Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vėl skundžiamasi naująja biblioteka Vilniuje: studentai valgo prie naujų kompiuterių ir kelia triukšmą

Naujojoje Vilniaus universiteto bibliotekoje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Naujojoje Vilniaus universiteto bibliotekoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Į 15min.lt „Studentų zoną“ kreipėsi skaitytojas Vaidas, skųsdamasis dėl naujai Vilniaus Saulėtekyje atidarytos moderniausios šalyje laikomos Vilniaus universiteto bibliotekos (VUB).

Pastarajai joje apsilankiusieji kritikos strėles laido ne pirmą kartą.

„Noriu pasidalinti savo įspūdžiais apie naująją visą parą dirbančią biblioteką Vilniaus Saulėtekyje. Tiesą sakant tas įspūdis nelabai koks. Mokytis per naktį atėję studentai elgiasi negražiai: valgo, tiksliau šlamščia, prie naujų kompiuterių nežiūrėdami, kad trupiniai byra ant tų kompiuterių, kuriais po jų naudojasi ir kiti žmonės. Kažin, koks malonumas po tokio studento atėjus spaudyti klaviatūros mygtukus, tarp kurių stringa tie trupiniai ar ant kurių koks riebalas yra likęs?“, – rašo studentas Vaidas.

Studentiškas naujienas sekite socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. Čia verda studentiškas gyvenimas!

Vaikino įsitikinimu, bibliotekoje turėtų būti užtikrinama visiška tyla.

„Deja, kai kurie atėję garsiai juokiasi, rėkauja, nepabijo ir garsiai nusikeikti čia pat žaisdami futbolą – azartas, matyt, pagauna. Ir niekas tokių lankytojų nedrausmina. O manau, kad tikrai turėtų, nes tokia aplinka tikrai nepadeda susikaupti ir susikoncentruoti į mokslus“, – nukerta skaitytojas.

Taisykles pažeidinėja vienetai

15min.lt susisiekus su VUB Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėju Vincu Grigu šis teigė, kad galima užtikrintai teigti, kad nedrausmingi lankytojai yra drausminami:

Piktybiškai taisykles pažeidinėjančių lankytojų teko užfiksuoti labai mažai – vos vieną kitą. Reikia pabrėžti, kad didžioji dalis lankytojų elgiasi taip, kaip ir priimtina elgtis bibliotekoje. Tvirtina V.Grigas.

„Tiesa, reikia pastebėti, kad drausminimo mastai yra labai maži. Per dieną VUB skaityklose apsilanko nuo dviejų iki trijų tūkst. lankytojų, o kai kuriomis dienomis vien tik Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre per parą apsilankydavo iki trijų tūkst. lankytojų. Tai yra daug, tačiau piktybiškai taisykles pažeidinėjančių lankytojų teko užfiksuoti labai mažai – vos vieną kitą. Reikia pabrėžti, kad didžioji dalis lankytojų elgiasi taip, kaip ir priimtina elgtis bibliotekoje“.

Numatytos nuobaudos

Vis dėlto ir tiems keletui galimų pažeidėjų iš didžiulio lankytojų srauto yra numatytos tam tikros nuobaudos už naudojimosi VUB taisyklių pažeidimus.

„Yra numatyta, kad vartotojams, pažeidusiems bibliotekoje nustatytas taisykles, ar jų nesilaikantiems, laikinai arba neribotam laikui apribojama teisė naudotis biblioteka: pirmą kartą pažeidus bibliotekos taisykles, kai pažeidimo faktas fiksuojamas raštišku bibliotekos darbuotojo pranešimu arba bibliotekos vartotojo pareiškimu, bibliotekos generalinės direktorės įsakymu šešiems mėnesiams apribojama teisė naudotis bibliotekos paslaugomis, taip pat paimamas vartotojo pažymėjimas“, – teigia V.Grigas.

Pasak jo, antrą kartą pažeidus bibliotekos taisykles, kai pažeidimo faktas fiksuojamas raštišku bibliotekos darbuotojo pranešimu arba bibliotekos vartotojo pareiškimu, bibliotekos generalinės direktorės įsakymu 12 mėnesių apribojama teisė naudotis bibliotekos paslaugomis, taip pat paimamas vartotojo pažymėjimas.

