Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 7d. 13:35

Švietimo komitetas nepritarė biudžetui: priekaištauja dėl prioritetų ir prašo 180 mln. eurų

Eugenijus Jovaiša
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Eugenijus Jovaiša

Nors Švietimo ir mokslo komitetas pasiūlė taisyti biudžeto projektą, didinti finansavimą mokytojų, dėstytojų, neakademinio personalo užmokesčiui, balsuodami už visą biudžetą parlamentarai jam nepritarė. Komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša sako, kad tai – signalas Ministrų kabinetui susizgribti dėl švietimo bendruomenės poreikių. Jų kaina – apie 180 mln. eurų.

Trečiadienį Švietimo ir mokslo komitetas kitų metų biudžeto projektui iš esmės nepritarė: trys nariai balsavo „prieš“, vienas – „už“, du susilaikė.

„Bendrai išvadai dėl biudžeto tinkamumo komitetas nepritarė. Komitetas pritarė daugybei pataisų – ne tik mano, bet ir visos eilės komiteto narių – kurias sudaro pakankamai ženkli suma. Šitiems pakeitimams pritarė“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime komentavo E.Jovaiša.

Anot jo, komitetas, išreikšdamas prieštarą biudžeto projektui, nusiuntė signalą Vyriausybei dėl švietimo bendruomenės lūkesčių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Biudžetas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Biudžetas

„Tai stiprus komiteto ženklas arba signalas Vyriausybei, tuo pačiu ir mūsų Seimo Biudžeto komitetui, kad atkreiptų dėmesį į švietimo poreikius“, – kalbėjo Seimo narys.

Kratosi atsakomybės dėl šaltinių

Trečiadienį Švietimo ir mokslo komitetas pritarė visiems E.Jovaišos teiktiems siūlymams. Jų vertė – daugiau nei 70 mln. eurų. Tačiau politikas teigė vieną jų – nebeaktualų – ketinantis atsiimti.

„Mano [pasiūlymai] visi patvirtinti, bet vieną aš atsiimsiu – patį pirmąjį pasiūlymą dėl 8,1 mln. eurų, dėl šakučių panaikinimo, kadangi jau tapo nebeaktualu, nes Vyriausybė šitą klausimą išsprendė. Pinigai numatyti“, – teigė Švietimo komiteto pirmininkas.

Visi siūlymai, kuriems trečiadienį pritarė komitetas, valstybei turėtų atsieiti apie 180 mln. eurų, nurodė E.Jovaiša.

Klausiamas, ar su tokiomis papildomomis išlaidomis įmanoma subalansuoti biudžetą, parlamentaras teigė, kad pagrindiniam Biudžeto ir finansų komitetui švietimo bendruomenė pristatys prioritetus.

Tai – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų pareiginės algos koeficientų sulyginimas su bendrojo ugdymo mokytojų koeficientais, mokytojų atlyginimų koeficientų didinimas, mokytojų specialistų padėjėjų apmokėjimas, dėstytojų, neakademinio personalo algų augimas, kultūros pasas.

Šaltinių aukščiau išvardytoms išlaidoms, E.Jovaišos įsitikinimu, turi ieškoti Finansų ministerija.

O kodėl aš turiu nurodyti šaltinius?

„O kodėl aš turiu nurodyti šaltinius? Yra Finansų ministerija, [...] jų reikalas ir ieškoti. Jeigu prioritetų nesugeba susidėlioti laiku ir vietoje, tegul galvoja vėliau“, – dėstė jis.

Neigiama išvada nieko nekeičia

„Aš labai tikiu, ir tikiu Sauliumi Skverneliu. Mano žiniomis, jis ieškos būdų, jis gi supranta puikiai, kad šitokia situacija negali būti“, – kalbėjo E.Jovaiša.

Jau trečiadienį posėdžio metu jis teigė negalintis palaikyti Seimui pateikto biudžeto projekto.

„Aš iš esmės nesutinku su šituo biudžetu, nes šita dalis visiškai nepatenkinama. Taip, kad aš irgi negaliu balsuoti už tokį biudžetą“, – posėdžio metu kalbėjo E.Jovaiša.

Politikui atitarė Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Gintaras Steponavičius.

„Net jeigu bus neigiama komiteto išvada, tas netrukdys jo toliau svarstyti. Salėj tai nuskambės“, – sakė jis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius

„Mes balsuojame už biudžetą, o ne už pasiūlymus, kurie yra atnešti. Ir mes balsuojame ne už vien komiteto išvadą su visais pasiūlymais, o matydami visą vaizdą. Nepykite, bet tai, kas buvo atnešta iš Vyriausybės, liečiant švietimo klausimus, vien mūsų pasiūlymų spektras ir apimtys rodo, kad situacija nėra tenkinanti“, – kalbėjo G.Steponavičius, pridurdamas, kad nėra patenkintas siūlomais įvesti mokesčiais.

S.Skvernelis: lūkesčiai bus patenkinti kažkiek

„Kaip visą laiką balsuojam – vieni pritaria, kiti nepritaria“, – dėstė konservatorius Edmundas Pupinis.

Daugiau lėšų darbo užmokesčio augimui bei kitoms sritims, grasindama protesto akcijomis, prašo švietimo bendruomenė. Tiesa, premjeras nepažadėjo, kad visi jos lūkesčiai bus patenkinti.

„Mes tikrai girdime lūkesčius visų – mokytojų, ugniagesių, dėstytojų. Tie lūkesčiai sugrįš į Vyriausybę, ir bet kokiu atveju mes ieškosime sprendimų, kas įmanoma, kad lūkesčiai kažkiek tai būtų patenkinti. Kiek – sunku pasakyt“, – kalbėjo Saulius Skvernelis, išreiškęs viltį, kad kitų metų biudžetas bus priimtas gruodžio 10-ąją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:16
01:39
00:19

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min