Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Laboratorija ant ratų – galimybė „pasimatuoti“ mokslininko profesiją

Birželio pradžioje kelionę po šalies mokyklas pradėjusi Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠČ) mobili mokslinė laboratorija praėjusią savaitę užsuko į Smalininkus. Su būriu moksleivių turėjau progą pasižvalgyti po mokslo pasaulį, o jaukiai įsitaisę čia pat įrengtame planetariume, leidomės į kosminę – gyvybės paieškų Visatoje – kelionę.
Laboratorija ant ratų
Laboratorija ant ratų / ŠMSM

Jurbarko rajono Smalininkų miestelis aną savaitę tapo mokslu besidominčių jaunuolių traukos centru – į technologijų ir verslo mokyklos kiemą užsuko neįprastas, modernios mokslinės įrangos prikrautas vilkikas. Nors „MoMoLab“ mobilioji mokslinė laboratorija po šalį keliauja jau penkerius metus, tačiau man tai buvo naujiena. Kažką panašaus esu mačiusi tik Holivudo filmuose, todėl su nekantrumu laukiau, kada galėsiu įžengti į mokslo pasaulį.

15min nuotr./Smalininkuose – mobili laboratorija
15min nuotr./Smalininkuose – mobili laboratorija

Projekto koordinatorius Stepas Šafranauskas atskleidė, kad – tai pasaulyje unikali idėja, o analogijų ir pačiam neteko matyti.

Tai ne vien smagi ekskursija, o puiki galimybė „pasimatuoti“ mokslininko profesiją.

„Mobili mokslinė laboratorija skirta mokiniams, o ypač naudinga ji gyvenantiems regionuose. Tai ne vien smagi ekskursija, o puiki galimybė „pasimatuoti“ mokslininko profesiją. Skatiname įjungti tyrėjo mąstymą, generuoti mokslines idėjas. Tereikia noro ir šiek tiek pastangų, o tada jau atvyksta padėti pasiruošę konsultantai, kurie atsigabena įvairią įrangą ir priemones“, – paaiškino S.Šafranauskas.

„MoMoLab“ projektas susideda iš daugybės veiklų: tai ne vien mobili, bet ir demonstracinė bei stacionari laboratorijos ir, žinoma, mokslininkų bendruomenė.

Lankantis Smalininkuose laboratorijoje kaip tik darbavosi Tauragės Versmės gimnazijos moksleivės. Užsiėmimą vedusios mikrobiologės Alisos Gricajevos paprašiau papasakoti, ką veikia prie mikroskopų palinkusios merginos.

„Žiūrime, bakterijas, mieliagrybius, pelėsinius grybus. Norime, kad mokiniai pamatytų, kokia yra didelė bakterijų įvairovė ir kokia ši sritis įdomi“, – trumpai paaiškino ji.

Dar svarsčiau studijuoti mediciną, bet supratau, kad mane domina ne vien tik žmogus, bet ir plika akimi nematomas pasaulis.

Paklausta, kuo ją žavi mikrobiologijos mokslas, pašnekovė atsakė: „Nuo pat vaikystės domėjausi gamta, o mikrobų pasauliu susižavėjau vos tik apie jį išgirdusi. Dar svarsčiau studijuoti mediciną, bet supratau, kad mane domina ne vien tik žmogus, bet ir plika akimi nematomas pasaulis.“

Susidarė įspūdis, kad entuziazmu mokslininkė užkrėtė ir moksleives, nes po užsiėmimo visos vieningai sakė, kad buvo labai įdomu. Paprašytos pasidalyti įspūdžiais, iš Tauragės atvykusios merginos sakė: „Pamokose net nepastebėjau, kokie visi tie mikroorganizmai įdomūs“, „Galėjome dirbti su mikroskopu ir sužinoti dalykus, kurių mokykloje nesimokome. Pagalvojau, kad tai galėtų būti mano profesija“, „Dar nežinau, kuo norėčiau būti, bet laboratorijos man patinka, todėl turėsiu progą pamąstyti ir galbūt rinksiuosi biologiją“.

Be to, mobiliąją laboratoriją jos rekomendavo aplankyti kiekvienam, o ypač tiems, kurie mano, kad gamtos mokslai yra nuobodūs, nes tai gera proga pakeisti požiūrį.

15min nuotr./Smalininkuose – mobili laboratorija
15min nuotr./Smalininkuose – mobili laboratorija

Pristatydamas „MoMoLab“ projektą S.Šafranauskas užsiminė, kad moksleiviai, padedami mokslininkų, vykdo tyrimus, todėl norėjosi sužinoti daugiau. Įranga universali, todėl ir pritaikyti ją galima labai plačiai.

„Vieni moksleiviai iš pasirinktos vietovės ėmė dirvožemio, vandens, vietinių ūkininkų daržovių mėginus ir matuodami įvairius parametrus tyrė užterštumą. Labai įdomi mintis kilo kitos mokyklos vaikams: jie tyrė, kaip iš laiptais bėgiojančių moksleivių energijos būtų galima išgauti elektrą. Dar buvo skaičiuojamas Marso kanjonų amžius, taip pat naudojant specialią įrangą stebėti šikšnosparniai ir pelėdos. Mūsų tikslas ne išrasti ką nors naujo, o susipažinti su moksliniu procesu“ , – kelis konkrečius atvejus prisiminė pašnekovas.

Mūsų tikslas ne išrasti kažką naujo, o susipažinti su moksliniu procesu“ , – kelis konkrečius atvejus prisiminė pašnekovas

15min nuotr./Smalininkuose – mobili laboratorija
15min nuotr./Smalininkuose – mobili laboratorija

Aplankę laboratoriją patraukėme į mobilų planetariumą, įrengtą čia pat, mokyklos salėje. Patogiai įsitaisę su moksleiviais leidomės į kosminę kelionę ir su filmo autoriais Visatoje ieškojome gyvybės.

Naujais mokslo metais MaMoLab laboratorija atnaujins vizitus po mokyklas ir sudarys sąlygas mokiniams atlikti mokslinius eksperimentus darbus, išbandyti tyrėjo profesiją. Mobilios laboratorijos vizitai į mokyklas – ES finansuojamo projekto ,,Mokinių gebėjimų atskleidimo ir jų ugdymo sistemos plėtra“ dalis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Reklama
Inovacijų agentūros teikiamas paslaugas teigiamasi vertina 88 proc. klientų
Reklama
Paroda „Beauty Expo 2024“: trys dienos profesionaliems grožio produktams ir paslaugoms
Reklama
IKEA mažina kainas
Parašykite atsiliepimą apie 15min