TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Žūklės atlasas. Ar žuvims įgimti sinchroninio plaukimo įgūdžiai?

Kuojos – viena iš mūsų vandenyse gyvenančių žuvų rūšių, kurios plauko tuntais, todėl vienoje eketės jų galima sugauti dešimtimis
Kuojos – viena iš mūsų vandenyse gyvenančių žuvų rūšių, kurios plauko tuntais, todėl vienoje eketės jų galima sugauti dešimtimis
Šaltinis: 15min
0
A A

Kam nors kartą teko matyti, kaip šimtai žuvų, plaukiančių didžiuliu tuntu lyg pagal komandą visos vienu metu pasuka, kai reikia aplenkti kliūtį ar leistis kita kryptimi, tas pripažins, kad tai vienas nuostabiausių pasaulyje reginių, kurį lyg užhipnotizuotas gali stebėti neribotą laiką. Tad nenuostabu, kad mokslininkams jau seniai knieti išsiaiškinti, kaip žuvys įgyja tokio sinchroniško plaukimo įgūdžius.

Tapk Žūklės draugu

Ichtiologai jau gana seniai nustatė, kad ne tik stauridės, silkės, merluzos bei kitos vandenynų žuvys, bet ir mūsų krašto, esančio vidutinėje klimato juostoje, vandenų aukšlės, seliavos ar stintelės neatsitiktinai buriasi į tuntus. Žuvys būryje jaučiasi daug saugesnės, nes žuvų tunto aerodinaminės savybės – gerokai pranašesnės nei vienišos žuvelės galimybės. Todėl būriu daug lengviau pasprukti nuo pavojaus ir susirasti maisto. Bet ilgą laiką buvo mįslė, pagal kokias taisykles tuntas susiburia ir kaip sugeba visos tunto žuvys sinchroniškai judėti, nesiorientuodamos į lyderį.

Uppsalos (Švedija) universiteto matematikai, pasitelkę į pagalbą Sidnėjaus (Australija) biologus sukūrė matematinį modelį, praskleidžiantį šios paslapties skraistę. Mokslininkai akvariume stebėjo keturias nedideles žuveles gambuzijas, iš kurių viena buvo pažymėta ir su jos elgsena buvo lyginami kitų trijų žuvelių veiksmai. Matematinis modelis padėjo atskleisti, kad tunto judėjimas, nepaisant šio proceso sudėtingumo, priklauso tik nuo kiekvieno individo elgsenos. Na, o kiekviena žuvis tunte vadovaujasi  paprastomis taisyklėmis: pirma, laikytis minimalios distancijos nuo plaukiančios priekyje gentainės, antra, tiksliai mėgdžioti greta plaukiančios kaimynės judesius. Šios dvi taisyklės užtikrina absoliučiai koordinuotą žuvų tunto elgseną. Manoma, kad žuvų sugebėjimas sinchronizuoti savo veiksmus – įgimtas instinktas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min