Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 26d. 20:57

Kova dėl patalpų Kaune: privati gimnazija vejama lauk, nes vietos reikia valstybinei

Kauno šv. Mato gimnazija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno šv. Mato gimnazija

Prieš 4,5 metų Kaune savo veiklą pradėjusi privati Šv. Mato gimnazija iš savivaldybės gavo teisę nemokamai naudotis patalpomis Vaidoto g. Sutarties, pasirašytos su gimnazijos steigėja – Vilkaviškio vyskupija, galiojimo laikas baigsis šių metų liepos 23 d. Kauno valdžia nusprendė jos nepratęsti – patalpose įkurdins naują švietimo įstaigą, nes dabartinės rezultatai nedžiugina. Užvirė ambicijų kova.

Nuo 2018 metų rugsėjo 1 d. Kauno miesto savivaldybė neplanuoja pratęsti panaudos sutarties, pagal kurią Šv. Mato gimnazija šiuo metu valdo gimnazijos pastatus ir žemės sklypą. Nors katalikiškos Šv. Mato gimnazijos mokinių žinių patikrinimų rezultatai bei ugdymo lygmuo, kaip teigia šios švietimo įstaigos atstovai, kyla, 2017 m. lapkričio 27 d. gimnazijos vadovas sulaukė Kauno miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriaus vedėjo pasirašyto rašto, kuriame gimnazijos bendruomenei pateiktas pasiūlymas. Siūloma nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. patalpose, kuriose veikia Šv. Mato gimnazija, vykdyti KTU Inžinerijos licėjaus pradinio, pagrindinio vidurinio ir specializuoto ugdymo programą.

Nepratęsus panaudos sutarties Šv. Mato gimnazijos Kaune gali nebelikti, nes kitų patalpų, kuriose apie 450 mokinių ugdanti gimnazija galėtų vykdyti savo veiklą, vienintelė mokyklos steigėja Vilkaviškio vyskupija neturi.

Tokiam sprendimui nepritaria visa gimnazijos bendruomenė – gimnazijos steigėjai, vadovybė, mokinių tėvai. Reaguojant į galimus pokyčius, mokyklos koridoriuose atsirado įvairūs plakatai su užrašais: „Mokyklos vertybės yra svarbiau nei naujai nudažytos sienos“, „Stosim prieš pinigus su tikėjimu ir viltimi“, „Ar pinigus galima priskirti prie vertybių“, „Mokiniai – ne daiktai, kuriuos galima perkelti“.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno šv. Mato gimnazija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno šv. Mato gimnazija

Gimnazijos vadovybė ilgą laiką skundėsi, jog Kauno miesto savivaldybė neatranda laiko net pokalbiui, galimai diskusijai. Mokyklos atstovų teigimu, joks derinimas su Šv. Mato gimnazijos bendruomene nevyko, savivaldybėje atsisakyta susitikti net ir su pačiu Vilkaviškio vyskupu.

Švietimo ir mokslo ministerija taip pat pasiūlė Kauno miesto savivaldybės administracijai kartu su Vilkaviškio vyskupijos kurija aptarti klausimą dėl tolesnės Šv. Mato gimnazijos veiklos tęstinumo. Akivaizdu, jog abi pusės pralošia dėl dialogo nebuvimo. Ir tas dialogas tarp abiejų konfliktuojančių pusių pagaliau užsimezgė sausio 26-ąją – Kauno miesto savivaldybėje surengtas pasitarimas. Tiesa, jame ir toliau netrūko emocijų. Kaip situaciją įvardijo Kauno miesto vicemerė Rasa Šnapštienė, abi pusės tarsi bando paklodę timptelti savon pusėn, bet niekas dėl to nelaimi.

Nesikeičia 4,5 metų

Pasak Kauno miesto savivaldybės atstovų, per 4,5 metų, kuomet Vaidoto gatvėje esančiame beveik 5 tūkst. kv. m pastate šeimininkauja Šv. Mato gimnazija, ji nesiėmė jokių rimtesnių žingsnių, kad mokykla ir jos aplinka būtų rekonstruota, taptų šiuolaikiška ir jauki. Kol Kauno miesto savivaldybė atnaujina valstybines mokyklas – rekonstruoja jų pastatus, sanitarinius mazgus, prie mokyklų esančius sporto aikštynus, įrenginėja išmaniąsias klases – Šv. Mato gimnaziją lankantys vaikai yra priversti mokytis tokioje pačioje aplinkoje kaip ir prieš 4,5 metų.

