Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 gruodžio 5d. 10:58

Vaišių stalo ypatumai: ką valgo Baltijos šalių gyventojai, o ką – gruzinai, ukrainiečiai?

Mišrainė
Fotolia nuotr. / Mišrainė

Pagal sočiomis ir skaniomis vaišėmis nukrautam šventiniam stalui teikiamą svarbą lietuviai labiau primena gruzinus, negu estus ir latvius. Šventinius lietuvių stalus dažniausiai puošia vaisiai ir daržovės, latviai mėgsta vaisius ir pyragus, estai – pyragus ir keptą mėsą, o Gruzijoje ir Ukrainoje ant vaišių stalo ypač populiarūs mėsos patiekalai.

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje dažniausiai ant švenčių stalų sutinkamas maistas yra vaisiai. Jų galima rasti ant beveik dviejų trečdalių (64 proc.) respondentų iš Lietuvos stalų. Estai vaisius mėgsta dar labiau – juos per šventes visada valgo 68 proc. šios šalies gyventojų. Be vaisių šventinių stalų neįsivaizduoja ir daugiau negu pusė latvių – 58 proc. O štai Ukrainoje ir Gruzijoje jie mažiau populiarūs – vaisiais per šventes mėgaujasi 47 proc. ukrainiečių ir mažiau negu trečdalis (28 proc.) gruzinų.

Lietuviai taip pat yra patys didžiausi daržovių gerbėjai. Jos yra neatskiriama 59 proc. lietuvių šventinių stalų dalis. Daržoves mėgsta ir kas antras ukrainietis (50 proc.). Be to, daržoves per šventes valgo 44 proc. latvių ir 42 proc. estų. Kaip ir vaisius, taip ir daržoves gruzinai ne itin mėgsta: jų rasime vos ant ketvirtadalio (27 proc.) gruzinų stalų.

„Fotolia“ nuotr./Kiaulienos šonkauliukai
„Fotolia“ nuotr./Kiaulienos šonkauliukai

Aštrius, mėsos bei sočius patiekalus mėgsta visos tautos, tačiau konkretūs prioritetai įvairiose šalyse skiriasi. Ukrainiečiai labiausiai mėgsta keptus arba virtus mėsos ir paukštienos patiekalus: be jų savo šventinio stalo neįsivaizduoja 83 proc. ukrainiečių. Gruzinai irgi mėgsta sočiai prisikirsti mėsos – 80 proc. jų nurodo švenčių metu valgantys sočius mėsos patiekalus. Estijoje mėsos patiekalų galima rasti ant 71 proc. respondentų stalų, taip pat juos per šventes valgo 54 proc. lietuvių ir 46 proc. latvių.

Lietuviai ir latviai savo ruožtu kitas tirtas šalis lenkia pagal pomėgį rūkytiems užkandžiams, tokiems kaip dešros: po 50 proc. šių tautų atstovų nurodė visada juos valgantys per šventes. Gruzijoje tuo tarpų jų mėgėjų tėra 14 proc.

Estai yra didžiausi smaližiai tarp tyrime dalyvavusių šalių – pyragais per šventes mėgaujasi trys ketvirtadaliai (76 proc.) jų. Kitos Baltijos šalys ne taip vertina pyragus: juos visada galima rasti ant 59 proc. latvių ir 52 proc. lietuvių stalų. Gruzinai ir ukrainiečiai pyragus mėgsta dar mažiau – juos valgo 44 proc. gruzinų ir 35 proc. ukrainiečių.

Lietuviai mėgsta šokoladą, gruzinai – salotas su majonezu, ukrainiečiai – jūros gėrybes

Gruzinai bei ukrainiečiai ypač vertina salotas su majonezu – 72 proc. gruzinų ir 63 proc. ukrainiečių sako, kad per šventes jos yra būtinos. Lietuvoje tuo tarpu jos mažiausiai populiarios tarp tirtų šalių – jas valgo vos 4 iš 10 lietuvių (39 proc.). Tokias salotas taip pat mėgsta 46 proc. estų ir 40 proc. latvių.

