Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 9d. 16:56 , Atnaujinta: 2013 rugsėjo 9d. 17:03

Netektis: mirė režisierius Arūnas Žebriūnas

Arūnas Žebriūnas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Arūnas Žebriūnas

Eidamas 84-uosius metus mirė lietuvių kino režisierius, scenarijų autorius Arūnas Žebriūnas, skelbia LRT televizija.

Pastarąsias dvi savaites režisierius gulėjo ligoninėje. A.Žebriūnui buvo diagnozuotas vėžys.

Režisierius yra žinomas kaip filmų „Gražuolė“, „Paskutinė atostogų diena“, miuziklo „Velnio nuotaka“ kūrėjas.

2012 metų festivaliui „Kino pavasaris“ prodiuserinė kompanija „Era Film“ su prodiusere Rasa Miškinyte ir režisieriumi Linu Augučiu priešakyje paruošė šešetą metų brandintą ir galiausiai pernai nufilmuotą dokumentinį filmą apie A.Žebriūną „Vienintelis, nepakartojamas ir paskutinis“. Po sudėtingo kūrybinio proceso filmo kūrėjai sakė likę sužavėti A.Žebriūno noru ir gebėjimu kurti bet kokiomis aplinkybėmis.

Režisierius lietuvių kine pasirodė 6-ajame dešimtmetyje. Daugiau nei prieš 50 metų Dailės institute baigęs architektūrą, įsidarbino kino studijoje dailininku filme – „Julius Janonis“. Kaip kino režisierius debiutavo 60-aisiais filmu „Paskutinis šūvis“.

A.Žebriūnas vienintelis lietuvių režisierius sukūręs tiek daug filmų vaikams ir apie vaikus. Juose daug filosofinių apmąstymų apie gėrio ir blogio vertę, svajones. Pasak kino kritikų, A.Žebriūnas mokėjo ir kūrė šviesų ir poetišką kiną.

Už filmą  „Paskutinė atostogų diena“ A. Žebriūnas pelnė tris garbingus prizus: „Sidabrines bures“ Lokarno kino festivalyje (1965), premiją VI Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje, kuris vyko Taline, ir pirmasis iš Lietuvos režisierių – Didįjį prizą Kanų jaunimo filmų festivalyje.

Filmas „Gražuolė“ ir jo pagrindinė herojė apdovanoti IV sąjunginiame kino festivalyje Minske, o „Naktibalda“ – diplomu už kūrybinius ieškojimus VII sąjunginiame kino festivalyje Baku. Tais pačiais 1974 metais sukurta ir garsioji „Velnio nuotaka“, apdovanota IX sąjunginiame kino festivalyje Frunzėje. O „Riešutų duona“ įvertinta prizu už režisūrinio meistriškumo savitumą XI sąjunginiame kino festivalyje Jerevane.

Lietuvoje prasidėjus Atgimimui, menininkas aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, buvo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys. 2011 m. režisierius A.Žebriūnas apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.

Vyro ir tėvo neteko žmona – dainininkė Giedrė Kaukaitė bei dukros – altininkė Ūla Ulijona Žebriūnaitė ir Monika Žebriūnaitė-Edgar.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min