2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Laimės hormonai: kur jų gauti?

Žmogaus organizmas išskiria daug medžiagų, kurios suteikia malonius pojūčius: gerą nuotaiką, euforiją. Visos šios biocheminės medžiagos vadinamos neuromediatoriais, nes jie atsakingi už nervinius impulsus.
Pajusti laimę taip paprasta
Pajusti laimę taip paprasta / Flickr.com

Vis dėlto dažniau šios medžiagos yra vadinamos dofaminu, serotoninu ir endorfinu – laimės hormonais. Ir kokiu būdu gauti šių hormonų nekenkiant sveikatai?

Dofaminas: pats mylimiausias

Dofaminas atsakingas už nervinių impulsų perdavimą į galvos smegenis. Kuo aukštesnis dofamino lygis, tuo pojūčiai ryškesni.

Malonumų niekas neatsisakys. Todėl žmonės stengiasi pakelti dofamino lygį smegenyse. O tai nėra taip paprasta.

Paprasčiausia idėja – dofaminą vartoti kaip vaistą. Vis dėlto tai ne tik neuromediatorius, atsakantis už nervinius impulsus, bet ir normalus hormonas, turintys įtakos širdies darbui. O gerti vaistus širdžiai dėl malonumo labai pavojinga.

Tiesa, kad šis hormonas išsiskiria vartojant alkoholį ir nikotiną, taip pat tam tikrus narkotikus. Tačiau pasekmės yra tikrai liūdnos ir nesuteikia ilgalaikio efekto: kai kurie narkomanai pragyvena vos pusmetį, o rūkaliai ir alkoholikai dažniausiai suserga onkologinėmis ligomis. Ar ne per aukšta kaina?

Ką gi tuomet daryti? Darykite viską, kas jums suteikia džiaugsmą. Tarkim, didžiausią dofamino dozę gausite užsiimdami seksu su mylimu žmogumi. Muzika ir šokiai taip pat gali suteikti tokį patį efektą. Ir netgi mąstymas apie malonius dalykus taip pat išskiria dofaminą.

Serotoninas: maistas ir saulės baterijos

Jeigu dofaminas – tai malonumo hormonas, serotoninas – geros nuotaikos hormonas. Jo išsiskyrimas suteikia mums gerą nuotaiką ir energiją. O štai serotonino trūkumas gali iššaukti depresiją ir slogią nuotaiką.

Yra medicininių preparatų, keliančių serotonino kiekį kraujyje. Būtent taip veikia antidepresantai: jie blokuoja serotoniną sinapsėse po to, kai jis atliko savo funkcijas. Tačiau antidepresantų griežtai negalima vartoti, jei jų neišrašė gydytojas. Be individualaus paskyrimo labai lengva perdozuoti, o tai gali iššaukti mirtį.

Serotonino lengvai gausite valgydami tamsų šokoladą, riešutus, datules ir bananus – iš karto pastebėsite, kaip pagerės jūsų nuotaika. Mokslininkai pripažįsta, kad tai natūralūs antidepresantai.

Tačiau reikia atminti ir tai, jog šie produktai turi savyje daug riebalų ir cukraus: besigydydami depresija, neužsiauginkite antsvorio. O štai pomidorus galite valgyti nesivaržydami.

Serotonino daug rasite ir saldumynuose. Tiesa, serotonino kelias tuomet yra ilgesnis dėl vykstančių organizmo cheminių reakcijų. Be to, angliavandenių kiekis provokuoja antsvorį ir organizmas gali labai greitai priprasti prie saldumo.

Atminkite ir tai, jog saulės šviesa stimuliuoja organizmą išskirti serotoniną. Būtent todėl dauguma dirbančiųjų naktimis nematydami šviesos ilgainiui tampa niūrūs. Daugiau atostogaukite vasarą, kai daug saulės, o apniukusiu oru važiuokite ten, kur šilta ir saulėta.

Endorfinai – dovana nėštukėms

Endorfinus išskiria organizmas kaip atsaką į stresą, siekiant sumažinti skausmą. Malšindami skausmą, jie iššaukia euforiją – savotišką apdovanojimą organizmui dėl patirto skausmo.

Euforiją galima patirti mėgaujantis menu, taip pat natūraliai endorfinai išsiskiria patiriant orgazmo euforiją.

Nedidelis endorfinų kiekis išsiskiria dirbant fizinį darbą. Taip organizmas ruošia save stresui, nes fizinis krūvis yra stresas organizmui. Norint kad endorfinų būtų pakankamai, reikalingi reguliarūs fiziniai krūviai. Todėl daugiau bėgiokite, vaikščiokite ir šokite savo malonumui – tiesiogine ta žodžio prasme!

O pagrindinis dalykas – gamta apdovanojo visas besilaukiančias moteris: nuo trečiojo nėštumo mėnesio į kraują plūsta endorfinai. Štai tikrasis nėštumo privalumas!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min