Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Auganti Lietuva: 10 Lietuvos miestų, kurie per 100 metų išaugo daugiau negu 6 kartus

Per pastarąjį šimtmetį augo dauguma Lietuvos miestų. Tendencija kraustytis iš kaimų į miestus prasidėjo dar tarpukariu, o sovietmečiu ypač suintensyvėjo. Nors atkūrus Nepriklausomybę daugelyje šalies miestų gyventojų skaičius sumažėjo, jie vis tiek išlieka gerokai didesni negu nepriklausomos Lietuvos valstybės gyvavimo užuomazgose.
Alytaus miesto panorama
Alytaus miesto panorama / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Prieš kurį laiką rašėme apie Lietuvos miestus, kuriuose gyventojų skaičius per 100 metų sumažėjo. Šis tekstas – priešinga tema: apie miestus, kuriuose gyventojų skaičius labiausiai išaugo.

Bendri skaičiai: kiek išaugo miestiečių skaičius Lietuvoje per šimtą metų?

Prieš šimtmetį ką tik Nepriklausomybę paskelbusios Lietuvos miestuose gyveno tik kas septintas šalies gyventojas.

1923 m. Lietuvos gyventojų surašymo duomenys rodo, kad miestuose (tuomet miestas buvo apibrėžiamas kaip vietovė, kurioje gyvena per 2 tūkst. gyventojų) gyveno apie 303 tūkst. žmonių, arba apie 15 proc. Lietuvos gyventojų.

Na, o 2019 m. pradžioje situacija pasidarė beveik priešinga. Remiantis statistikos departamento duomenimis, 2019 m. pradžioje miestuose gyveno 1 mln. 875,4 tūkst. (67,1 proc.) šalies nuolatinių gyventojų. Kitaip tariant, maždaug šešis kartus daugiau negu 1923 m.

Miesto gyventojų skaičiui augant, kaimų gyventojų skaičius mažėjo. 1923 m. kaimuose gyveno apie 2,02 mln. Lietuvos gyventojų. 2019 m. pradžioje kaimuose gyveno apie 918,8 tūkst. šalies gyventojų.

Tiesa, 1923 m. surašymo metu nebuvo surašytas Lenkijai tuomet priklausęs Vilniaus kraštas ir ką tik prisijungtas Klaipėdos kraštas, kuris buvo labiau urbanizuotas nei likusi Lietuva. 1925 m. surašymo metu paaiškėjo, kad Klaipėdos krašte miestuose ir miesteliuose gyvena apie 78 tūkst., arba maždaug pusė krašto gyventojų.

Tačiau net ir pridėjus šį skaičių prie 303 tūkst., akivaizdu, kad skirtumas tarp dabartinio ir tuometinio Lietuvos miestų gyventojų skaičiaus išlieka didelis.

Tad kokie Lietuvos miestai per šį laikotarpį augo labiausiai? Pabandėme tai išsiaiškinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius