Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 8d. 13:46 , Atnaujinta: 2017 gegužės 8d. 17:08

Edukologijos universitetą jau siūloma jungti prie Kauno, ne prie Vilniaus universiteto, Šiauliams irgi duotas šansas

Lietuvos edukologijos universitetas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Lietuvos edukologijos universitetas

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) gali būti jungiamas prie kuriamo naujo Kauno universiteto, nors premjero sudaryta darbo grupė, vadovauta švietimo ir mokslo ministrės, siūlė, kad LEU taptų Vilniaus universiteto dalimi. Ministerija dabar siekia, kad pedagogai būtų rengiami ir Vilniuje, ir Kaune, ir Šiauliuose.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) įregistruotame nutarimo projekte siūloma LEU prijungti prie Kauno universiteto. Kartu pažymima, kad pedagogų rengimą reikia užtikrinti ne tik Kaune, bet ir Vilniuje – Vilniaus universitete.

Su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene susisiekti ir išgirsti ministerijos motyvus 15min kol kas nepavyko. LEU vadovybė pareiškė, kad komentarų šia tema nebus.

LEU ir Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) yra dar prieš porą metų pradėję jungimosi procesą, kuris, užtarėjų Seime dėka, buvo atkeliavęs ir į parlamentą, jungtuvėms pritarė Seimo Švietimo ir mokslo komitetas.

Tačiau premjerui Sauliui Skverneliui ir švietimo ir mokslo ministrei pasipiktinus tokiu savarankiškumu, valdantieji sutarė, jog parlamente LEU ir VDU susijungimas nebus svarstomas, kol į jį neatkeliaus pertvarkos planas.

Taigi, pagal naują ŠMM siūlymą, tiek LEU, tiek VDU būtų vieno darinio – naujai formuojamo Kauno universiteto dalimi.

Švietimo ir mokslo ministerija žada „kokybišką produktą“

Švietimo ir mokslo ministerija lakoniškai reagavo į prašymą pakomentuoti tokį netikėtą sprendimą.

Ministrės J.Petrauskienės patarėja ryšiams su visuomene Gabrielė Vasiliauskaitė savo atsakyme 15min teigė, kad pedagogai bus rengiami trijuose miestuose.

Vyriausybė, išanalizavusi pateiktą planą, jį patikslino išgrynindama tris pedagogų rengimo kompetencijų centrus – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose, – teigiama atsakyme.

„Darbo grupė pateikė Vyriausybei pertvarkos planą, kuriuo numatoma sukurti sisteminį pedagogų rengimą visoje Lietuvoje. Vyriausybė, išanalizavusi pateiktą planą, jį patikslino išgrynindama tris pedagogų rengimo kompetencijų centrus – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose“, – teigiama atsakyme.

„Vilniaus universitetas praėjusią savaitę paskelbė kuriantis Edukologijos centrą, atitinkamai pedagogų rengimas telkiamas taip pat ir Kaune bei Šiauliuose, kur bus sukoncentruotos specialiosios pedagogikos studijos. Universitetų skaičius, kuris su kuriuo jungiasi, nėra svarbiausia. Mes perprojektuojame visą sistemą į kokybiško produkto kūrimą“, – pridūrė ministrės patarėja.

M.Adomėnas: ministerija pasidavė politiniam spaudimui

Kaip pirmadienį 15min sakė Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas, konservatorius Mantas Adomėnas, tai yra ženklas, kad ministerija traukiasi.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mantas Adomėnas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mantas Adomėnas

„Žinome apie politinį spaudimą, susijusį su LEU ir VDU susijungimu. Aiškiai ministerija atsitraukė nuo ekspertų siūlymo ir pasidavė tam politiniam spaudimui, – pabrėžė jis. – Tai rodo, kad jokių vilčių dėti į pertvarkos planą negalima, nes nuo pat pradžių prasidėjo atsitraukimas. Jokios politinės valios eiti taip, kaip ekspertai pasiūlė, kaip būtų racionaliausia, nėra.“

M.Adomėnas pabrėžė, kad konkrečiai šis siūlymas prieštarauja ŠMM darbo grupės apibrėžtiems pertvarkos principams, pavyzdžiui, kad nebūtų jungiami universitetai, esančių skirtinguose miestuose. Be to, darbo grupė esą buvo žadėjusi, kad pedagogai turėtų būti rengiami ten, kur geriausi studentai, tai yra VU.