„Norime, kad tokie pokyčiai pasiektų ir šioje miesto dalyje besimokančius kauniečių vaikus“, – paaiškino Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Nijolė Putrienė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Nijolė Putrienė

Pasak pasitarime dalyvavusio Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio, Petrašiūnuose, Žemuosiuose Šančiuose, Vaišvydavoje ir Panemunėje gyvenantys kauniečiai privalo turėti bent vieną stiprią gimnaziją. O Šv. Mato gimnazija tokia nėra.

"Tikrai nelinkiu nieko blogo mokyklai, tačiau nenorima pažiūrėt į problemą. Galiu atnešti jums veidrodį, jei reikia. Pamatysit", – gimnazijos atstovams pasiūlė Visvaldas Matijošaitis.

„Esu žmogus, atėjęs iš verslo, tad remiuosi tik skaičiais. Jūsų švietimo įstaiga vertinama prastai, rodikliai prasti, patalpų būklė prasta. Su tokiais vertinimais jūsų gimnazistai niekur nenueis – į jokias aukštąsias mokyklas. Tikrai nelinkiu nieko blogo mokyklai, tačiau nenorima pažiūrėt į problemą. Galiu atnešti jums veidrodį, jei reikia. Pamatysit. Didžioji dauguma savivaldybės narių pritaria sprendimui perkelti į tas patalpas kitą gimnaziją“, – patikino V.Matijošaitis.

Lygina su kita katalikiška gimnazija

Kauno valdžia sulaukė kaltinimų, kad yra nusistačiusi prie katalikiškas mokyklas, tačiau atsakydami į tai, Kauno miesto savivaldybės atstovai pabrėžė, kad laikinojoje sostinėje veikia ir savivaldos remiama nevyriausybinė Jono Pauliaus II gimnazija, kurios rezultatai – visai kitokie.

„Jokiais būdais nesame nusiteikę prieš katalikiškas vertybes. Kaune veikianti privati Jono Pauliaus II gimnazija yra įrodymas, kaip puikiai mieste gali dirbti katalikiška gimnazija. Ši mokykla ne tik demonstruoja gerus rezultatus, bet ir puikiai tvarkosi bei visiškai atliepia vietos bendruomenės lūkesčius. Be to, vyksta nuolatinis dialogas su įstaigos vadovybe, dalinamasi gerosiomis patirtimis. Dėl šių priežasčių pastato, kuriame įsikūrusi ši mokykla, panaudos sutartis su savivaldybe pratęsiama.

Pagrindinis mūsų siekis – turėti stiprią gimnaziją šioje miesto dalyje, kuri aprėpia Petrašiūnus, Vaišvydavą, Panemunę ir Žemuosius Šančius. Deja, šiandien galime konstatuoti, jog prieš puspenktų metų, pasirašant sutartį, vietos bendruomenei duoti įsipareigojimai sukurti stiprią mokyklą ir skirti dėmesį pastato bei aplinkos tvarkymui Šv. Mato gimnazijoje liko neįgyvendinti. Akivaizdu, kad šioje situacijoje pokyčiai yra būtini. Vertiname ne tik šiuos duomenimis, bet ir iš vietos gyventojų gaunamus atsiliepimus, kurie toli gražu nėra pozityvūs“, – pabrėžė N.Putrienė.

Pasak jos, tarp visų Kaune veikiančių privačių mokyklų Šv. Mato gimnazijos rezultatai yra patys žemiausi. Lyginant su absoliučiai visomis miesto mokyklomis – rezultatai irgi vieni prasčiausių.

Su tuo nesutiko nei susitikime dalyvavęs Šv. Mato gimnazijos direktorius Rytis Baltrušaitis, nei gimnazijos tėvų komiteto pirmininkė.

„Mūsų vaikai yra laimingi. Vienas mokinys net sirgdamas astma nori eiti į mokyklą, nes direktorius ryte su juo vardu pasisveikina. O juk mokinių yra apie 500“, – teigė gimnazistų tėvelių atstovė.

Pasiruošė auginti rezultatus

Pasak R.Baltrušaičio, Kauno miesto savivaldybės Švietimo skyrius niekuomet nesikreipė į gimnaziją, nenurodė, kokių pokyčių jai reikia, neišsakė priekaištų. Gimnazijos rezultatai, anot jo, gerėja. Tereikia duoti laiko. Direktorius siūlė pasirašyti naują patalpų panaudos sutartį – ne 5, o 25-eriems metams, kad galima būtų įrodyti, jog Šv. Mato gimnazija yra pasiruošusi tapti viena pažangiausių ir geriausiai reitinguojamų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Baltrušaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Baltrušaitis

„Mes negauname kvietimų dalyvauti tam tikrose olimpiadose, konkursuose, o tai atsiliepia rezultatams. Esam nauja administracija, esam pasiruošę auginti rezultatus. Išleistume pirmąją laidą, kuri mokėsi pas mus nuo 1 iki 12 klasės, tuomet galėtume žiūrėti, kokius rezultatus pasiekėme. Pažymys ir balas – tik viena gero rezultato dalis. Šančiuose yra trys pagrindinės mokyklos, kurios nežiba rezultatais. Kodėl ne jas stiprinti ir versti gimnazija?“, – klausė Šv. Mato gimnazijos vadovas.

