TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Į Lietuvą atkeliauja nauja šventė, kurios kaltininkė – IPA

IPA alaus gamybos procesas
Projekto partnerio nuotr. / IPA alaus gamybos procesas
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
1
A A

Visame pasaulyje gerai žinomas IPA (angl. Indian Pale Ale) alus, pasižymintis unikaliu skoniu, yra itin mėgstamas alaus gurmanų. Visgi yra žmonių, kurie nežino, kas slepiasi po šiuo pavadinimu. Kuo ypatingas šis alus, kaip jis verdamas ir kokia jo populiarumo paslaptis, mums padėjo atskleisti „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ iniciatorius ir aludaris Andrius Bagdzevičius. „Šis alus yra absoliučiai kitoks“, – sako aludaris ir kviečia rugpjūčio 3-ąją pirmąjį kartą Lietuvoje drauge švęsti IPA dieną.

– Turbūt kiekvienas tikras alaus mėgėjas galėtų įvardinti kas yra IPA arba, kitais žodžiais tariant, „Indian Pale Ale“. Kaip manote, kokia yra šio alaus populiarumo priežastis?

– Jis ateina išspirdamas duris ir pasiimdamas visą tavo dėmesį, kai jo paragauji pirmąjį kartą. Jis apie save primena dar ilgai, burnoje palikdamas apynių kartumą. Iš pradžių atrodo keistas, tačiau dauguma tą keistumą pamėgsta ir vėliau supranta kiek jame įvairių detalių, skonių bei aromatų aplink. Priežastis paprasta – jis stipriai kitoks. Kaip kitokie yra dūminiai Ailos (angl. Islay) salos viskiai – kitoks ir nors tu ką.

Projekto partnerio nuotr./„Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ komanda
Projekto partnerio nuotr./„Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ komanda

– Kaip nieko apie IPA nežinančiam žmogui apibūdintumėte šį alų? Ar jis turi specifinį skonį?

– Šis alus yra labai „kitoks“ ir jeigu tu žinai tik šviesų, tamsų ir kvietinį – IPA myliomis praplės alaus suvokimo ribas. Pirmas paragavimas ir įspūdis – kartu. Nepaisant to, aš linkiu kantriai su tuo kartumu draugauti, vertinti aromatą, pajausti skonius – pušų, citrusų, žolių, gėlių, juodžemio, tropinių vaisių natos – visa tai yra skirtingų apynių veislių, sudėtų į alų mažai protingais kiekiais į alų, rezultatas. Taigi, pirma taurė alaus kels antakius, tačiau antra ar trečia – privers pamėgti.

– Kuo šis alus yra unikalus? Kas jį išskiria iš kitų?

– Daugiau apynių nei IPA aluje nėra niekur. Šis alus atskleidžia visą jų romantiką – šimtus skirtingų veislių, kurios auga skirtinguose pasaulio kraštuose ir duoda alui skirtingą skonį bei aromatą. Taip pat, turi fainus pavadinimus, kaip kad vynuogės turi savuosius. Pavyzdžiui, apyniai, kuriuos dedame į „Bocmano ūsus“ vadinasi Cascade, Citra, Centennial, Chinook. Sutapimas, kad visi iš „C“.

Projekto partnerio nuotr./IPA alaus gamybos procesas
Projekto partnerio nuotr./IPA alaus gamybos procesas

IPA alus yra gaivinantis. Kartumas, tikėsite tuo ar ne, jis atgaivina. Kaip, beje, ir dabar visų, o ir mano, mėgstamas džinas su toniku. Šis alus labai tinka valgant aštrius patiekalus. „IPA“ su savo kartumu ir vaisių poskoniu kiekvieną kartą paruošia skonių paletę naujam maisto kąsniui – neutralizuoja aštrumą ir riebumą.

– Iš ko yra gaminama IPA?

– Kaip ir visos kitos alaus rūšys – vanduo, salyklas, apyniai, alaus mielės. Mes „Bocmano ūsams“ dedame kažkur 16 – taip, šešiolika – kartų daugiau apynių negu įprastą lagerį.

– Kokie yra IPA gaminimo, virimo ypatumai? Ar IPA alaus virimo procesas yra sunkus, ilgai trunkantis?

– Na, aš šio alaus dirbtuvėse, rodos, 9 kartus viriau IPA – klydau, klydau mažiau, dar mažiau, kol galiausiai gavosi „Bocmano ūsai“. Todėl pradžioje buvo sunku, nes tą gausų apynių kiekį reikia suvaldyti taip, kad jis skoniui suteiktų ne tik kartumo, bet kartu padėtų atsiskleisti vaisiams skonyje ir aromate. Sakyčiau, kad tai buvo labiau mano pirmosios klaidos, nei technologinis aludarystės sudėtingumas. Labiausiai IPA alui reikia aludarių drąsos dėti apynių kalnus į katilus ir brandinimo talpas.

Projekto partnerio nuotr./IPA alaus gamybos procesas
Projekto partnerio nuotr./IPA alaus gamybos procesas

– Kaip ir kodėl kilo mintis Lietuvoje inicijuoti IPA dienos šventimą? Juk mūsų šalyje rugpjūčio 3-ąją ši šventė bus švenčiama pirmąjį kartą.

– Mintis kilo jau seniai. Spėju, kad ji tai įvyko bare geriant alų ir kalbant apie IPA alaus fainumą, nes paradoksalu – atrodo, kad tai populiari alaus rūšis, tačiau tik mums, alaus geek‘ams , taip atrodo. Aplink mus yra daug alumi besidominčių žmonių.

Kartais aš prašau žmonių atspėti – kiek proc. nuo viso Lietuvoje parduodamo alaus sudaro kvietinis – visi sako, kad gal 30–40 proc. Iš tiesų, kvietinis alus sudaro tik apie 5 proc. Tuo tarpu IPA – nei vieno.

Projekto partnerio nuotr./„Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ komanda
Projekto partnerio nuotr./„Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ komanda

Tai aludarių būryje daug linksniuojamas, bet platesniame alaus mėgėjų rate mažai žinomas ir vertinamas alaus stilius, todėl mūsų misija yra parodyti lietuviams, koks įdomus šis alus. Juk ir mes patys labai džiaugiamės „Bocmano ūsais“ ir sulaukiame gerų žodžių apie jį tiek Lietuvoje, tiek ir iš užsienio.

Projekto partnerio nuotr./„Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ komanda
Projekto partnerio nuotr./„Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ komanda

O man didžiausią džiaugsmą kelia barmenai, kurie gerai vertina mano alų. Būtent jie padeda ruoštis IPA dienai ir drauge verda skirtingas IPA alaus rūšis. Visus kviesime jo paragauti jau labai greit – rugpjūčio 3 d. net dvylikoje barų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Tuomet mes pristatysime kelias itin mažomis, tik keliasdešimt litrų, dydžio partijomis virtus skirtingus IPA alus, kurių tikslas vienas – prikviesti dar daugiau žmonių į apynių religiją ir reikalauti iš alaus daugiau kartumo.

Daugiau informacijos apie IPA dieną rasite čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min