Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Parduotuvę įkūręs moksleivis gauna pelną, o darbuotojams moka didesnį atlyginimą nei minimalus

SMOLŠOPO_komanda
M.Andrašiaus nuotr./ Mokomosios mokinių bendrovės "SMOLŠOPAS" darbuotojai
Šaltinis: 15min
15
A A

„Geras verslas yra toks, kai išvyksti metams, prie jo neprisilieti, o grįžęs verslą randi taip pat gerai veikiantį arba veikiantį netgi geriau“, – apie principą, kuriuo vadovaujasi plėtodamas mokyklos parduotuvės veiklą, kalba uteniškis dvyliktokas Mantas Andrašius.

Jis prieš metus, vasario 4-ąją, paragintas ekonomikos mokytojo, įkūrė Mokomąją mokinių bendrovę (MMB) „SMOLŠOPAS“ ir nenaudojamose Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos patalpose įsteigė parduotuvę, kurioje prekiauja užkandžiais – itališkomis apkepėlėmis, sūreliais, vafliais, sausainiais, sultimis, vandeniu.

Verslininku svajojo tapti nuo vaikystės

Dešimtoje klasėje neužsiėmiau jokia visuomenine veikla – buvo tik mokykla ir šokiai. Visu kitu metu mokiausi pats: skaičiau apie psichologijos galias, kūno kalbą, skaičiau, kaip tapti vadovu, kaip kurti verslą – kaip tapti turtingu ir laimingu. Kaupiau informaciją ir nusprendžiau, kad gana tik skaityti.

„Mano tėtis verslininkas, o aš vos ne nuo pat gimimo sakiau, kad užaugęs būsiu verslininku, milijonieriumi. Su šia mintimi ir augau. Bėgant metams ieškojau idėjų, skaičiau knygas. Dešimtoje klasėje neužsiėmiau jokia visuomenine veikla – buvo tik mokykla ir šokiai. Visu kitu metu mokiausi pats: skaičiau apie psichologijos galias, kūno kalbą, skaičiau, kaip tapti vadovu, kaip kurti verslą – kaip tapti turtingu ir laimingu. Kaupiau informaciją ir nusprendžiau, kad gana tik skaityti“, – pasakoja jaunasis verslininkas.

M.Andrašius iš pradžių planavo steigti kino teatrą, tačiau, kai toks Utenoje atsirado, gimė kita idėja – tuščiose gimnazijos patalpose, greta valgyklos, įkurti parduotuvę. Vienuoliktokas pristatė ją bendraklasiams. Kadangi niekas nepretendavo užimti prezidento pozicijos, juo tapo pats M.Andrašius.

Asmeninio archyvo nuotr./ Mantas Andrašius
Asmeninio archyvo nuotr./ Mantas Andrašius

„Tai mažas verslas. Nenorėjau, kad jį vystytų 20 žmonių ir kiltų nesusikalbėjimas“, – sako jis.

Verslo pradžiai M.Andrašius skyrė 200 eurų, dvidešimčia eurų prisidėjo bendraklasiai, šimtu eurų – draugas, tačiau parduotuvės veiklą moksleivis plėtojo daugiausia savo pastangomis. Net ir per ekonomikos pamokas įgytų žinių, anot jo, beveik nepavyko pritaikyti.

„Mokytojas tik užsiminė [apie galimybę kurti verslą], jis neminėjo pavyzdžių, ką galima daryti. Jis tik pasakė: jei norime išsaugoti šį kursą, mums reikės nusipirkti bent po vieną akciją. O akciją galima nusipirkti tik tada, kai kas nors įkuria bendrovę“, – pasakoja M.Andrašius.

Parduotuvė konkuruoja su valgykla

Gimnazijos direktorius sutiko palaikyti parduotuvės idėją su sąlyga, jeigu teisiškai viskas bus nepriekaištinga, todėl M.Andrašius pradėjo ruošti dokumentus. Pirmiausia jis parengė prašymą nevyriausybinei organizacijai „Lietuvos Junior Achievement“, kuri ir koordinuoja MMB steigimą, gavo direktoriaus leidimą, kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nurodžiusią higienos tokioje parduotuvėje taisykles.