Salotos be majonezo populiariausios Latvijoje: čia jas mėgstantys nurodė beveik trečdalis (30 proc.) respondentų. Taip pat ant šventinių stalų lėkštes su tokiomis salotomis neša 22 proc. ukrainiečių, 19 proc. estų, po 15 proc. lietuvių ir gruzinų.

Kalbant apie sūrį ir su juo susijusius patiekalus, gruzinai išsiskiria pomėgiu vienam iš savo nacionalinių patiekalų – chačiapuriams. Juos kaip būtiną šventinio stalo elementą nurodo 64 proc. gruzinų. Ukrainoje ypač populiarūs sūriai – juos valgo net 51 proc. ukrainiečių, kitose šalyse jų populiarumas neviršija 40 proc. Ypač retai, lyginant su kitomis tyrime dalyvavusiomis tautomis, sūrius per šventes valgo lietuviai – vos 24 proc. nurodo, kad jų visuomet būna ant šventinių stalų.

„DANSUKKER“ nuotr./Šokoladiniai fondantai
„DANSUKKER“ nuotr./Šokoladiniai fondantai

Lietuviai labiausiai iš visų tautų mėgsta šokoladą ir saldainius – beveik ketvirtadalis, arba 23 proc. lietuvių be to neįsivaizduoja savo šventinio stalo. Taip pat šokoladą ir saldainius per šventes valgo po 18 proc. ukrainiečių ir estų, 14 proc. latvių ir vos daugiau negu dešimtadalis (11 proc.) gruzinų.

Ukrainiečiai visas kitas tirtas tautas daugiau negu dvigubai lenkia pagal simpatiją jūros gėrybėms – šias mėgsta 24 proc. ukrainiečių, o Lietuvoje jas mėgsta vos 9 proc. O pagal virtos ir keptos žuvies pomėgį pirmą vietą dalinasi estai ir gruzinai – po 29 proc. šių tautų atstovų mielai per šventes mėgaujasi žuvimi.

Šv. Kalėdos – su šeima, Naujieji – su draugais

Tyrimo rezultatai rodo, kad ir šv. Kalėdas, ir Naujuosius metus visų apklaustų tautų atstovai linkę švęsti prie sočiais ir skaniais patiekalais, nukrauto stalo. Tačiau Naujųjų metų šventimo įpročiai šalyse skiriasi. Ukrainiečiai ir gruzinai ir šv. Kalėdas, ir Naujuosius metus beveik visada švenčia namuose bei su šeima. Tuo tarpu Baltijos šalių gyventojai, su šeima praleidę šv. Kalėdas, Naujuosius metus dažniau pasitinka su draugais ir svečiuose.

Pagal pomėgį sočiai ir daug valgyti per šv. Kalėdas lietuviai labiau primena gruzinus, negu estus ir latvius. Net devyni iš dešimties lietuvių (90 proc.) ir 95 proc. gruzinų sako, kad skaniomis ir sočiomis vaišėmis nukrautas stalas yra būtinas šv. Kalėdų ir kitų religinių švenčių atributas. Latvijoje, Estijoje ir Ukrainoje vaišes mėgstančių dalis taip pat yra didelė, bet mažesnė negu Lietuvoje ir Gruzijoje: visada prie maistu nukrautų stalų šventes pasitinka 71 proc. latvių, 69 proc. ukrainiečių ir 64 proc. estų.

Fotolia nuotr./Kalėdinės dekoracijos
Fotolia nuotr./Kalėdinės dekoracijos

Visos tirtos tautos šv. Kalėdas linksta švęsti namie. Svečiuose jas švenčia tik kas penktas (19 proc.) lietuvis. Dažniausiai į svečius eina latviai – taip elgiasi 23 proc. jų. Taip pat svečiuose šv. Kalėdas mini 18 proc. ukrainiečių, 10 proc. estų ir vos 2 proc. gruzinų.

