Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Afrikoje meškerę atstoja kauptukas

 Protopterus gali kvėpuoti ir žiaunomis ir plaučiais, todėl, jei ežeras išdžiūsta, jis susisuka dumble lizdą ir laukia lietaus sezono
Protopterus gali kvėpuoti ir žiaunomis ir plaučiais, todėl, jei ežeras išdžiūsta, jis susisuka dumble lizdą ir laukia lietaus sezono
Šaltinis: 15min
0
A A

Sausros metu trečdalis didžiulio Čado ežero tampa sausuma, o vietos gyventojai, apsiginklavę kauptukais ir kastuvais, išdžiūvusioje ežero akvatorijoje pradeda žuvų paieškas.

Žūklė „Facebook“ tinkle

Žuvų ieškoma labai paprastai – reikia atidžiai žiūrėti po kojomis, kad nepražiopsotum perspektyvaus kauburėlio, kuris aiškiai išsiskiria suskeldėjusio dumblo fone. Kauburėlį nesunku atskirti pagal nedidelę angelę viršuje. Šiek tiek padirbėję kastuvu, čiabuviai iš tokio kauburėlio išvelka drenažo vamzdelį primenančią molinę kapsulę, kurią perskelia ir ištraukia iš jos panašią į vėgėlę žuvį, Kapsulėje ji  tūno susirietusi dvilinka, – rašoma žurnale „Vokrug Sveta“. Aukštutinio Nilo regiono gyventojai vadina ją „doko“, o mokslininkai – protopterus, ir priskiria ją dvikvėpių žuvų klasei. Protopterus – vienintelė pasaulyje žuvis, kuri kvėpuoja ir žiaunomis, ir plaučiais.

Protopterus – stambus laimikis. Ši žuvis gali siekti pusantro metro, tad nenuostabu, kad sausros metu vietos gyventojai aktyviai jas renka, kad galėtų papildyti skurdoką racioną. Protopteriai – senesni už dinozaurus. Kažkada šių žuvų buvo daug, o dabar išliko tik 6 rūšys: 4 gyvena Afrikoje, viena Pietų Amerikoje ir viena Australijoje. Šių žuvų arealas – sausringi ir karšti regionai žemynų centre. Šiuose regionuose, stojus ilgai ir sausai vasarai, vanduo upėse ir ežeruose tampa skysta tyre. Tokiose sąlygose daugelis žuvų žūsta, o protopterus rūšį gelbsti plaučiai.

Kol vandens telkinys visiškai neišdžiūvęs, dvikvėpis protopterus iš tyrės iškiša galvą ir įkvėpia oro burna. Kai saulė visiškai išgarina vandenį, ši unikali žuvis nesukietėjusiame dumble, išsikasa ovalo formos lizdus ir užsnūsta juose iki lietaus sezono pradžios. Miegodamas protopterus kvėpuoja pro lizdo viršuje esančią angelę. Tada šias, negalinčias pasprukti žuvis, ir renka čiabuviai. Įdomiausia, kad tokius „gyvus konservus“ galima laikyti kelias mėnesius, o kartais ir metus. Iš dvikvėpių žuvų tik Australijoje gyvenanti rūšis – ragadantis nemoka „sukti“ lizdų. Aborigenai jį gaudo tradiciškai – meškere.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min