„Trečią kartą pažeidus bibliotekos taisykles, kai pažeidimo faktas fiksuojamas raštišku bibliotekos darbuotojo pranešimu arba bibliotekos vartotojo pareiškimu, bibliotekos generalinės direktorės įsakymu teisė naudotis bibliotekos paslaugomis apribojama neribotam laikui, taip pat paimamas vartotojo pažymėjimas“, – prideda V.Grigas.

Pasak jo, bibliotekos darbuotojas turi teisę pareikalauti, kad vartotojas, pažeidęs bibliotekoje nustatytą tvarką ir šias taisykles, taip pat vartotojas, kuriam apribota teisė naudotis bibliotekos paslaugomis, pasišalintų iš bibliotekos patalpų.

Gali būti iškviesta apsauga ar policija

„Vartotojui nepaklūstant teisėtam bibliotekos darbuotojo reikalavimui, bibliotekos darbuotojas turi teisę pakviesti VUB apsaugos darbuotoją. Atsižvelgdamas į situacijos rimtumą, bibliotekos darbuotojas turi teisę iškviesti policiją. Apibendrinant, vartotojai VUB drausminami ir jų galimybės naudotis biblioteka apribojamos vadovaujantis panašiomis taisyklėmis kaip ir  daugelyje kitų paslaugas teikiančių įstaigų“, – aiškina V.Grigas.

Vartotojams draudžiama naudotis (kalbėti – 15min.lt) mobiliojo ryšio telefonais, valgyti ir triukšmauti bibliotekos skaityklose išskyrus aktyviai  komunikacijai ir poilsiui skirtas erdves tokias kaip Poilsio kambarys, Komunikacijos kampelis, kavinė.

„Taigi lankytojams neleidžiama valgyti prie kompiuterių, tačiau galima gerti nealkoholinius gėrimus“, – tikina pašnekovas.

Įpareigoja aplinka

Informacija apie tai, kad negalima triukšmauti skaityklose yra pateikiama naudojimosi biblioteka taisyklėse. 

„Visi pirmakursiai info dienų metu, kai vedamos ekskursijos po biblioteką, supažindinami su pagrindinėmis taisyklėmis, skaityklose platinama informacija apie bendrą tvarką  bibliotekoje (kaip skolintis leidinius, kaip prisijungti prie kompiuterių ir pan.) Ten pat informuojama dėl bendrų elgesio taisyklių skaityklose“, – sako V.Grigas.

Anot jo, įvairiais etapais vykdytos akcijos, kai informaciniai plakatai skelbti ant skaityklų kompiuterių ekranų, informuota socialiniame tinklalapyje „Facebook“, taip pat skaitytojus, esant reikalui, perspėja darbuotojos.

„Kai kuriais etapais buvo skelbiami ir plakatai. Bet reikia atkreipti dėmesį į vieną elementarų dalyką. Savaime suprantama, kad skaitykloje, kurioje kartu su tavimi dar dirba (skaito, rašo ar mąsto) dar keliolika ar keliasdešimt žmonių, tik labai nesupratingam žmogui gali šauti į galvą mintis triukšmauti. Natūralu, tokia aplinka įpareigoja. Lygiai taip pat kaip mes suprantame, kad nevalia rėkauti ligoninėje, savivaldybės koridoriuje, universiteto auditorijoje. Tam tikrais atvejais mes intuityviai žinome, kaip elgtis“, – teigia V.Grigas.

Jis paragino išgirdusius kolegas triukšmaujant prieiti ir paprašyti būti kolegiškais.

„Jūs dirbate ir jų keliamas triukšmas jums  trukdo dirbti aplinkoje, kur pagrįstai galima tikėtis tylos. Jeigu kolegos nereaguoja? Kreipkitės į darbuotojus skaitykloje ar informacijos stale. Jis arba pats nueis pasikalbėti su triukšmadariais arba paprašys tą padaryti  apsaugos darbuotoją“, – sako V.Grigas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min