Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip įveikti nemigą be vaistų

Miegas – sveikatos šaltinis
Saleem Alathur, Flickr.com / Miegas – sveikatos šaltinis
Šaltinis: Žvalus.lt
0
A A

Gilus, ramus, atpalaiduojantis miegas reikalingas visiems žmonėms. O ką daryti, jei kamuoja nemiga? Reikia su ja kovoti visais įmanomais būdais.

Miegas – tai tarsi kūno ir dvasios sanatorija. Miego metu organizmas atlieka vidinių organų savidiagnozę, šalina menkus negalavimus. Tad, jei neišsimiegate, savijauta tikrai bus bloga.

Daugiau miegosite – būsite lieknesni

Kanados mokslininkai tvirtina, kad sutrumpinus miego laiką 2 valandoms antsvorio tikimybė padidėja moterims 24 proc., vyrams – 20 proc. Kuo mažiau laiko praleidžiame miegodami, tuo daugiau laiko lieka valgymui. Tie, kurie eina vėlai gulti tampa „naktiniais“ valgytojais: pavakarieniavę 19–20 val., link vidurnakčio pradeda jausti alkį...ir bėga prie šaldytuvo.

Miego trūkumas mažina hormono leptino kiekį, kuris stimuliuoja medžiagų apykaitą ir slopina alkio jausmą. Tuo pačiu kraujyje padidėja hormono grelino koncentracija, kuris žadina apetitą. Tad neišsimiegojimas beveik 3,5 kartais padidina antsvorio tikimybę.

Miego trūkumas ir moteriškos ligos

Mažai miegate? Tokiu atveju labai rizikuojate savo moteriška sveikata. Tos, kurios miega mažiau nei 7 valandas per parą, dažniau skundžiasi menstruacijų sutrikimais, padidėja kiaušidžių disfunkcijos požymiai. Moterų hormoninis lytinių liaukų aktyvumas reguliuojamas miego ir budėjimo bioritmu. Kuomet paros poilsio ir aktyvaus laiko grafikas suirsta, mėnesinės prasideda ne laiku, atsiranda pagrindas ginekologinėms ligoms. Nemiga gali įspėti apie estrogeno trūkumą, jis organizme veikia kaip natūralūs migdomieji. Jei jus kamuoja ne vienkartinė nemiga, vertėtų pasitikrinti šių svarbių moteriškų hormonų kiekį kraujyje – jų deficitas galimas dėl pervargimo ar kiaušidžių disfunkcijos.

Nuo streso slėpkitės po antkolde

Sutrumpėjus miego laikui, padidėja streso hormonų gamyba, dažniausiai, kortizolio. Tuomet imate nervintis be priežasties, tampate suirzę, pykstate ir nerimaujate dėl menkniekių, patiriate didžiulę nervinę įtampą. Miego trūkumas pablogina organizmo biocheminius parametrus: pagausėja streso hormonų gamyba, kraujyje padidėja natrio ir kalio kiekis, o smegenyse susidaro medžiaga, kuri pagal savo sudėtį artima LSD narkotikui.

Atmintis

Su amžiumi mūsų atmintis prastėja dar ir todėl, kad miegame vis mažiau. Suaugęs žmogus miega trečdalį arba ketvirtį paros. Smegenys tiesiog nespėja archyvuoti naujų duomenų ir užblokuoja prieigą prie jau saugomos informacijos.

Draugų telefonų numeriai, kuriuos mokėjote mintinai išgaruoja iš atminties, o paprasti matematiniai veiksmai atima daugiau laiko. Tai nereiškia, kad atmintis visiškai sušlubavo, jūs tiesiog nepakankamai ilsėjotės naktį, todėl ir sumažėjo galvos smegenų žievės aktyvumas. Lygiai taip pat nutinka pavartojus alkoholio. Žmonių, kurie miega mažiau rekomenduojamos normos dėmesio koncentracija ir koordinacija tokia pati, kaip ir išgėrusių 3 bokalus alaus arba 2 taures vyno. Tad neišsimiegoti taip pat žalinga, kaip ir vartoti alkoholį.

Nepavyksta užmigti?

  • Nusiklokite antklodę ir pagulėkite neužsiklojus, kol sušalsite. Nors tai ir nelabai malonu, bet pakentėkite tiek, kiek galite. Tuomet užsidenkite antklode, jus užlies maloni šiluma, net nepastebėsite, kaip greitai užsnūsite.
  • Jei niekaip nepavyksta užmigti   –  lipkite iš lovos! Kad susidraugautumėte su pagalve, lovą reikia naudoti tik miegui.  Skaitymas ar televizoriaus žiūrėjimas gulint, pusryčiai lovoje – viso šito teks atsisakyti.
  • Kad nereikėtų iki paryčių vartytis lovoje, atidžiai įsižiūrėkite į blizgantį objektą – laikrodį, papuošalą, suvenyrą, kol akys pradės merktis.
  •  Prieš miegą nesimokinkite, nespręskite sunkių užduočių: naktį mūsų „centrinis kompiuteris“ turi sutvarkyti per dieną gautą informaciją.  Perkraudami smegenis naujais duomenimis, versite jas dirbti per dideliu pajėgumu, pablogės organizmo savidiagnostikos procesas, kurį kas naktį atlieka nervų sistema.
  • Prieš miegą pravėdinkite patalpą, išeikite trumpam pasivaikščioti.
 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min