Nejau Petrašiūnų, Vaišvydavos, Panemunės ir Žemųjų Šančių teritorijoje nėra kito jokio tinkamo pastato, kur galėtų kurtis licėjus ar nauja stipri gimnazija? Atsakydamas į 15min jam užduotą klausimą, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petraukas patikino, jog išties nėra. Bent jau tokio, kuris nepareikalautų milžiniškų investicijų.

Savivaldybės atstovai užtikrino, kad tame pačiame pastate ir toliau veiks gimnazija. KTU Inžinerijos licėjus tėra tik viena iš svarstomų galimų alternatyvų. Kol kas jokių konkrečių sprendimų dėl šios įstaigos nepriimta. Kita vertus, pasak miesto valdžios atstovų, Inžinerijos licėjus yra viena pirmaujančių mokymo įstaigų mieste, išsiskirianti savo aukštais rezultatais, aprėpianti 1-12 klases ir tuo pačiu turinti poreikį plėstis.

Pateikė du pasiūlymus

Pirmosios alternatyvos atveju Kauno miesto savivaldybė kartu su Vilkaviškio vyskupija įkurtų bendrą įstaigą, kuri valdytų čia veikiančią gimnaziją. Teisė paskirti mokyklos direktorių ir atsakomybė už rezultatus priklausytų savivaldybei.

Penktadienį su Šv. Mato gimnazijos steigėjais bei vadovais susitikę Kauno miesto savivaldybės atstovai pateikė dvi galimas alternatyvas, kurios padėtų minimoje miesto dalyje turėti stiprią gimnaziją. Pirmosios alternatyvos atveju Kauno miesto savivaldybė kartu su Vilkaviškio vyskupija įkurtų bendrą įstaigą, kuri valdytų čia veikiančią gimnaziją. Teisė paskirti mokyklos direktorių ir atsakomybė už rezultatus priklausytų savivaldybei.

Antrosios alternatyvos atveju vyskupijai būtų pasiūlytos patalpos „Žiburio“ pagrindinėje mokykloje, kurioje savo veiklą galėtų tęsti Šv. Mato gimnazija. Dabartinėse gimnazijos patalpose būtų įkurtas kurios nors gerus rezultatus demonstruojančios miesto mokyklos padalinys.

Antrąjį pasiūlymą Šv. Mato direktorius atmetė iš karto – Vilkaviškio vyskupija negali peržengti savo teritorijos ribų ir kurtis Kauno mieste. Dėl antrojo jis žadėjo pasitarti su gimnazijos steigėja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: B.Vanagas penktas, V.Žala – 13-as, A.Juknevičius kovoja su gedimais

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

Tiesiogiai 24sek

Griausmingas Roko Giedraičio sugrįžimas: „Rytas“ – ALBA

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Tiesiogiai Gazas

Arūnas Gelažninkas įveikė priešpaskutinį etapą, prie finišo artėja ir B.Bardauskas

Vardai

„Eurovizijos“ atrankoje – žvaigždžių desantas: grupė „120“ jau dabar save vadina nugalėtojais

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Čekai pagerbė prieš 50 metų susideginusį studentą

Aktualu

Perspėja dėl žiniasklaidos: situaciją lygina su karo padėtimi

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Naujienos

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: B.Vanagas penktas, V.Žala – 13-as, A.Juknevičius kovoja su gedimais

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

Tiesiogiai 24sek

Griausmingas Roko Giedraičio sugrįžimas: „Rytas“ – ALBA

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Tiesiogiai Gazas

Arūnas Gelažninkas įveikė priešpaskutinį etapą, prie finišo artėja ir B.Bardauskas

Vardai

„Eurovizijos“ atrankoje – žvaigždžių desantas: grupė „120“ jau dabar save vadina nugalėtojais

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Čekai pagerbė prieš 50 metų susideginusį studentą

Aktualu

Perspėja dėl žiniasklaidos: situaciją lygina su karo padėtimi

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min