„Pirkome dezinfekcinį muilą, lentynas, kad kiekviena prekė būtų atskirta viena nuo kitos, sertifikuotus termometrus. Vaikščiojau pas mokyklos seselę, susiradau teisės aktus, kurie nurodo, kiek druskos ir cukraus gali būti 100 gramų produkto, susiradau produktų, kuriais mokykloje leidžiama prekiauti, sąrašą, pradėjau ieškoti tiekėjų“, – teigia bendrovės, pasirašiusios sutartis su tokiomis įmonėmis kaip „Mantinga“, „Javinė“, „Klaipėdos pienas“ ar „Sanitex“, vadovas.

Asmeninio archyvo nuotr./ Mantas Andrašius
Asmeninio archyvo nuotr./ Mantas Andrašius

Investicijos, skirtos verslui, M.Andrašiaus teigimu, atsipirko per pusantro mėnesio. Po keturių mėnesių moksleivis jau skaičiavo 500 eurų pelną.

Kadangi parduotuvė veikia mokykloje, per pertraukas joje dažniausiai apsiperka moksleiviai, rečiau – mokytojai. Parduotuvė dėl pirkėjų konkuruoja su valgykla, tačiau, M.Andrašiaus teigimu, ne taip ir stipriai, nes valgykloje gaminami patiekalai, o jo bendrovė to daryti negali.

Dalį bendrovės akcijų perdavė draugui

Atidarius parduotuvę, jaunuolio teigimu, mokyklos bendruomenė į tai reagavo gana pasyviai. „Nei labai gyrė, nei labai peikė, – sako jis. – Negirdėjau labai prastų atsiliepimų. Gal kas nors ir sakė – kaip šaunu, kaip gerai – bet kad taip labai... niekas daug nekalba.“

Iš pradžių visos bendrovės akcijos priklausė M.Andrašiui. Tačiau jam, baiginėjančiam mokyklą ir ketinančiam ISM Vadybos ir ekonomikos universitete studijuoti verslo vadybą ir analitiką, prireikė įpėdinio. Juo tapo žemesnėje klasėje besimokantis draugas, kuriam atiteko trečdalis bendrovės akcijų.

Minėtas draugas bendrovėje atlieka logistikos vadovo pareigas. Be jo parduotuvėje dirba dar keletas mokinių.

„Per pertraukas pakaitomis, pagal tvarkaraštį, šiuo metu dirba trys darbuotojai. Su visais pasirašyta darbo sutartis, jie gauna atlygį – šiek tiek didesnį nei minimalus valandinis atlyginimas (šiuo metu galiojantis minimalus valandinis atlyginimas Lietuvoje – 2,32 Eur – aut. past.)“, – pasakoja M.Andrašius.

Turi ir buhalterę, ir logistikos vadovą

Per pertraukas pakaitomis, pagal tvarkaraštį, šiuo metu dirba trys darbuotojai. Su visais pasirašyta darbo sutartis, jie gauna atlygį – šiek tiek didesnį nei minimalus valandinis atlyginimas.

Iš pradžių bendrovės veiklai skyręs daugiau pastangų ir laiko, šiuo metu daugelį funkcijų jis perleido kitiems darbuotojams – buhalterei, rengiančiai apskaitas, ar logistikos vadovui.

„Logistikos vadovas atveža prekes, jas paskirsto, sugalvoja akcijas, netgi rūpinasi reklama ir įvaizdžiu. Aš lieku kaip koks rezidentas – visus pakontroliuoju, kartais paieškau galimybių prekes nusipirkti pigiau ir išmoku algas“, – apie savo pareigas pasakoja M.Andrašius ir priduria, kad jis, kaip daugiausia bendrovės akcijų turintis asmuo, parduotuvės darbuotojams priimant sprendimus taria paskutinį žodį. „Teisiškai mano balsas stipriausias“, – konstatuoja moksleivis.

