Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV upėse neįprastai daug upėtakinių ešerių patinų įgyja patelių požymių

Mažažiotis upėtakinis ešerys
wikimedia.org nuotr. / Mažažiotis upėtakinis ešerys
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV mokslininkai nustatė, kad maždaug penktadalio šalies upėse gyvenančių upėtakinių ešerių patinų dauginimosi organuose pradeda formuotis kiaušialąstės, o šis reiškinys rodo, kad žuvų populiacijose vis labiau įsigali feminizacija.

JAV Geologijos tarnybos (USGS) tyrėjai, kurie paskelbė pirmą išsamią studiją apie Šiaurės Amerikos vandens telkiniuose gyvenančias lytį mainančias žuvis, šią problemą sieja su moterų kontraceptinėmis piliulėmis ir kitais hormoniniais preparatais, kurių patenka į upes.

Pranešimai apie feminizuotas žuvis JAV mokslinėje spaudoje skelbiami jau kelerius pastaruosius metus.

Pasak mokslininkės, 44 proc. tyrimo vietų buvo sugautas bent vienas patinas, kurio lytiniuose organuose buvo susiformavusių kiaušialąsčių.USGS mokslininkai patikrino anksčiau surinktus duomenis apie devynis upių baseinus, kurie apima apie du trečdalius Jungtinių Valstijų teritorijos. Ištyrus beveik 1 500 upėtakinių ešerių patinų nustatyta, kad beveik 6 proc. jų turėjo patelėms būdingų požymių. Mokslininkai tyrė 16 rūšių žuvis, tačiau nustatė, jog daugeliui jų šis fenomenas nebūdingas.

Paaiškėjo, kad labiausiai feminizuotos didžiažiočių ir mažažiočių upėtakinių ešerių populiacijos. Šių dviejų rūšių žuvys, kurias labai vertina gėlųjų vandenų sportinės žvejybos entuziastai, taip pat buvo kruopščiausiai ištirtos: mokslininkai patikrino beveik 500 upėtakinių ešerių.

Šis reiškinys „yra labai paplitęs“, sakė USGS biologė Jo Ellen Hinck. Ji vadovavo šiam tyrimui, kurio rezultatai buvo paskelbti mokslinio žurnalo „Aquatic Toxicology“ tinklalapyje.

Pasak mokslininkės, 44 proc. tyrimo vietų buvo sugautas bent vienas patinas, kurio lytiniuose organuose buvo susiformavusių kiaušialąsčių.

Ankstesnėse studijose ši problema buvo siejama su hormoniniais preparatais, tokiais kaip estrogenas, naudojamas moterų kontraceptinėse piliulėse. Tyrimai parodė, kad feminizuoti patinai gali daugintis, tačiau susilaukia mažiau palikuonių, sakė J.E.Hinck.

Kai kurie ekspertai nurodo, kad nustatyti žuvų lyties sutrikimai atskleidžia platesnio masto problemą, susijusią su į aplinką patenkančiomis medžiagomis, kurios išbalansuoja gyvūnų endokrininę sistemą.

Patinų dauginimosi organuose susidarančios kiaušialąstės pastebimos tik pro mikroskopą, kai žuvy sugaunamos ir išskrodžiamos.

Naujausioje studijoje buvo panaudoti 1995–2004 metais surinkti duomenys, tačiau vėliau vyriausybė nutraukė šio tyrimo finansavimą.

Pasak mokslininkų, tokių pokyčių nepastebėta tik Aliaskos Jukono upės baseino žuvų populiacijose.

Didžiausia patinų feminizacija nustatyta JAV pietryčiuose, ypač Šiaurės ir Pietų Karolinoje plytinčiame Pi Di upės baseine. Dešimt iš 11 didžiažiočių upėtakinių ešerių, sugautų Baksporte (Pietų Karolina), buvo mišrios lyties.

Kai kuriuose Misisipės upės ruožuose Minesotoje ir per Koloradą tekančioje Jampos upėje patelėms būdingų požymių turėjo 70 proc. mažažiočių upėtakinių ešerių patinų.

Pasak J.E.Hinck, šis reiškinys labiau būdingas upėtakiniams ešeriams, tačiau mokslininkai kol kas nežino jo priežasties. Tyrimo vadovė taip pat nustatė, kad vienos iš sugautų paprastojo sazano patelių organizme taip pat buvo susidariusios vyriškų lytinių organų užuomazgos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min