Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiausius iššūkius sveikatai šiandieninėje visuomenėje kelia modernėjanti kasdienybė

Sveikas žmogus
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Sveikas žmogus
Šaltinis: 15min
0
A A

Vystantis įvairioms ūkio sritims, atsirandant platesnėms keliavimo galimybėms, kylant gyvenimo kokybei, kartu kyla ir nauji iššūkiai visuomenės sveikatai. „Naujos infekcinės ligos, modernios technologijos, keliančios triukšmą, vibraciją, ultravioletinę ir elektromagnetinę spinduliuotę bei išskiriančios į aplinką kancerogenines ir toksines medžiagas – didžiausi šiandienos iššūkiai mūsų sveikatai“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC), mininčio 70-ties metų veiklos jubiliejų, direktorė Rolanda Lingienė.

Viena naujausių technologijų, neseniai pradėtų naudoti Vilniaus krašto gyvenamuosiuose namuose – nuotoliniam sunaudotos šilumos duomenų nuskaitymui skirta aparatūra. VVSC specialistai vykdo tyrimą, kurio tikslas išsiaiškinti, ar šios sistemos įrenginių skleidžiamas elektromagnetinis laukas nekenkia gyvenamajai aplinkai, o kartu ir žmonių sveikatai. Tai vienas naujausių ir aktualiausių visuomenės sveikatos tyrimų, kuris padės atsakyti į klausimą ar naujoji technologija gali turėti įtakos gyventojų sveikatai.

Ruošiantis Europos krepšinio čempionatui VVSC atliko vandens tyrimus Vilniaus krašto apgyvendinimo vietose, sporto klubuose, kur gyvens ar sportuos krepšininkai ir jų sirgaliai. Paaiškėjo, kad 47 proc. karšto vandens sistemų yra užkrėstos legionella bakterijomis. Šiuo metu vykdomi specialūs veiksmai, kad ši problema artimiausiu metu būtų išspręsta.

Pastatų renovacija šiandien vertinama teigiamai, kaip galimybė pakelti kasdienio gyvenimo kokybę. Tačiau ne visuomet renovacija atliekama kokybiškai ir dėl to kenčia žmonių sveikata. VVSC pastaruoju metu vis dažniau gauna gyventojų nusiskundimų, kad naujai renovuotuose pastatuose labai drėgna, patalpos pelija, auga pelėsiniai grybeliai. Tokia situacija susidaro dėl pastatus renovuojančių organizacijų aplaidumo įrengiant ventiliacines sistemas. Šiuo metu VVSC siekia, kad dar projektuojant renovacijos darbus privalomai būtų numatytos priemonės efektyviam patalpų vėdinimui.

„Tai tik keletas opių klausimų, kurias šiandien sprendžiame. Be šių naujų iššūkių, turime ir kasmet besikartojančių problemų, tokių, kaip erkių platinamos ligos, soliariumų skleidžiama per didelė spinduliuotė, gripo ir kitų užkrečiamųjų ligų paplitimas, kietųjų dalelių koncentracija ore. Kad sumažintume šių grėsmių visuomenės sveikatai įtaką, būtina koordinuota atsakingų institucijų veikla, ūkio subjektų sąmoningumas.“, – sako R. Lingienė. Jos teigimu, dar vienas labai svarbus elementas siekiant sveikos gyvenamosios aplinkos – kiekvieno žmogaus suvokimas, kad ir jis įtakoja aplinką, todėl privalo galvoti, kaip elgtis kasdienybėje, kad pats būtų sveikesnis, o kartu ir visa visuomenė.

Šie ir kiti visuomenės sveikatos klausimai bus nagrinėjami ateinantį penktadienį, balandžio 8 d., Vilniaus Rotušėje rengiamoje mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Suvienykime jėgas visuomenės sveikatos labui“, skirtoje paminėti VVSC 70-mečio jubiliejų ir Pasaulinę sveikatos dieną. Konferencijoje dalyvauti ketina Seimo pirmininkė Irena Degutienė, Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, kiti sveikatos sistemos politikai ir tarnautojai, mokslo atstovai, visuomenės sveikatos specialistai iš visos šalies.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Sveikata
Parašykite atsiliepimą apie 15min