Kurdamas verslą M.Andrašius tuo pačiu metu pildė paraišką į Baltijos-Amerikos Laisvės fondo Lyderystės Akademijos JAV organizuojamą vasaros stovyklą, per kurią įgijo naujos patirties, pasisėmė idėjų, o grįžęs atnaujino parduotuvę – išplėtė erdvę, įsigijo baldų, parduotuvę papuošė lemputėmis, pradėjo skelbti daugiau reklamos. „Jautėsi pagyvėjimas“, – sako M.Andrašius.

Semtis patirties išvyko į JAV

Faktas, kad parduotuvė jau kurį laiką veikė, labai prisidėjo prie to, kad pakliuvau į Ameriką. Kai pagalvoji – man pasisekė. Nepaprastai džiaugiuosi dėl visko, kas įvyko. Kartais tik dabar suprantu, kaip viskas buvo nuostabu.

Apie galimybę nemokamai aplankyti JAV ir ten ugdyti verslumą gimnazistas sužinojo socialiniame tinkle „Facebook“: „Kai pamačiau [reklamą], pasakiau sau, kad viskas – tai tarsi mano svajonių programa ir padarysiu viską, kad tik ten papulčiau.“

M.Adrašiaus teigimu, atrankoje į programą dalyvavo apie 900 žmonių iš visų trijų Baltijos valstybių, o į kelionę susiruošė tik 40. M.Andrašius buvo vienas iš jų.

„Faktas, kad parduotuvė jau kurį laiką veikė, labai prisidėjo prie to, kad pakliuvau į Ameriką. Kai pagalvoji – man pasisekė. Nepaprastai džiaugiuosi dėl visko, kas įvyko. Kartais tik dabar suprantu, kaip viskas buvo nuostabu“, – pasakoja verslininkas.

Tais pačiais mokslo metais M.Andrašius pagal „Erasmus+“ verslumo programą buvo išvykęs į Austriją, tačiau stovyklą JAV vadina tūkstantį kartų profesionalesne.

Vaido Mikaičio nuotr./Ketvirtoji aveniu
Vaido Mikaičio nuotr./Ketvirtoji aveniu

„Į verslą gilinomės ne paviršutiniškai, o labai tiksliai. Mūsų tvarkaraštis buvo sudėliotas tiesiog idealiai: turėjome laisvo laiko atsikvėpti, teko patiems kurti verslo idėjas – naujus produktus beisbolo komandos atributikai, skaičiavome pelnus, ieškojome, iš kur galėtume užsisakyti medžiagų, vaikščiodami po Portlando miestelį atlikome apklausas, kaupėme informaciją“, – prisiminimais dalijasi jaunuolis.

Verslininkas: nebijau iššūkių

M.Andrašius teigia iš JAV parsivežtų idėjų nepamiršęs: „Kad ir ką pamatau, vis galvoju, kaip tai būtų galima susieti su verslu, ko trūksta, kur didesnė paklausa. Seku įvairius duomenis. Ekonomika, verslo gyvenimas man įdomūs, apie tai skaitau ir nežadu čia sustoti. Tikrai studijuosiu ką nors [susijusio] su verslu ir ateityje bandysiu kurti ką nors rimčiau, ką nors didelio. Nebijau iššūkių ir noriu išbandyti kuo daugiau.“

Baltijos-Amerikos Laisvės fondas, JAV vyriausybės finansuojama institucija, kviečia vienuoliktų klasių moksleivius dalyvauti Lyderystės Akademijos vasaros stovyklos programos konkurse.

Stovykla Portlande, Meino valstijoje trunka 4 savaites: 3 iš jų vyksta verslumo ir lyderystės kursai (studentai kuria, rengia ir pristato savo verslo idėjas realiems klientams), paskutiniąją savaitę organizuojama ekskursija po Niujorką ir Vašingtoną.

Visas kelionės išlaidas finansuoja Baltijos-Amerikos Laisvės fondas.

Paraiškas galima teikti iki kovo 5-osios.

Daugiau informacijos – čia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min