Lietuviai tarp tirtų šalių pirmauja pagal su visa šeima šv. Kalėdas švenčiančių respondentų skaičių – tai nurodė beveik devyni dešimtadaliai (89 proc.) jų. Latvijoje su šeima šv. Kalėdas praleidžia 86 proc. žmonių, Gruzijoje – 82 proc., Ukrainoje – 74 proc. Mažiausiai, tik 59 proc. gyventojų, su visa šeima šv. Kalėdas mini Estijoje. Šioje šalyje daugiau negu ketvirtadalis (27 proc.) renkasi šią šventę minėti tik su antra puse. Palyginimui, Lietuvoje taip elgiasi tik 3 proc. respondentų.

Naujuosius metus svečiuose įprastai sutinka daugiau negu du penktadaliai (43 proc.) lietuvių. Pirmauja šioje kategorijoje latviai: daugiau negu pusė latvių (55 proc.) per Naujuosius metus būna ne namie. Svečiuose taip pat Naujuosius metus pamini trečdalis (32 proc.) estų, bet mažiau negu dešimtadalis ukrainiečių ir gruzinų (atitinkamai 9 ir 5 proc.).

Baltijos šalių gyventojai labiausiai linksta Naujuosius metus sutikti su gerais draugais: taip elgiasi 46 proc. latvių, 42 proc. lietuvių ir 35 proc. estų. Su šeima Naujuosius metus sutinka 36 proc. lietuvių ir tik kiek daugiau negu penktadalis latvių ir estų (atitinkamai 22 proc. ir 21 proc.). Latviai labiausiai iš visų tirtų šalių mėgsta vakarėlius (juose Naujus metus pamini 22 proc. latvių), estai – Naujųjų metų šventimą su antra puse (taip elgiasi 28 proc. estų).

Visa tai atskleidė šių penkių valstybių gyventojų apklausa, atlikta mineralinio vandens „Borjomi“ užsakymu.

Iš viso reprezentatyvios Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos ir Gruzijos miestų gyventojų apklausos metu apklausti 2400 šių šalių gyventojų. Lietuvoje apklausta 400 respondentų, Latvijoje ir Estijoje – po 300, Gruzijoje – 600, Ukrainoje – 800. Apklausti 20 metų ir vyresni gyventojai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Valdžios kompromisas: daug kam atlyginimai mažės dėl sotesnės senatvės – nauja skaičiuoklė

Aktualu

STT vadas: norime, kad žiniasklaida dirbtų kartu su mumis

Aktualu

Regina Statkuvienė: Neopagonybės įteisinimas. Vėlės virs pamėklėmis?

Aktualu

Orai.lt: gausesnio lietaus dar teks palaukti

Vardai

Nijolė Pareigytė Klaipėdą keičia į Kauną: „Nesvarbu, kur gyventi, svarbu, su kuo“

24sek

Finalas baigtas? „Lietuvos rytas“ bandys padaryti tai, ko dar nepadarė niekas kitas

„LKL Finalas“: lemiamos „Lietuvos ryto“ klaidos ir planas sugadinti „Žalgirio“ šventę

Maistas

Ir pasotins, ir atgaivins: 10 puikių kokteilių su bananais

Vaizdai iš oro: sausros išdegintos Vilniaus ir Trakų apylinkės

Sportas

Pirmadienis pasaulio čempionate – pasirodymą pradeda Anglija

Pasaulis kišenėje

Keisčiausi ledų skoniai, kurių galima paragauti Europoje

Gyvenimas

Sociologas A.Tereškinas: šiuolaikinio vyro tapatybės bruožas – aukos sindromas

Sportas

Dar viena staigmena: po ginčytino įvarčio Šveicarija atėmė taškų iš Brazilijos

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle – vėl vestuvėse: sveikino princesės Dianos dukterėčią

