Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pataria, kaip ir kokius patiekalus ruošti šventėms

Kalėdos ir Naujieji metai – tradicinės šventės, kuomet kiekviena šeimininkė stengiasi pradžiuginti artimuosius kuo įvairesniais patiekalais ir ieško geros kokybės maisto produktų. Tačiau net ir prieššventiniame šurmulyje nereikėtų pamiršti pagrindinių principų, kurie gali padėti išsirinkti saugius ir kokybiškus produktus, įspėja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Šeimos Kūčių stalas
Šeimos Kūčių stalas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Visų pirma, renkantis būtina atkreipti dėmesį į maisto produktų spalvą, formą, konsistenciją, laikymo sąlygas, tinkamumo vartoti terminus. Kraunat produktus į pirkinių krepšelį, žalią mėsą, paukštieną ir žuvį reikėtų supakuoti į dvigubas pakuotes, kad neužteršti kitų maisto produktų, kurie bus vartojami be papildomo terminio apdorojimo. Nereikėtų rinktis produktų pažeistomis pakuotėmis.

Namuose visus greitai gendančius maisto produktus būtina laikyti šaldytuve. Sušaldytą mėsą, paukštieną ar žuvį saugiausia atšildyti šaldytuve, +1°C – + 4°C temperatūroje. Norint užšaldytus produktus atšildyti greičiau, galima pasinaudoti atšildymo funkcija orkaitėje ar mikrobangų krosnelėje arba palaikyti produktą po tekančiu šaltu vandeniu, nepažeidus jo pakuotės. Termiškai apdorojant, gaminių vidaus temperatūra (gaminimo metu) turi būti ne žemesnė kaip +75°C, tokioje temperatūroje apdorotas maistas yra saugus. Virto, kepto, troškinto maisto nerekomenduojama laikyti kambario temperatūroje ilgiau kaip 2 valandas, jį geriau laikyti šaldytuve, kaip ir tortus su kremu ar kitus greitai gendančius saldumynus.

Gaminant maistą, labai svarbu paisyti švaros ir asmens higienos. Būtina plauti rankas su muilu po šiltu, tekančiu vandeniu. Ypač svarbu švariai nusiplauti rankas po to, kai buvo tvarkoma žalia mėsa, žuvis, kiaušiniai. Būtina gerai nuplauti ir nusausinti įrankius, lenteles ir stalų paviršius, ant kurių buvo dorojama žalia mėsa, paukštiena. Žaliai mėsai, žuviai, kiaušiniams tvarkyti, salotoms ir jau paruoštiems patiekalams pjaustyti turėtų būti naudojami atskiri virtuvės įrankiai ir pjaustymo lentelės. Neturint tokios galimybės, visus įrankius reikėtų švariai nuplauti po šiltu tekančiu, vandeniu. Ant pjaustymo lentelių, peilių, stalų, šluosčių gali daugintis mikrobai, kurie patekę į maisto produktus, gali sukelti infekcines ligas ar apsinuodijimus.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių buitinių apsinuodijimo maistu priežasčių – maisto likučių naudojimas. Specialistai pataria paruoštą maistą kuo greičiau suvartoti, o nesuvalgytą laikyti šaldytuve taip, kad jis nesiliestų su žaliais produktais. Nepatartina vartoti įtarimą keliančių produktų, juos reikėtų išmesti neragavus. Kad pakilios švenčių nuotaikos netemdytų virškinimo negalavimai, nereikėtų pripirkti ir priruošti daugybės maisto, kurio nepajėgiama suvalgyti. Svarbiausia švenčiantiems – nepamiršti saiko jausmo. 

Tie, kurie laikosi papročių, šv. Kūčių naktį ant stalo protėvių vėlėms gali palikti negreit gendančius produktus, tokius, kaip kūčiukai, duona, džiovinti vaisiai, riešutai.

,,2013 metai paskelbti sveikos gyvensenos ir atsakingo požiūrio į vartojimą metais, todėl reikėtų ruošti skalsius ir saugius patiekalus. Šventinę nuotaiką galima paprastai susikurti – gaminant patiekalus, pridėti žiupsnelį meilės, išradingumo, o svarbiausia prisiminti senelių ir prosenelių puoselėtas vertybes ir prasmingas tradicijas”, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.

Pasaulyje kalėdinių patiekalų tradicijos yra įvairios.

Pavyzdžiui, JAV Kalėdoms ruošiamas keptas kalakutas, jautiena, kiaulienos kumpis, desertui – moliūgų pyragas, marcipanai. Kanadoje – įdarytas kalakutas spanguolių padaže ir sviestiniai tortai. Meksikoje per Kalėdas gausu vaisių, salotų ir troškintos kiaulienos su kukurūzų koše bei čili padažu. Peru – kalakutas, prikimštas maltos jautienos ir papuoštas ananasų griežinėliais bei vyšniomis. Prancūzijoje –  anties ir žąsies kepenėlės, austrės, rūkyta lašiša, omarai, desertui tradicinis pyragas. Vokietijoje – kepta žąsis, makaronų salotos, marcipanai, vaisiniai pyragai, skirtingų rūšių duona su vaisiais. Austrijoje – žąsis, kumpis, šokoladiniai putėsiai, Čekijoje – keptas karpis, Islandijoje – kiaulienos šonkauliukai, kepta šiaurės elnių, baltųjų tetervinų mėsa, rūkyta ėriena.

Mūsų tradiciniai Kūčių valgiai turi simbolinę prasmę. Žuvis ir silkė – tradicinis pasninko valgis. Šventinį stalą puošiantys obuoliai simbolizuoja Rojaus medį, be to, tai skalsos, laimės simbolis. Žirniai simbolizuoja išvaryto iš Rojaus Adomo ašaras, kviečiai – skalsos simbolis, grūdų mišinys – derlingi metai, medus – šviesos ir sveikatos simbolis, kūčiukai simbolizuoja meilės vakarienę arba duonos kepaliuką protėvių vėlėms vaišinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai