TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Moteris, įkvėpusi vyrus tapti savižudžiais

Malika el Aroud teisme
„Scanpix“ nuotr. / Malika el Aroud teisme
Šaltinis: 15min
0
A A

Moterys automobiliais buvo nuvežtos aukštai į kalnus, tačiau paskutinį ilgo kopimo stačia įkalne etapą joms teko įveikti kojomis. Galiausiai moterys su jas išlaisvinusiais „al-Qaedos“ kovotojais pasiekė uolas. Malikai niekada nebuvo atskleistas tos vietos pavadinimas, bet ji greičiausiai buvo nugabenta į Tora Bora – liūdnai pagarsėjusią „al-Qaedos“ kalnų tvirtovę.

Skaitykite pirmąją šio pasakojimo dalį Meilė terorizmo amžiuje
Skaitykite antrąją šio pasakojimo dalį Džihadui jis jautė didesnę aistrą nei moteriai, kurią mylėjo

Įžengusi į olą, moteris išvydo keliasdešimt kovotojų. Jai buvo pasiūlyta šviežio maisto, vaisių, karštos kavos. Malika apsidžiaugė pamačiusi ir švaraus vandens, nes pagaliau galėjo nusiprausti. „Tai buvo tarsi scena iš „Ali Baba“, – savo prisiminimuose rašė Malika. – Uoloje buvo čiužinių, užklotų, dujinių lempų... viskas buvo neįtikėtinai suorganizuota“.

Kitą rytą „al-Qaedos“ palyda nuvežė Maliką į Pakistaną. Jai pasisekė, kad Afganistaną paliko būtent tada, nes netrukus Jungtinės Valstijos, gavusios žvalgybinės informacijos, kad O.bin Ladenas slepiasi Tora Bora kalnuose, pradėjo intensyvią bombardavimo kampaniją.

2001 metų gruodžio 18 d. Malikos palydovas paliko ją prie Belgijos ambasados vartų Islamabade. Čia moteris paprašė padėti jai saugiai sugrįžti į Belgiją. „Mes niekada nebaigsime savo kovos“, – prieš palikdamas Maliką tarė jai „al-Qaedos“ kovotojas. Moteriai giliai į širdį įstrigo jos vyro likimo brolių riteriškumas, kurie rizikavo savo gyvybėmis, kad apsaugotų ją.

Aš labai tikiuosi ir kiekvieną dieną meldžiuosi, kad mūsų kovotojai išžudytų tuos kiaules amerikiečius ir jų sąjungininkusĮ Belgiją sugrįžusios Malikos jau laukė šios šalies pareigūnai, ištardę moterį ir galiausiai pateikę jai kaltinimus bendradarbiavimu Ahmedo Shaho Massoudo nužudymo operacijoje. Moteris išteisinta per 2003 metais įvykusį teismo posėdį.

Netrukus Malika susipažino su Tunise gimusiu Moezu Garsallaoui. Pora susituokė ir išsikraustė gyventi į Šveicariją, taip pabėgdami nuo žiniasklaidos dėmesio Briuselyje. Čia Malika atsidavė O.bin Ladeno žinios skleidimui internete. Kompiuterius puikiai išmanantis Moezas sukūrė arabišką tinklalapį ir padėjo savo žmonai administruoti analogišką tinklalapį prancūzų kalba. Pasivadinusi slapyvardžiu Oum Oubeyda, Malika nuolat reiškė savo paramą „al-Qaedai“, tuo tarpu kiti žmonės šiame tinklalapyje talpindavo vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuoti JAV išpuoliai Irake. Netrukus šis tinklalapis jau turėjo per 1 400 lankytojų.

Man bendraujant su Malika jos namuose, Šveicarijoje, Moezas vis užeidavo ir išeidavo iš kambario. Jis labiau atrodė drovus nei grėsmingas, tvarkingai nukirpta barzda ir akiniais. Vyras šeimoje akivaizdžiai grojo antruoju smuiku – žmona visą popietę švelniai jam nurodinėjo, ką daryti. Nors Malika stengėsi parodyti jaučianti pagarbą Moezui, buvo akivaizdu, kuris kurio iš jų bijojo.

Norėdamas patikrinti Malikos žiaurų ryžtą, pasiteiravau jos nuomonės apie Murielę Degauque – belgę musulmonę, atsivertusią iš katalikybės ir tapusia pirmąja „a-Qaedos“ savižude iš Vakarų. „Ji buvo labai drąsi, – atsakė Malika. – Tai būtina, lenkiu prieš ją žemai galvą. Už tai, kad ji nuvyko į Iraką, susisprogdino ir nužudė amerikiečius“.

Tuomet Malika nusivedė mane į savo miegamąjį, kur stovėjo jos kompiuteris ir parodė, kaip administravo tinklalapį, kuriame atvirai drąsino žmones prisijungti prie O.bin Ladeno skelbiamo džihado. Vienas iš jos užrašų skelbė: „Aš labai tikiuosi ir kiekvieną dieną meldžiuosi, kad mūsų kovotojai išžudytų tuos kiaules amerikiečius ir jų sąjungininkus“.

Tąkart, kai susitikau su Malika ir Moezu, Šveicarijos pareigūnai atliko tyrimą. Pora galiausiai 2007 metais buvo apkaltinta teroristinės veiklos kurstymu. Moezas kalėjime praleido kelias savaites, tačiau Malikai ir vėl pavyko išvengti vienutės. Netrukus pora vėl persikėlė į Briuselį, kur pareigūnai pradėjo tyrimą dėl Malikos ir Moezo veiklos internete.

Malikos šeima neįsivaizdavo, kaip elgtis. Nors Malika su jais susitaikė ir po savo tėvo mirties gedėjo, ji taip pat labai atvirai kalbėjo apie savo radikalų požiūrį. Kaip man sakė Malikos sesuo Saida: „Malika labai tiki tuo, ką kalba. Dabar ji nebepasikeis. Šeima negali šia tema su ja net bandyti kalbėti, nes ji užsiplieskia“.

2007 metų gruodį Malika buvo suimta gavus informacijos, kad organizuojama „al-Qaedos“ kalinio išlaisvinimo iš kalėjimo operacija. Tuo tarpu Moezas pabėgo iš Belgijos ir išvyko į gentines vietoves, esančias tarp Afganistano ir Pakistano. Tai paaiškėjo 2008 metų pradžioje, kai į Jungtinių Valstijų slaptųjų tarnybų rankas pakliuvo nuotrauka, kurią Moezas siuntė Malikai. Šioje nuotraukoje Moezas pozavo su reaktyvine granata ant peties. „Mačiau nuotrauką, – Moezui parašė Malika. – Tu toks gražus“. Kiek vėliau Moezas parašė jai, kad Afganistane nužudė penkis amerikiečius. Malika jį pasveikino. Sąmoningai ar ne, Moezas stengėsi įrodyti savo žmonai, kad aukščiausiam tikslui buvo atsidavęs ne mažiau, nei buvęs Malikos vyras, kurį ji taip mylėjo ir idealizavo.

Savo prisiminimuose Malika rašė: „Mus siejo pati gražiausia meilė, kokią tik moteris gali įsivaizduoti“.

Belgijos pareigūnai tvirtino, kad Malika teroristinei veiklai įkvėpė ne vieną vyrą. Sulaikę šią moterį jie žiniasklaidai ją pavadino „gyva „al-Qaedos“ legenda.

Straipsnis išpublikuotas žurnale Marie Claire

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min