Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 18d. 12:48

G.Paluckas stojo ginti kairuolišką laidą kūrusius moksleivius: net kontroversiškų idėjų sklaida turi būti gerbiama

Gintautas Paluckas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Gintautas Paluckas

15min rašė, kad Kauno jėzuitų gimnazijos moksleiviai sukūrė „YouTube“ kanalą, kuriame siekiama analizuoti griežtai kairiajai ideologijai artimas temas. Tačiau pasirodžius laidai apie JAV imperializmą, mokykla pagrasino mokinius pašalinti iš mokyklos ir teigė, kad skelbiamas turinys „įgyja rūpestį keliantį antivalstybinį atspalvį“. Į tai sureagavo Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, teigdamas, kad net kontroversiškų idėjų sklaida turi būti saugoma ir gerbiama pliuralistinėje demokratijoje.

Pasak jo, partija kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM), kad ši pradėtų tyrimą, siekiant išsiaiškinti, ar mokyklos vadovybė neperžengė savo įgaliojimų ribos ir nepažeidė mokinių konstitucinių teisių į žodžio laisvę ir laisvą idėjų sklaidą.

Socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko teigimu, pasirodžiusi žinia apie moksleivių kuriamo projekto uždraudimą ir grasinimus moksleivius išmesti iš mokyklos verčia sureaguoti į gimnazijos atliktus veiksmus, nes žodžio laisvė yra esminė ir kertinė.

„Žodžio laisvė ir laisva idėjų sklaida neturi amžiaus cenzo. Ji galioja ir žmonėms, kurie nėra pilnamečiai. Konstitucija saugo netgi tokių idėjų, kurios kam nors nepriimtinos ar keliančios kontroversiją, laisvą sklaidą“, – teigia G.Paluckas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Tai pat jis pažymi, kad grasinimai pašalinimu iš mokyklos ir reikalavimai pakeisti padarytą vaizdo įrašą jį ypač stebina, nes mokykla neturi jokių įgaliojimų kištis į ten besimokančių asmenų laisvalaikio veiklą.

Žodžio laisvė ir laisva idėjų sklaida neturi amžiaus cenzo.

„Vaizdo įrašas nebuvo išleistas mokyklos vardu ar ištekliais, tad šie grasinimai buvo daromi siekiant užgniaužti mokyklos vadovybei nepatinkančias idėjas. Ne ginčytis, argumentuoti, bet pašalinti“, – teigia LSDP pirmininkas.

Moksleiviai sako – varžoma laisvė, gimnazija įžvelgia pavojų

Kaip 15min rašė anksčiau, praėjusių metų lapkritį grupė Kauno jėzuitų nevalstybinės katalikiškos gimnazijos moksleivių platformoje „YouTube“ sukūrė, kaip patys rašo, kairuolišką kanalą ,,Giljožinios“.

Jis, autorių teigimu, kuriamas kaip atsvara besikuriančioms dešiniosioms, neoliberalioms partijoms bei siekiant palaikyti kairiąją politiką Lietuvoje.

Pasirodžius pirmajai laidai apie Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) imperializmą, kurioje kalbama, esą JAV tik išnaudoja kitas valstybes, kaip nurodo laidos kūrėjai, mokyklos administracija paprašė medžiagą ištrinti, o nesutikus, pagrasino pašalinti iš mokyklos.

Moksleiviai čia įžvelgia cenzūrą, nes, jų teigimu, gimnazija oficialių priežasčių, kodėl laida netinkama, nepateikė.

Laidos kūrėjų teigimu, vėliau bandyta ieškoti kompromiso, tačiau jo pasiekti kol kas nepavyko ir laidos kūrimas buvo nutrauktas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Priestato atidaryme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Priestato atidaryme

Savo ruožtu gimnazijos vadovybė ir mokytojų bendruomenė 15min sakė moksleivių veikloje įžvelgiantys pavojų ir neigia ribojantys jų saviraišką.

„Pasirodžius minėtam vaizdo įrašui apie JAV imperializmą, mes jį matėme platesniame kontekste. 2019 metų gruodžio mėnesį mokyklos erdvėje įrašo kūrėjai panaudojo valstybės draudžiamą sovietinę simboliką“, – nurodė gimnazijos atstovai.

