Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gruodžio 7d. 18:42

Kodėl Baltijos silkės tokios mažos?

Patiekaluose iš silkių  gausu nepakeičiamų amino rūgščių, kurių organizmas pats negamina ir gauna tik su maistu
Kodėl Baltijos silkės tokios mažos?

Nepaisydami žvarbaus vėjo ir pusnių, apklojusių „Litexpo“ supantį mišką, šeštadienį tėvai su vaikais užplūdo parodą „Mokykla, 2013”.

„Viskas, Kalėdų senelis jau išėjo, nieko nebegalima ten pirkti“, – prie rūbinės savo sūnui sakė mama. Akivaizdu, kad daug vaikų labiau susidomėjo ne knygomis, įvairiomis „Litexpo“ organizuotomis pamokomis, bet įvairiais loginiais žaidimais, spalvotais kokteiliais su šiaudeliais, primenančiais palmes, ledais, batais, kitomis prekėmis.

Tačiau netrūko besidominčių ir įvairiais robotais, mikroskopais, išmaniosiomis technologijomis.

15min.lt šeštadienį apsilankė Lietuvos jūrų muziejaus paskaitoje apie Baltijos jūrą.

Kai Baltija nebuvo Baltija

Negausiai susirinkusiųjų grupei Lietuvos jūrų muziejaus atstovė Simona Mikalkevičiūtė pasakojo, kuo ypatinga Baltijos jūra.

Baltijos jūra ne visada buvo Baltijos jūra. Prieš 12,6 tūkst. metų ją dengė 3,5 kilometrų storio ledo sluoksnis, ji vadinama Baltijos ledydiniu ežeru. Tuomet ledynai traukėsi į Skandinaviją.

Vėliau, ledynams toliau tirpstant ir jūros lygiui kylant, susidarė jungtis su vandenynu, vanduo pasidarė sūresnis, susidarė Joldijos jūra.

Ledynams dar pasitraukus, sąsiauriai užsidarė, todėl Joldijos jūra virto gėlu Anciliaus ežeru, vėliau susiformavo Litorinos jūra. Po Litorinos periodo prasidėjo Mijos periodas, nuo tada Baltijos jūra ir vadinama Baltijos jūra.

Kodėl Baltijos silkės mažos

Susirinkusiesiems S.Mikalkevičiūtė pasakojo ne tik tai, kaip formavosi Baltijos jūra ir kokie sąsiauriai, įlankos, uostai yra prie Baltijos, bet ir apie Baltijos jūros fauną.

Susidomėjimo sulaukė silkė. Jūrų muziejaus atstovė atliko bandymą. Ji matavo dviejų skirtingų vandens mėginių sūringumą – tyrė Baltijos jūros ir Atlanto vandenyno vandens mėginius. Paaiškėjo, kad Baltijos jūra yra nesūri – nustatytas apie 6 promilių druskingumas. Tuo metu Atlanto vandenynas – kur kas sūresnis (29 promilės).

Būtent dėl druskos Baltijos jūroje silkė gali užaugti iki 0,5 kilogramo, o Atlanto vandenyne plaukioja ir 5 kilogramų silkės.

Lietuvos jūrų muziejus su pamoka apie Baltijos jūrą, taip pat apie laivus ir kitais užsiėmimais, važinėja po visą Lietuvą. Norintieji gali susipažinti su įvairiomis paslaptimis apie jūrą, pavyzdžiui, kad jūrų žuvys turi utėlių, arba kaip jūroje gyvena jūrų tarakonas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min