinija
Chuttersnap nuotr./ Unsplash nuotr./Kinija

Konkurencija Kinijoje, pasak jos, milžiniška, todėl egzamine svarbus kiekvienas taškas.

„Prisimenu laiką, kai negalėdavau miegoti, verkdavau vidury nakties, bet vis tiek keldavausi iš ryto ir taip leisdavau visas dienas“, – apie sunkumus užsimena Chen.

„Beveik palūžau“, – pripažįsta ji. Sunkų laikotarpį, kaip pati teigia, išgyventi padėjo mama.

Aš tiesiog beviltiškai norėjau pasirodyti gerai egzamine.

Panašias emocijas besiruošdama egzaminui jautė ir Yijia. Ji sako, kad paskutiniais metais mokykloje net nustojo kalbėti su kitais žmonėmis: „Taip buvo ne dėl streso, bet dėl to, kad aš neturėjau laiko, aš tiesiog beviltiškai norėjau pasirodyti gerai egzamine.“

Moksleivėms antrino ir Uhano technologijų universitete studijuojantis Yijie Zheng, kuris pasakoja apie baigiamaisiais metais smukusius pažymius, savo nestabilią psichologinę būseną.

„Gerai, kad nugalėjau visas kliūtis ir galiausiai mano pasirodymas egzamine buvo geras“, – džiaugiasi jis.

Mokyklą šiais metais baigęs Ruohao Jia pridėjo, kad situaciją apsunkindavo ir klasėje vyraujanti atmosfera, kuri, kaip pats sako, „buvo įtempta“, o klasės draugai – sunerimę.

Emocinių ir psichologinių problemų dėl intensyvaus pasiruošimo, Chen manymu, Kinijoje turi ne vienas. Dauguma prie situacijos bando prisitaikyti, apie tai nekalba, tačiau kai kuriuos patiriamas stresas ir įtampa priveda prie savižudybės: „O kiti tiesiog randa savų būdų, kaip tai išgyventi.“

Nuo balo priklauso viskas

Gaokao egzamine svarbus bendras balas, lemtingas stojant į universitetus. Po egzamino rezultatų paskelbimo, moksleiviai turi galimybę stoti į norimus universitetus. Kiekvienas universitetas turi minimalų stojimo balą, o tai reiškia, kad įstoti į tam tikrą universitetą gali tik studentai, kurių balas atitinka reikalavimus.

Kadangi konkurencija Kinijoje didelė, o vietų į geriausius šalies universitetus skaičius ribotas, visų dalykų egzaminą privalu išlaikyti puikiai.

„Negali gerai mokytis vienų dalykų ir blogai kitų, nes bendras balas vis tiek bus gana žemas ir įstoti į gerus universitetus nepavyks.

Net jeigu nori studijuoti matematiką ir matematikos egzaminą išlaikai puikiai, bet nelabai gerai anglų kalbą, kinų egzaminą, tai reiškia, kad vis tiek neįstosi į gerą universitetą“, – apie tvarką kalba Chen.

Visi 15min kalbinti studentai pripažįsta – įstoti į gerą universitetą Kinijoje sunku, nes moksleivių yra per daug, o gerų universitetų per mažai.

Negali gerai mokytis vienų dalykų ir blogai kitų, nes bendras balas vis tiek bus gana žemas ir įstoti į gerus universitetus nepavyks.

„Kiekvienas moksleivis dirba labai sunkiai, tačiau jeigu jam nepasiseka egzamine, visos pastangos nueina veltui. Todėl beveik kiekvienas mokinys jaučia didelį spaudimą prieš Gaokao. Nuo balo priklauso viskas“, – apibendrina Chen.

O ar dažni Kinijoje sukčiavimo egzamine atvejai?

„Nesu sutikusi ir nepažįstu žmogaus, sukčiavusio egzamine“, – sako pašnekovė.

„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Mokslai Kinijoje
„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Mokslai Kinijoje

Egzaminavimo tvarka Kinijoje, kaip pati teigia, labai griežta. Į egzaminą moksleiviams galima pasiimti tik ribotą skaičių daiktų. Prieš įeinant į egzamino patalpas, kiekvienas mokinys yra patikrinamas naudojant specialias mašinas. Kiekvienoje klasėje yra kameros ir maždaug trys egzamino dalyvius prižiūrinčios mokytojos.

„Aš manau, kad sukčiauti Gaokao labai sunku, net jeigu tokių atsiranda, jiems skiriamos tam tikros bausmės – pavyzdžiui, sukčiaujantiems neleidžiama du ar tris metus laikyti egzamino“ – apie pasėkmes pasakoja Chen.

„Kartais moksleiviai sukčiauja, bet tai nutinka retai. Įprastuose egzaminuose mokykloje mokiniai sukčiauja, bet Gaokao egzamine ne, nes žino pasekmes. Tai nelegalu“, – pabrėžia Xiyue.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min