Jų teigimu, pirmiausia buvo imtasi švietėjiškos veiklos, organizuotos diskusijos apie SSRS represijas, radikalizmo žalą.

„Kadangi sovietinės simbolikos panaudojimas 2021 metų sausio 12 d. išaugo į antiamerikietišką anarchistinę simboliką naudojantį vaizdo įrašą, primenantį sovietinę propagandą, tai sustiprino įtarimus, kad radikalios idėjos yra toliau plėtojamos ir įgyja rūpestį keliantį antivalstybinį atspalvį.

Tiek sovietinės, tiek anarchistinės simbolikos naudojimas verčia mus manyti, jog šio vaizdo įrašo pasirodymas sausio 13 d. išvakarėse nebuvo atsitiktinumas, todėl gimnazijos bendruomenė reagavo labai rimtai į tokius mūsų vertybėmis prieštaraujančius mokinių veiksmus“, – nurodė Kauno jėzuitų gimnazijos valdyba.

Gimnazijos bendruomenė reagavo labai rimtai į tokius mūsų vertybėmis prieštaraujančius mokinių veiksmus.

Net ir kontroversiškų idėjų sklaida turi būti gerbiama

G.Paluckas, reaguodamas į situaciją, teigia, kad jėzuitų bendrijos vertybes atstovaujanti mokykla turėtų suprasti, kaip svarbu gerbti skirtingas idėjas demokratinėje šalyje.

„Jėzuitų ordinas, būdamas kontroversiškas, turintis ilgaamžę religinės netolerancijos istoriją, sukurtas persekioti kitatikius, Kontrreformacijos metu (ypač XVII a.) persekiojęs evangelikų ir stačiatikių tikėjimo žmones Lietuvoje, o XVIII a. pabaigoje susietas su Imperinės Rusijos politika, turėtų puikiai suprasti, kodėl net kontroversiškų idėjų sklaida turi būti saugoma ir gerbiama pliuralistinėje demokratijoje“, – sako LSDP pirmininkas.

Jo teigimu, imperializmo tema itin svarbi ir aktuali, nes Lietuva per savo istoriją yra patyrusi įvairių imperijų priespaudą – nuo Rusijos imperijos, nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos.

Viešoje erdvėje pasirodę mokyklos argumentai, esą „anarchistinis“ turinys kažkaip pateisina grasinimus, atsiduoda Sovietmečiu.

„JAV imperializmo tema tikrai turėtų būti pažįstama gimnazijos steigėjams – jėzuitų ordino nariams. 1989 metais, lapkričio 16 d. Salvadore, San Salvadoro mieste, Centrinės Amerikos Universitete, kuriame dirbo jėzuitų ordino vienuoliai, JAV remiamos Salvadoro kariuomenės pajėgos, siekdamos sužlugdyti jėzuitų ordino narių organizuotas taikos derybas su marksistais sukilėliais, išžudė 6 jėzuitų ordino narius

Šias žudynes įvykdžiusį „Atlacatl“ batalioną rengė, finansavo ir treniravo Jungtinės Amerikos valstijos, kad šie kariautų prieš kairiuosius sukilėlius. Šias žudynes nusikaltimu yra pripažinusi San Salvadoro valstybė, nusikaltimu žmonijai yra pripažinęs Ispanijos teismas (penki iš šešių jėzuitų buvo Ispanijos piliečiai).

Tad kyla klausimas – ar jėzuitų ordinas, kaip institucija, gali negerbti savo ordino narių, nužudytų dėl JAV imperinės politikos Centrinėje Amerikoje, atminimo?“ – istorinius faktus vardija G.Paluckas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Todėl, jo teigimu, „neprotinga, neapgalvota, baili ir neatsakinga“ mokyklos vadovybės reakcija į informaciją veikiau nurodo negebėjimą argumentais apginti savo idėjų ir pozicijų.

„Viešoje erdvėje pasirodę mokyklos argumentai, esą „anarchistinis“ turinys kažkaip pateisina grasinimus, atsiduoda Sovietmečiu“, – nurodo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min