15min iš Maskvos Sportas

Meksikos nokdauną sugėręs vokiečių treneris J.Lowas: „Dabar mus turi išgelbėti patirtis“

Vardai

„KK2“ žurnalistė Liza Kogan pagimdė berniuką: „Sūnaus vardas būtinai turėjo būti iš L raidės“

Vardai

Ryčio Žvagulio žmona tapsianti Laura Navikaitė mergvakarį atšventė draugių būryje

AŠ – FUTBOLO ŽINOVAS
Nepraleidžiate futbolo čempionatų ir apie šį žaidimą žinote viską? Dalyvaukite kasdienėje 15min apklausoje ir pasitikrinkite, ar atsakėte teisingai. Gero futbolo!
ŽIŪRĖKITE TEISINGĄ ATSAKYMĄ
24sek

Nuosprendis „Lietuvos rytui“: lemtingas kėlinys ir nemalonios „Žalgirio“ staigmenos

Interviu Aktualu

Senojo lietuvių tikėjimo krivė apie Ramūną Karbauskį: įkūręs parką – romuviu netampi

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Valdžios kompromisas: daug kam atlyginimai mažės dėl sotesnės senatvės – nauja skaičiuoklė

Aktualu

STT vadas: norime, kad žiniasklaida dirbtų kartu su mumis

Aktualu

Regina Statkuvienė: Neopagonybės įteisinimas. Vėlės virs pamėklėmis?

Aktualu

Orai.lt: gausesnio lietaus dar teks palaukti

Vardai

Nijolė Pareigytė Klaipėdą keičia į Kauną: „Nesvarbu, kur gyventi, svarbu, su kuo“

24sek

Finalas baigtas? „Lietuvos rytas“ bandys padaryti tai, ko dar nepadarė niekas kitas

„LKL Finalas“: lemiamos „Lietuvos ryto“ klaidos ir planas sugadinti „Žalgirio“ šventę

Maistas

Ir pasotins, ir atgaivins: 10 puikių kokteilių su bananais

Vaizdai iš oro: sausros išdegintos Vilniaus ir Trakų apylinkės

Sportas

Pirmadienis pasaulio čempionate – pasirodymą pradeda Anglija

Pasaulis kišenėje

Keisčiausi ledų skoniai, kurių galima paragauti Europoje

Gyvenimas

Sociologas A.Tereškinas: šiuolaikinio vyro tapatybės bruožas – aukos sindromas

Sportas

Dar viena staigmena: po ginčytino įvarčio Šveicarija atėmė taškų iš Brazilijos

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle – vėl vestuvėse: sveikino princesės Dianos dukterėčią

15min iš Maskvos Sportas

Meksikos nokdauną sugėręs vokiečių treneris J.Lowas: „Dabar mus turi išgelbėti patirtis“

Vardai

„KK2“ žurnalistė Liza Kogan pagimdė berniuką: „Sūnaus vardas būtinai turėjo būti iš L raidės“

Vardai

Ryčio Žvagulio žmona tapsianti Laura Navikaitė mergvakarį atšventė draugių būryje

AŠ – FUTBOLO ŽINOVAS
Nepraleidžiate futbolo čempionatų ir apie šį žaidimą žinote viską? Dalyvaukite kasdienėje 15min apklausoje ir pasitikrinkite, ar atsakėte teisingai. Gero futbolo!
ŽIŪRĖKITE TEISINGĄ ATSAKYMĄ
24sek

Nuosprendis „Lietuvos rytui“: lemtingas kėlinys ir nemalonios „Žalgirio“ staigmenos

Interviu Aktualu

Senojo lietuvių tikėjimo krivė apie Ramūną Karbauskį: įkūręs parką – romuviu netampi

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai

Parašykite atsiliepimą apie 15min