Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 13d. 22:49

Kaip atrodė savaitgalį danguje regėtas supernovos sprogimas?

Galaktika M101 supernovos „SN 2011fe“ sprogimo piko metu.
Danilo Pivato / Danilopivato.com nuotr. / Galaktika M101 supernovos „SN 2011fe“ sprogimo piko metu.

Praėjusią savaitę viso pasaulio astronomai ragino žmones čiupti žiūronus ar teleskopus ir nukreipti juos į dangų – galaktikoje „Mesjė 101“ (M101) savaitgalį buvo matomas ryškus supernovos sprogimas.

Šį supernovos sprogimą, vykusį už 21 mln. šviesmečių nuo Žemės, galėjo matyti ir lietuviai, mat šeštadienio ir sekmadienio naktys buvo giedros.

Tiesa, jokių įspūdingų vaizdų danguje nesimatė – tik akylesni pastebėjo, kad netoli Didžiųjų Grįžulo Ratų esanti galaktika M101 tapo kiek šviesesnė.

Ryškesnių vaizdų užfiksavo tik astronomijos observatorijose įsikūrę mėgėjai ir profesionalai.

Profesionalus astrofotografas Danilo Pivato savo svetainėje DaniloPivato.com įkėlė tris galaktikos M101 nuotraukas. Pirmoje ji užfiksuota prieš supernovą, antroje – rugpjūčio 25 dieną, sprogimui įpusėjus, o trečioje – rugsėjo 10 dieną, sprogimui pasiekus piką. Paskutinėje nuotraukoje supernova „SN 2011fe“ yra netgi ryškesnė už galaktikos centrą – tai prognozavo ir astronomai.

Kelias supernovos „SN 2011fe“ nuotraukas paviešino ir „Bellatrix“ astronomijos observatorija. Joje dirbantis astronomas Gianlucas Masi, naudodamas virtualų teleskopą, nufotografavo M101 galaktiką rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo 11-ąją. Pastarojoje nuotraukoje supernovos šviesumas taip pat prilygsta galaktikos centrui.

Visas nuotraukas galite pamatyti galerijoje.

Daugiau informacijos apie supernovą „SN 2011fe“ galite rasti paspaudę čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

11:55
26:29
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min