Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konstitucinės teisės ekspertas Juozas Žilys: Paskutinį žodį dėl Seimo rinkimų teisėtumo vis tiek tars parlamentas

Juozas Žilys
BFL/Tomo Lukšio nuotr. / Juozas Žilys
Šaltinis: 15min
0
A A

Buvęs Konstitucinio Teismo (KT) teisėjas Juozas Žilys teigia, kad sprendimą dėl rinkimų daugiamandatėje apygardoje teisėtumo turės priimti parlamentas. Teisės ekspertas pabrėžė, jog tai padarys ne naujos sudėties, o kadenciją baigiantis Seimas.

Antradienį prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad kreipsis į KT prašydama įvertinti Seimo rinkimų daugiamandatėje rinkimų apygardoje teisėtumą.

„Kadangi paskelbus galutinius Seimo rinkimų rezultatus gauta daug skundų dėl jų teisėtumo ir galimų Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų, taip pat gauta daug prašymų kreiptis išaiškinimo į Konstitucinį Teismą, ar nepažeistas rinkimų įstatymas daugiamandatėje rinkimų apygardoje, taip pat keliose vienmandatėse, tai prezidentė rytoj kreipsis į Konstitucinį Teismą išvados“, – antradienį sakė valstybės vadovės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

J.Žilys 15min.lt teigė, kad prezidentei, kaip žadama, trečiadienį kreipusis į KT ir Teismui priėmus nagrinėti kreipimąsi, prasidės nustatytas 72 valandų terminas, per kurį KT privalės pateikti savo išvadą.

Tai reiškia, kad sprendimą KT turėtų paskelbti šeštadienį.

„Po to šį klausimą turės svarstyti Seimas, atsižvelgdamas į KT išvadą. Seimas turės pritarti Teismo išvadai arba ne. Jeigu nepritars, Seimo rinkimų rezultatai liks galioti, ir KT išvada liks galioti“, – aiškino buvęs KT teisėjas.

Vilniaus universiteto profesorius, akademikas ir teisininkas Vytautas Nekrošius portalui delfi.lt sakė, kad KT nusprendus pripažinti negaliojančiais rinkimų daugiamandatėje apygardoje rezultatus, valstybės valdymą kuriam laikui perimtų D.Grybauskaitė, nes tuomet rinkimai daugiamandatėje turėtų būti skelbiami iš naujo, o seno Seimo kadencija būtų pasibaigusi.

15min.lt kalbintas J.Žilys įsitikinęs, kad taip neįvyks.

„Nematau jokių prielaidų tam. Be abejo, klausimą spręs kadenciją baigiantis Seimas“, – sakė jis.

D.Grybauskaitė apie sprendimą kreiptis į KT paskelbė tik po to, kai naująją daugumą buriančių „darbiečių“, socialdemokratų ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijų vadovai pasidalijo ministerijas. Prezidentė priešinasi Darbo partijos dalyvavimui valdžioje.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) rinkimų į Seimą rezultatus patvirtino sekmadienį.

J.Žilys teigė negalintis komentuoti, kodėl prezidentė kurį laiką delsė kreiptis į KT. „Nėra pagrindo man komentuoti prezidentės veiksmų“, – pabrėžė jis.

Konstitucinės teisės ekspertas sakė, jog įstatymuose nėra numatyto griežto termino, per kurį prezidentas gali kreiptis į KT dėl rinkimų rezultatų.

„Tokia galimybė yra nustatyta įstatymuose ir KT įstatyme nurodyta, kokiu būdu tokio pobūdžio kreipimaisi nagrinėjami. Terminų nėra, bet lieka išmintingumo kriterijai“, – sakė J.Žilys. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min