Dabar populiaru
Tiesiogiai
Publikuota 2022 11 23, 20:30

VSD atsakymai apie A.Stončaitį: kas paaiškėjo ir kas nepaaiškėjo

Valstybės saugumo departamentas (VSD), 2019 metais atlikdamas tuometinio Vyriausybės kanclerio Algirdo Stončaičio patikrinimą dėl leidimo dirbti su slapta informacija, kvietėsi jį teikti paaiškinimus dėl „nustatytų aplinkybių“, tačiau sprendimo dėl A.Stončaičio tikrinimo poligrafu priimta nebuvo. Tokią informaciją antradienį pateikė VSD vadovas Darius Jauniškis, atsakydamas į dalį Seimo Antikorupcijos komisijos klausimų.
Algirdas Stončaitis
Algirdas Stončaitis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Komisija prieš kelias savaites kreipėsi į VSD ir Policijos departamentą po 15min paskelbto tyrimo apie 2019 metais atliktos A.Stončaičio patikros aplinkybes.

VSD nurodo, kad, vadovaujantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nuostatomis, tikrinamas asmuo gali būti kviečiamas pokalbio prašant rašytinių paaiškinimų.

„Remiantis šia nuostata ir siekiant patikslinti nustatytas aplinkybes, A.Stončaitis 2019 metų liepos 2 dieną pateikė paaiškinimus VSD pareigūnams“, – nurodoma VSD atsakyme.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Festivalio akimirkos
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Festivalio akimirkos

Kokios aplinkybės buvo tikslinamos ir kodėl – departamentas nenurodė. VSD taip pat neatsakė į Seimo komisijos klausimus, ar šis pokalbis buvo fiksuojamas vaizdo ar garso įrašais.

15min tyrime liudiję šaltiniai teigė, kad būtent papildomo pokalbio metu A.Stončaičiui teikiant paaiškinimus jam buvo pasiūlyta tikrintis poligrafu, tačiau jis atsisakė.

VSD neatsakė į Seimo Antikorupcijos komisijos klausimus, ar šio pokalbio VSD metu A.Stončaičiui buvo pasiūlyta atlikti patikros poligrafu procedūrą.

„Jei buvo toks pasiūlymas, ar Algirdas Stončaitis atsisakė ją atlikti? Jei buvo toks atsisakymas, ar buvo svarstoma duoti neigiamą išvadą dėl teisės dirbti su slapta informacija?“ – VSD teiravosi Seimo Antikorupcijos komisija.

VSD: sprendimo tikrinti A.Stončaitį poligrafu nebuvo

„Patikrinimo metu sprendimas tirti tikrinamąjį asmenį poligrafu priimtas nebuvo“, – nurodoma VSD vadovo D.Jauniškio rašte komisijai.

Čia pat pažymima, kad sprendimą dėl asmens tyrimo melo detektoriumi pagal Poligrafo naudojimo įstatymo nuostatas priima tyrimo subjektas – VSD.

Tačiau VSD atsakyme komisijai nenurodė vienos reikšmingos aplinkybės – formaliam VSD sprendimui dėl A.Stončaičio tyrimo poligrafu buvo reikalingas jo vadovo ar jo įgalioto asmens prašymas.

A.Stončaitį į Vyriausybės kanclerio pareigas skyrė tuometinis premjeras Saulius Skvernelis. Gavęs teigiamą VSD išvadą, būtent S.Skvernelis suteikė A.Stončaičiui leidimą dirbti su informacija, kuri žymima „visiškai slaptai“ grifu.

VSD nepateikė atsakymo į Seimo Antikorupcijos komisijos klausimą, ar tuo metu, kai vyko A.Stončaičio patikra, įvyko ministro pirmininko S.Skvernelio ir VSD vadovo D.Jauniškio susitikimas ar pokalbis telefonu, kuriame buvo aptariamos ir išvados dėl leidimo dirbti su slapta informacija.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Seimo Antikorupcijos komisijos posėdis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Seimo Antikorupcijos komisijos posėdis

VSD atsakymuose pažymi, kad Poligrafo naudojimo įstatyme įtvirtinta nuostata, kad, asmeniui atsisakius tirtis poligrafu, jam leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija gali būti neišduodamas tik atsižvelgiant į visą turimą informaciją apie tiriamą asmenį ir jo aplinką.

