Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Panevėžio apskrityje šulinių vandens kokybė gerėja

Šulinys
Sauliaus Žiūros nuotr. / Šulinys
Šaltinis: 15min
0
A A

Geriamojo vandens kokybę gyventojai dažniau vertina pagal skonį, tačiau skanus vanduo ne visada tinkamas vartoti. Koks vanduo iš šachtinių šulinių semiamas ir vartojamas buityje, galima sužinoti tik ištyrus vandens mėginius akredituotose laboratorijose. Ypač svarbu ištirti šulinio vandenį naudojančioms nėščiosioms ir šeimoms, auginančioms kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, kadangi didesni kiekiai azoto grupės junginių (nitritų ir nitratų) ypač pavojingi minėtiems asmenims. Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie junginiai nepašalinami nei virinant, nei paprastais buitiniais vandens filtrais.

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) primena, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. lapkričio 15 d. įsakymu „Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“ pakeitimo“, Centras, gavus pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos pranešimą apie nėščiąją ar kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, kurių maistui vartojamas šachtinio šulinio vanduo, nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti.

Šiai asmenų grupei cheminis šulinio vandens tyrimas atliekamas nemokamai. Pagal Lietuvos higienos normos reikalavimus, nėščiųjų ir kūdikių iki 6 mėn. amžiaus maistui skirtame vandenyje leidžiama nitratų norma turi būti ne daugiau kaip 50 mg/l, nitritų – ne daugiau kaip 0,50 mg/l.

Per 2014 metų 3 ketvirčius Panevėžio apskrityje buvo ištirti 224 šachtinių šulinių vandens mėginiai, kurį vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Įvertinus gautų tyrimų rezultatus, nustatyta, kad daugiau nei 57 proc. cheminiams rodikliams tirtų vandens mėginių atitiko visus HN 24:2003 reikalavimus, kai pernai per tą patį laikotarpį buvo ištirti 223 šachtinių šulinių vandens mėginiai ir beveik 54 proc. atitiko visus HN 24:2003 reikalavimus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min