Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Artėjant Kalėdoms gimė nauja tradicija

Šv.Mikalojui pagerbti skirtą šventę rengia Rotušės aikštės draugijos nariai, sekmadienį kauniečių lauksiantys Rotušėje.
A.Veberio nuotr. / Šv. Mikalojui pagerbti skirtą šventę rengia Rotušės aikštės draugijos nariai, sekmadienį kauniečių lauksiantys Rotušėje.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Sekmadienį, gruodžio 5-ąją, Kaune pirmą kartą buvo švenčiama Šv. Mikalojaus diena. Šventę, kuri pretenduoja tapti tradicine, organizavo Rotušės aikštės draugijos nariai. Apie tai, kaip kilo mintis rengti šią šventę, pasakojo viena iš Rotušės aikštės draugijos narių, Ryšių istorijos muziejaus direktorė Giedrė Mikaitienė.

– Kas paskatino prisiminti šv. Mikalojų, kurio diena pasaulyje švenčiama gruodžio 6-ąją?

–Šv. Mikalojus yra Kauno globėjas, pavaizduotas ir didžiajame miesto herbe. Be to, šis šventasis saugo ir padeda neturtingiesiems, prekybininkams. Pradėję galvoti apie Šv.Mikalojaus šventę, nusprendėme, jog ši diena galėtų pradėti kalėdinę mugę, kuri kasmet rengiama Rotušės aikštėje. Taip susidėliojo ir šventės scenarijus, kuriame – ne tik mugės atidarymas. Svarbu buvo ir tai, kad šv.Mikalojus yra dabartinio Kalėdų Senelio pirmtakas. Ne vienoje šalyje būtent šv.Mikalojus paskelbia kalėdinių renginių, taip pat ir mugių, pradžią. Šiemet taip bus ir Kaune.

Renginius nusprendėme pradėti šv.Mišiomis, kurias aukos arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius, o po mišių į Rotušę iškilmingai bus nuneštas bažnyčioje esantis šio šventojo paveikslas. Rotušė lankytojams bus atvira visą dieną. Juk kai kurie joje buvo tik kartą gyvenime – per vestuves. Patį šv. Mikalojų tądien įkūnys aktorius Petras Venslovas.

– Šv. Mikalojus garsėjo kaip geradaris. Ar šventėje visuomenei apie tai bus priminta?

– Taip. Nusprendėme trims Senamiestyje įsikūrusiems dienos centrams – dviem vaikų ir vienai šalpos valgyklai – išdalinti 700 Lt. Ši suma centais surinkta iš Vaško lydymo krosnies. Restauravus ją pastebėjome, kad tiek lietuviai, tiek užsienio svečiai mėgsta įmesti pinigėlių – įvairių monetų. Kitų šalių monetas paliekame Rotušės muziejuje, kur jas galima apžiūrėti ir sužinoti, kokių šalių turistai viešėjo Kaune. O lietuviškas monetas išdalysime, taip primindami, kad šv.Mikalojus, anot legendos, išgelbėjo tris neturtingas mergaites, paslapčia joms paduodamas tris auksinius.

Realus asmuo

Šv. Mikalojus – vyskupas, gyvenęs 270–346 metais Miros mieste ir garsėjęs gerais darbais. Dėl to buvo vadinamas Mikalojumi Stebukladariu. Šv. Mikalojų globėju pasirinko įvairios valstybės, miestai ir bendruomenės. Istoriniai šaltiniai byloja, kad jis globoja pirklius, žvejus, jūrininkus, studentus, vaikus ir netekėjusias mergeles.

Simboliniai šv. Mikalojaus ženklai – trys maišeliai arba trys rutuliai (dovanos neturtingiesiems), knyga, laivas ir vyskupo apranga. Taip pat teigiama, kad šv. Mikalojus yra XIX a. atsiradusio Kalėdų Senelio prototipas. Kauną šv. Mikalojus globoja penktą šimtmetį. Tiksli šv. Mikalojaus pasirinkimo miesto globėju data nežinoma.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min