„Per pastaruosius penkerius metus nebuvo nė vieno atvejo, kai, priėmus sprendimą atlikti asmens tyrimą poligrafu, asmuo būtų atsisakęs tirtis poligrafu“, – nurodo VSD.

Policijos departamentas: abejonių dėl A.Stončaičio patikimumo nebuvo

VSD atsakymuose komisijai informavo, jog, atliekant A.Stončaičio patikrinimą 2019 metais, kaip numato įstatymai, kreipėsi į kitas institucijas dėl informacijos pateikimo – Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą, Valstybinę mokesčių inspekciją, Vidaus reikalų ministeriją, Valstybės sienos apsaugos tarnybą, Policijos departamentą, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą, Migracijos departamentą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Muitinės kriminalinę tarnybą.

Patikrinimo metu VSD vertino turimą ir iš institucijų gautą informaciją apie A.Stončaitį.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Renatas Požėla
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Renatas Požėla

Policijos departamentas, atsakydamas į Seimo Antikorupcijos komisijos paklausimą, informavo, kad informacijos, dėl kurios galėjo kilti abejonių dėl A.Stončaičio patikimumo, nei Policijos departamentas, nei Kriminalinės policijos biuras nebuvo nustatę.

A.Stončaitis: gauti visi atsakymai

A.Stončaitis, komentuodamas Seimo gautus raštus, teigė besitikintis, kad jie padės tašką istorijoje dėl jo leidimo dirbti su slapta informacija.

„Manau, kad tai yra teisinis kelias, ir mažiau reikėtų politiškai eskaluoti temą, o sulaukti atsakymų iš atsakingų institucijų, kas buvo padaryta. Manau, gauti atsakymai aiškiai sudėlioja visas aplinkybes ir vertinimus“, – BNS sakė A. Stončaitis.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas konservatorius Bronislovas Matelis sakė, kad VSD atsakymas jo neįtikino.

„Situacija yra neaiški, tas atsakymas bent manęs netenkino. Mes buvome uždavę klausimą VSD, ar tuo metu, kai buvo leidimas išduodamas, tuometinis premjeras bendravo su VSD vadovu, ar ne, nes jei išaiškėtų, kad bendravo, gal darė spaudimą, kad su tuo poligrafu susitvarkytų. Bet į šį kausimą jokio atsakymo, nė vieno žodžio nėra“, – BNS sakė B. Matelis.

Anot jo, komisija taip pat klausė, ar siūlymas pasitikrinti poligrafu nebuvo suformuluotas žodžiu, bet į šį klausimą irgi atsakyta formaliai.

„Dėl patikros mes klausėme, ar buvo pasiūlytas poligrafas, gal žodžiu, gal kokia forma, atsakymas buvo vienas – jam raštu nebuvo pasiūlyta. O tai gal buvo pasiūlyta žodžiu?“ – kalbėjo B.Matelis.

Jis teigė komisijai siūlysiantis arba dar kartą užklausti VSD su prašymu atsakyti į visus klausimus, arba kviestis į komisijos posėdį VSD vadovą Darių Jauniškį ir A.Stončaitį tikrinusį pareigūną, kad jie vietoje atsakytų į Seimo narių klausimus.

Liudijimas apie „išjungtą“ melo detektorių

Su A.Stončaičio patikrinimo aplinkybėmis susipažinęs 15min Tyrimų pašnekovas liudijo, kad atliekant tuometinio Vyriausybės kanclerio patikrinimą 2019 metais jam buvo pateikti papildomi klausimai.

Tačiau kai kurie atsakymai, anot 15min liudytojo, kėlė abejonių, atrodė nenuoširdūs ir neatviri, į kai kuriuos klausimus A.Stončaitis atsakydavo tik užspaustas konkrečiomis detalėmis ar faktais.

