Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 19d. 13:40

Kauno „Varpelio“ pradinėje mokykloje – aistros dėl apklausos apie sportą su neįgaliais vaikais

„Diskriminacijos radaras“ Diskriminacijos radaras
Donato Gvildžio iliustr. / „Diskriminacijos radaras“

15min skaitytojas pranešė, kad Kauno „Varpelio“ pradinėje mokykloje šiuo metu vyksta, jo manymu, neetiška tėvų apklausa – esą klausimai apie tai, ar vaikai nori dalyvauti pamokose su turinčiais protinę, psichinę negalią, neveda prie visuomenės augimo ir didesnės tolerancijos. Kauno miesto savivaldybės bei mokyklos aiškinimu, pačiomis pamokomis kaip tik ir siekta didesnės vaikų integracijos, tačiau pripažinta, kad būdas apie tai informuoti tėvus pasirinktas neteisingas. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pripažino, kad vaikų su specialiais poreikiais integravimas nevyksta sklandžiai.

„Man čia visiškas absurdas, negalime taip elgtis ir tikėtis, kad mūsų visuomenė gali augti ir toleruoti skirtingus žmones. Ir daugumai tos mokyklos tėvų čia yra visiškai normali apklausa“, – panoręs likti anonimu stebėjosi apklausa vyras.

Apklausoje tėvų klausiama, ar jų vaikas norėtų dalyvauti kūno kultūros pamokoje kartu su vaiku, turinčiu protinę, psichinę negalią. Perspėjama, kad gali mažėti fizinis krūvis. Informuojama, kad bus grupės, kuriose nebus integruojamų vaikų, turinčių negalią ir bus viena grupė, kurioje bus vaikų su negalia.

Tėvų prašoma pasirinkti vieną iš šių grupių.

15min skaitytojo nuotr. /Apklausa tėvams
15min skaitytojo nuotr. /Apklausa tėvams

„Vaikų su specialiaisiais poreikiais integravimas nesklandus“

ŠMSM atsiųstame komentare teigiama, kad liūdna pripažinti, tačiau specialiųjų poreikių turinčių vaikų integravimas nėra toks sklandus, kaip norėtųsi.

„Tai patvirtina ir šios mokyklos rengiamos apklausos pavyzdys. Seniai suformuotos nuostatos vis dar gyvos mūsų visuomenėje, kartais „kitokių“ vaikų klasėse nenori tėvai. Mokykla yra visuomenės nuostatų atspindys, tiesa, vienos švietimo įstaigos aktyviau jas mėgina keisti, kitoms ne taip gerai sekasi“, – teigiama ŠMSM komentare.

Anot komentaro, Bendrojo ugdymo mokyklos turi puikių ir integravimo, ir bendradarbiavimo su specialiųjų poreikių vaikais ugdančiomis mokyklomis pavyzdžių: „Kuo daugiau tokių vaikų bus ugdoma kartu, tuo greičiau keisis tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, visuomenės nuostatos.“

Ministerijos teigimu, skundų iš tėvų dėl specialiųjų poreikių vaikų integravimo pasitaiko, paprastai nenorima, kad klasėje mokytųsi specialiųjų poreikių vaikas. „Konkrečiai dėl šio atvejo užklausėme mokyklos steigėjo Kauno miesto savivaldybės ir pačios mokyklos“, – teigiama ministerijos komentare.

Mokyklos direktorė situacijos nekomentuoja

15min kreipėsi į Kauno „Varpelio“ pradinę mokyklą, tačiau direktorė Daina Gitana Paražinskienė, tepatvirtinusi, kad yra susipažinusi su šia apklausa, teigė nieko nekomentuosianti.

Norėjo užkirsti kelią galimiems konfliktams

Kauno miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Asta Keruckė, komentuodama situaciją, teigė, kad nuo šių metų rugsėjo „Varpelio“ pradinėje mokykloje fizinio ugdymo pamokose Kauno krepšinio mokykla „Žalgiris“ vykdo fizinio aktyvumo ir krepšinio užsiėmimus. Šiuo projektu, anot jos, siekiama gerinti moksleivių fizinio ugdymo pamokų kokybę ir didintų jų fizinį aktyvumą, pakelti bendrą sveikatos lygį, pagerinti fizinio ugdymo pamokų lankomumą bei sudominti mokinius sportu.

Taip pat projekto metu numatyta integruoti į veiklas Kauno specialiosios olimpiados klubo (KSOK) atletus. Tai asociacija, kuri globoja sutrikusio intelekto asmenis, skatina jų fizinį, emocinį ir psichologinį tobulėjimą, siekia didesnės negalią turinčių žmonių socialinės integracijos.

„Šio projekto metu norima vykdyti bendras sporto treniruotes su „Varpelio“ pradine mokykla, bendromis treniruotėmis didinti sutrikusio intelekto asmenų socialinę integraciją, eliminuoti socialinę atskirtį tarp vaikų“, – aiškino A.Keruckė.

Kadangi, pasak jos, negalią turintiems vaikučiams palankiau mokytis grupėse, kuriose yra mažiau mokinių, mokykla nusprendė vaikų tėvams pateikti klausimą, ar jie sutiktų, kad vaikai sportuotų kartu su KSOK atletais.

Pasak mokyklos atstovų, tai buvo reikalinga tam, kad tėvai būtų informuoti, galėtų plačiau pasikalbėti su savo atžalomis.

„Taip planuota sudaryti atitinkamo dydžio grupes, kadangi paprastai vaikai sportuoja didelėse grupėse, o projektui vykdyti buvo reikalingos mažesnės. Taip pat mokykla ankstesniais atvejais buvo susidūrusi su priešišku keleto pavienių tėvų požiūriu, todėl norėjo užkirsti kelią galimiems konfliktams, iš anksto informuodama ir atsiklausdama jų nuomonės“, – teigė A.Keruckė.

Mokykla ankstesniais atvejais buvo susidūrusi su priešišku keleto pavienių tėvų požiūriu, todėl norėjo užkirsti kelią galimiems konfliktams, iš anksto informuodama ir atsiklausdama jų nuomonės, – teigė A.Keruckė.

Vis dėlto, pasak savivaldybės atstovės, nors mokyklos pastangos prisidėti prie vaikų integracijos yra vertinamos, buvo pasirinktas netinkamas tėvų informavimo būdas, kuris galėjo būti suprastas, kaip skatinantis diferencijuoti vaikus.

Kauno savivaldybė vienareikšmiškai pasisako už negalią turinčių vaikų integraciją. „Tiek Kauno darželiuose, tiek mokyklose spec. poreikių turintys vaikai mokosi kartu su kitais mokiniais, kartu dalyvauja renginiuose, popamokinėse veiklose“, – priminė A.Keruckė.

Portale 15min, bendradarbiaujant su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, veikia iniciatyva, skatinanti pastebėti ir nenumoti ranka į diskriminacijos atvejus, „Diskriminacijos radaras“. Pasijutote diskriminuojami dėl lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės ar religijos? Kreipkitės – mes jums padėsime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min