Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 1d. 13:12

IPA diena – tai diena pažinčiai. Kokį alų rinktis?

Tarptautinė IPA diena
Projekto partnerio nuotr. / Tarptautinė IPA diena

Jau šeštus metus iš eilės pirmąjį rugpjūčio ketvirtadienį alaus entuziastai, aludariai, barmenai ir barai visame pasaulyje minės tarptautinę IPA (angl. Indian Pale Ale) dieną. Šiemet, prie šios craft alaus šventės pirmąjį kartą prisijungs ir Lietuva.

Rugpjūčio 3 d. kartu su visu pasauliu minėsime alaus šventę, kuriai „Raudonų plytų alaus dirbtuvės“ ruošėsi net su dvylika Lietuvos barų ir savo dirbtuvėse sukūrė keturias skirtingas IPA rūšis – British IPA, American IPA, Belgian IPA ir Imperial IPA. Kuo skiriasi šios IPA rūšys ir kaip išsirinkti sau patraukliausią?

„Šiandien nebėra taisyklių, kurios galiotų aludariams, o jų kūrybiškumui, rodos, ribų nėra. Senesni alaus stiliai nuolat keičiasi prisitaikydami prie vis augančių alaus mėgėjų poreikių. „Raudonų plytų alaus dirbtuvės“ nori parodyti IPA alaus įvairovę. Į savo dirbtuves pakvietėme ir barmenus, nes tai bendruomenė, kurią privalu edukuoti ir leisti jai prisiliesti prie alaus gamybos. Barmenai virė skirtingas IPA alaus rūšis, suteikdami skirtingus skonio ir aromatų atspalvius, kuriuos alaus mėgėjai galės išmėginti jau visai netrukus – rugpjūčio 3-ąją dieną“, – sako „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ iniciatorius ir aludaris Andrius Bagdzevičius.

Šio alaus istorija prasidėjo jau XVIII a. pradžioje. Tuomet, Anglijoje išvirtas alus buvo gabenamas britų kareiviams, kurie buvo dislokuoti Indijoje. Į alų buvo įdėta daug daugiau nei įprastai apynių, kurie buvo laikomi natūraliu konservantu ir apsaugodavo alų nuo gedimo ilgos kelionės metu. Dėl pastarosios priežasties, šis alus pasižymėjo dar didesniu kartumu, kurį sušvelnindavo įvairūs aromatai atsiradę aukštoje fermentavimo temperatūroje iš salyklo ir apynių.

Projekto partnerio nuotr./Tarptautinė IPA diena
Projekto partnerio nuotr./Tarptautinė IPA diena

IPA paneigia klišes apie tai, kad visas alus yra kartus. Šio alaus gurmanai neleis sumeluoti, kad IPA stilius kalba apie kartumą ir apynius, kurių šio alaus virime gailėti negalima.

Laikui bėgant išplito daugybė IPA rūšių, kaip American IPA, Belgian IPA, British IPA, Imperial IPA, ir visi išsiskiriantys tam tikrais ingredientų skirtumais arba virimo, fermentavimo ir brandinimo ypatumais.

Projekto partnerio nuotr./Tarptautinė IPA diena
Projekto partnerio nuotr./Tarptautinė IPA diena

American IPA. Naudojant didelį kiekį apynių amerikietiško IPA alaus virime ir brandinime, atsiskleidžia patys įvairiausi vaisių skoniai ir aromatai, o svarbiausia – alaus kartumas. Tai gana stiprus alus, kuriame pajusite ne tik vaisių, ypatingai, citrusų, bet ir gėlių aromatus. Jis yra tvirtai kartus dėl amerikietiškų apynių. American IPA gamybai gausiais kiekiais naudojami amerikietiški „cascade“, „citra“, „centennial“, ir „chinook“ apyniai, kurie yra ne tik verdami, bet ir brandinami. Visa tai tam, kad keldami taurę prie lūpų užuostume tokius tropinių vaisių kvapus.

British IPA. Angliškajam IPA alui būdingas kiek silpnesnis kartumas, o skonis mažesnio intensyvumo nei populiariausiame amerikietiškame IPA aluje. Ji išsiskiria žalio apynio kvapu ir turi daug žolelių aromato, primenančio medžių lapus.

Belgian IPA. Fermentuotas su belgiškomis mielėmis, norint, kad greta apynių atsigultų belgiškas charakteris. Šis stilius labiausiai jis išpopuliarėjo per Antrąjį pasaulinį karą, kai ėmė sparčiai plisti Pilsner alus. Šio alaus skonis gali būti labai įvairus – dažniausiai lengvai vaisinis, mažai kartus. Vyrauja lengvai skrudintos duonos, saldžių sausainių ar riešutų aromatai. Aromatų ir skonių įvairovė kyla ne tik dėl naudojamų salyklo ir kilmingųjų apynių, bet ir dėl papildomų prieskonių.

Imperial IPA. Ši IPA patiks labai kartaus skonio mėgėjams, nes jo intensyvus apynių aromatas, sumaišytas su nemažu alkoholio kiekiu, suteikia išraiškingumo skoniui.

Projekto partnerio nuotr./Tarptautinė IPA diena
Projekto partnerio nuotr./Tarptautinė IPA diena

Dėl savo stiprumo ji dažnai įvardijama kaip Double IPA (liet. dviguba IPA). Skonis itin intensyvus, dažnai saldus. Alkoholio tūris dažnai viršija 7%. Šiame aluje derinami dideli apynių ir salyklo kiekiai.

Viena iš IPA alaus gerbėjų kūrybininkė Dovilė Filmanavičiūtė neabejoja, kad alaus mėgėjai jau pavargo nuo vadinamojo industrinio alaus ir ėmė ieškoti išskirtinių skonių: „Mažųjų gamintojų ar tiesiog craft alūs jau senokai karaliauja gastronominiuose topuose ir mano širdis dainuoja, nes tokio alaus gerbėjų vis daugiau atsiranda ir pas mus. O dar kai IPA derinama su maistu...Net seilė varva.“ Pasak D. Filmanavičiūtės, ji renkasi britiškąją IPA, nes amerikietiškojo kartumas ir ryškumas jai per intensyvus.

„Mane bent šiek tiek pažįstantys puikiai žino, kad man visos su ragaujamais gėriais susijusios iniciatyvos – didžiulė šventė. Aš labai nuoširdžiai džiaugiuosi, kad seniau visai negirdėti pavadinimai mūsų šalyje dabar darosi įprasti ir mėgstami. IPA diena – tai diena pažinčiai. Pažinti pasaulį, jo skonius, patirti, įsiminti, pasidalinti. Visai nesimaivydama tikiuosi, kad ta diena taps tradicija. Įvairovė – štai kas man svarbiausia ragaujant“, – savo džiaugsmo apie artėjančią šventę neslėpė atlikėja.

Rugpjūčio 3-ąją IPA alaus gerbėjams, o galbūt ketinantiems tokiais tapti, savo duris atvers net 12-ka barų didžiausiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Skanausime „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ ir jų draugų – barmenų rankomis virtą IPA. Alus į barus bus vežamas tiesiai iš eksperimentinių dirbtuvių. Daugiau informacijos apie IPA dieną: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min