Pokalbio VSD metu A.Stončaičio paprašyta pateikti paaiškinimus raštu ir užduotas klausimas, ar sutiktų pasitikrinti melo detektoriumi.

„Jis atsakė, kad ne, geriau jau eis į pensiją ir ramiai ilsėsis“,– pasakojo 15min pašnekovas A.A.

Šis žmogus, – gerai to meto įvykių aplinkybes ir detales žinantis asmuo, sutikęs kalbėti citavimui su anonimiškumo sąlyga. Siekdami užtikrinti šaltinio apsaugą 15min neatskleidžia jo darbovietės, pareigų ir kitų tapatybės duomenų, jo inicialai pakeisti.

Pasak jo, dėl šios situacijos vyko ne vienas pasitarimas ir VSD vadovybės lygmeny sutarta neišduoti A.Stončaičiui leidimo dirbti su slapta informacija.

„Paskui staiga sužinom, kad leidimas išduotas – kaip iš giedro dangaus“, – pasakojo 15min pašnekovas.

Anot jo, sprendimas pasikeitė po VSD vadovo Dariaus Jauniškio pokalbio su tuometiniu premjeru S.Skverneliu, apie kurį pats D.Jauniškis esą yra pasipasakojęs kolegoms.

15min surinkti duomenys atskleidė, kad ne viena tarnyba turėjo informacijos, galėjusios kelti abejonių dėl A.Stončaičio patikimumo.

Žvalgybos ir kriminalinės žvalgybos institucijose saugomos informacijos apie A.Stončaitį turinys – įslaptintas.

Daugelis 15min kalbintų šių institucijų atstovų kalbėjo abstrakčiomis užuominomis – apie A.Stončaičio ryšius su prieštaringos reputacijos veikėjais, kai kurių verslininkų darytas įtakas jam, derinimus skiriant aukštus pareigūnus į pareigas, bendras medžiokles.

Taip pat – apie kai kuriuos tuometinio kanclerio veiksmus, kurie kėlė klausimų dėl asmeninės naudos siekimo.

Tikrindama šią informaciją, Seimo Antikorupcijos komisija klausė VSD: „Ar tiesa, kad pasiūlymas pasitikrinti A.Stončaičiui poligrafu VSD pareigūnams kilo po to, kai kalbantis apie A.Stončaičio ryšius su kai kuriais asmenimis ir pasiteiravus, ar A.Stončaitis dėl tų ryšių gavo kokios nors asmeninės naudos, A.Stončaitis nuo tiesaus atsakymo nuolat išsisukinėdavo ir todėl nebeliko kitos išeities tiesai nustatyti?“

Atsakymo į šį klausimą VSD nepateikė.

A.Stončaitis 15min neigė, jog buvo sulaukęs siūlymo tikrintis poligrafu, o informaciją apie galimus nederamus ryšius ar veiksmus yra pavadinęs apkalbomis.

Seimo valdančiųjų frakcijų atstovai siūlė A.Stončaičiui nusišalinti nuo vadovavimo Seimo Antikorupcijos komisijai jai besiaiškinant jo patikrinimo aplinkybes. A.Stončaitis atsisakė tai padaryti.

Buvęs premjeras parlamentaras S.Skvernelis 15min teigė nekalbėjęs su D.Jauniškiu apie A.Stončaičio patikimumo patikrinimo aplinkybes. Jis taip pat tvirtino nepriėmęs sprendimo dėl leidimo dirbti su slapta informacija A.Stončaičiui suteikimo. Vyriausybės kanceliarija nurodė, kad tokį sprendimą priėmė S.Skvernelis.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Saulius Skvernelis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Saulius Skvernelis

D.Jauniškis 15min atsakė neprisimenantis, ar vyko toks pokalbis.

Po 15min paviešinto tyrimo A.Stončaitis kreipėsi į VSD ir Generalinę prokuratūrą „dėl valstybės paslapties atskleidimo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min