„Matome, kad reforma jau pateko į politikavimo ir lobistinių interesų spąstus“, – pridūrė jis.

J.Augutis turi savo viziją

VDU rektorius Juozas Augutis 15min neigė siūlęs darbo grupei apsigalvoti dėl LEU ir siūlyti jį prijungti prie naujo Kauno universiteto.

„Ne visai taip. Mano siūlymas ir mūsų siūlymas yra šiek tiek kitas, kad Lietuvos aukštąjį mokslą reikia gydyti truputį kitu dalyku, išgydyti ligą, kuri labai aiški yra, kad daugelis universitetų užsiėmė vienu metu ne savomis studijomis ir nuo to labai nukrito kokybė“, – sakė J.Augutis.

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. Juozas Augutis
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. Juozas Augutis

Tačiau, anot jo, vietoje to, kad profiliai būtų gryninami, bandoma sukurti, jo žodžiais, kažkokį didelį Kauno universitetą, kuriame technologijos mokslai būtų maišomi su humanitariniais.

J.Augučio nuomone turėtų būti taip, kad technologijos mokslais užsiimtų ne Klaipėdos, o KTU ir VGTU. Tuo metu Vilniaus universiteto nereikia plėsti, o daryti jam atsvarą iš kitų.

„Taip, Kauno universitetai, ir LEU, ir galbūt net ir M.Riomerio universitetą dar pagalvočiau – juk negali būti vienos teisės mokyklos Lietuvoje. Tokia turėtų būti logika dėl ko ir ką mes darome“, – sakė jis.

VDU rektorius pabrėžė, kad taip būtų išgryninti universitetai. „Tada reikėtų žiūrėti, kas lieka per maži, galėtų integruotis į kažkokį didesnį darinį, kad bendrąsias studijas galėtų uždengti“, – sakė jis.

J.Augučio teigimu, silpnosios universitetų vietos – studijų programos, kurias universitetai prisiėmė, tačiau jos anksčiau jiems nebuvo būdingos.

„Ir čia žaidžia šitą žaidimą dabar, kažkokie interesai – vienu turto, kiti kažkokie ten miestų ar panašiai. Visiškai nepasižiūrėdami į esmę. Tie žmonės, ta darbo grupė ir negalėjo to suprasti, jie toli nuo universitetų, jie per verslo prizmę į tai žiūrėjo, juos galima suprast, ant jų negalima pykti. Bet iš tiesų liga yra ta, kurią sakau, o gydymas jos labai paprastas“, – pabrėžė rektorius.

Projektą svarstys Seimas

Nutarimo projektą dar turi apsvarstyti Vyriausybė, o jį tvirtintų Seimas.

Ne kartą nuogąstauta, kad po to, kai jis pateks į Seimą, iš projekto gali nieko nelikti, nes dauguma aukštųjų mokyklų neturi jokio noro jungtis ir ieško užtarėjų parlamente.

LEU dar iki darbo grupei paskelbiant siūlymus pabrėžė savo siekius jungtis su Kaune veikiančiu Vytauto Didžiojo universitetu (VDU), tokioms jungtuvėms šios aukštosios mokyklos yra gavusios Seimo Švietimo komiteto pritarimą. Visgi, pagal darbo grupės siūlymus ir ŠMM įregistruotą projektą, dabartinis VDU netektų savarankiškumo, nes Kaune veikiantys universitetai (išskyrus Lietuvos sveikatos mokslų universitetą) jungtųsi į vieną aukštąją mokyklą.

Premjero sudarytai darbo grupei vadovavo švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. Ji ne kartą yra raginusi nepriimti sprendimų dėl LEU ir VDU jungimo, kol darbo grupė nepateiks savo siūlymų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min